FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GGI |
| Lat/Long: | 41-42-35.6000N 092-44-09.5000W 41-42.593333N 092-44.158333W 41.7098889,-92.7359722 (estimated) |
| Elevation: | 1008.4 ft. / 307.4 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 1 mile S of GRINNELL, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50112 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1987 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GGI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0800-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 13/31 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT PAPI & REIL RWYS 13 & 31- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.725 (641-236-9720) |
| WX AWOS-3 at TNU (13 nm W): | 132.275 (641-791-3302) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 127.05/282.35 (DES MOINES RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TNUr102/17.3 | | NEWTON VOR/DME | | 112.50 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL (641) 236-0188. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5200 x 75 ft. / 1585 x 23 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /R/C/W/U | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-42.874787N | | 41-42.312707N |
| Longitude: | 092-44.589812W | | 092-43.727900W |
| Elevation: | 988.8 ft. | | 1007.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 131 true | | 309 magnetic, 311 true |
| Displaced threshold: | 200 ft. | | 200 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. tree, 1230 ft. from runway, 53 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear RWY 13 APCH SLP 35:1 TO DSPLCD THR. | | 52 ft. tree, 1109 ft. from runway, 84 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear RWY 31 APCH SLP 25:1 TO DSPLCD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GRINNELL CITY HALL 927 4TH AVE GRINNELL, IA 50112 Phone 641-236-2605 |
| Manager: | RON LOWRY 1607 W ST S GRINNELL, IA 50112 Phone 641-236-0188 |
Additional Remarks
| - | RY 31 IS CALM WIND RY. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (195KB) |
| VOR/DME RWY 31 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (25KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTNU - Newton Municipal Airport-Earl Johnson Field (13 nm W)
KPEA - Pella Municipal Airport (21 nm SW)
KTZT - Belle Plaine Municipal Airport (23 nm NE)
KMIW - Marshalltown Municipal Airport (25 nm N)
KOXV - Knoxville Municipal Airport (30 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Grinnell Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 10:16 |
| Sunrise | | 05:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:26 | | 01:26 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 01:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 03:00:49 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 22:00:49 |
|
| METAR |
| KGGI | 200255Z AUTO 34007KT 10SM OVC037 10/07 A3024 RMK AO2 T01010067
|
KTNU 13nm W | 200235Z AUTO 34007KT 10SM OVC037 11/08 A3021 RMK A01
|
|
| TAF |
KOTM 39nm S | 191731Z 1918/2018 31015G23KT P6SM OVC014 FM192000 32014G21KT P6SM BKN020 FM192300 33012KT P6SM BKN026 FM200100 34009KT P6SM BKN035 FM200500 VRB05KT P6SM SCT045 FM201100 VRB06KT P6SM FEW200
|
KDSM 43nm W | 191731Z 1918/2018 32017G25KT P6SM OVC019 FM191900 32015G23KT P6SM BKN023 FM192300 33011G17KT P6SM BKN030 FM200100 34008KT P6SM SCT040 FM200800 VRB05KT P6SM FEW200
|
KCID 47nm E | 192158Z 1922/2018 32015G24KT P6SM BKN025 FM200200 33012KT P6SM SCT020 BKN200 FM200600 35008KT P6SM BKN200 FM201400 03010KT P6SM SCT200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|