FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HFF |
| Lat/Long: | 35-02-10.6860N 079-29-51.0470W 35-02.178100N 079-29.850783W 35.0363017,-79.4975131 (estimated) |
| Elevation: | 376 ft. / 115 m (estimated) |
| Variation: | 09W (2025) |
| From city: | 1 mile E of CAMP MACKALL, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28347 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HFF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 1310-0500Z++ |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) 0800-0000. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.0 |
| WX ASOS: | 141.25 (910-396-7804) |
| MACKALL GROUND: | 128.35 251.05 41.75FM [1310-0500Z++MON-SAT, EXC FED HOL.] |
| MACKALL TOWER: | 121.0 254.4 [1310-0500Z++MON-SAT, EXC FED HOL.] |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 127.8 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 127.8 |
| D-ATIS: | 141.4 |
| OPS: | 395.225 |
| PMSV METRO: | 141.25 265.6 |
| RANGE CTL: | 139.35 249.9 38.9FM |
| WX AWOS-3PT at SOP (13 nm NE): | 127.575 (910-692-4287) |
| WX AWOS-3 at RCZ (16 nm SW): | 118.775 (910-997-4093) |
| WX ASOS at MEB (16 nm SE): | 134.125 (910-844-5338) |
- OPR 0500Z++ MON - 0400Z++ SAT.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SDZr161/11.6 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| FAYr280/30.7 | | FAYETTEVILLE VOR/DME | | 114.85 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | A++ |
| Oil available: | WHEN TWR CLSD. |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5529 x 100 ft. / 1685 x 30 m |
| Surface: | concrete |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 35-02.676500N | | 35-01.806000N |
| Longitude: | 079-29.785167W | | 079-29.456667W |
| Elevation: | 349.0 ft. | | 329.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 163 true | | 352 magnetic, 343 true |
| Displaced threshold: | 277 ft. | | 469 ft. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4996 x 100 ft. / 1523 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 35-02.058217N | | 35-02.730833N |
| Longitude: | 079-30.378183W | | 079-29.800067W |
| Elevation: | 375.5 ft. | | 350.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 035 true | | 224 magnetic, 215 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 4794 x 100 ft. / 1461 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 35-02.010167N | | 35-01.749217N |
| Longitude: | 079-30.321000W | | 079-29.413933W |
| Elevation: | 375.0 ft. | | 331.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 118 magnetic, 109 true | | 298 magnetic, 289 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY AERONAUTICAL SVCS AGENCY FT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | LARRY LEWIS SIMMONS AAAF BLDG P4541 FT BRAGG, NC 28307 Phone 910-907-0636 |
Additional Remarks
| - | BASE OPS OPR 1200-0500Z++, MON-SAT, EXC HOL. AFLD SUBJ CLOSING ON SHORT NTC. |
| - | RSTD: TWY D LTD TO ACN 32 R/B/X/T. |
| - | RSTD: RWY 04-22 CLSD TO ALL FIXED WING. |
| - | FOR NOTAMS ON FAA CIRCUITS CK RDU. |
| - | CAUTION: EXTV MIL ACT VCNTY AFLD, DAY AND NGT. RWY LGT INTMT BTN SR-SS DUE TO LCL NGT VISION TRNG, NON-PARTICIPATING ACFT CTC TWR TO INCR INTS. |
| - | MISC WX: 26 OWS BARKSDALE AFB, LA DSN 331-2651, C318-529-2651. CTC TWR CHIEF DSN 236-7308/9775 DUR OPR HR, OT DSN 236-7804. |
| - | CAUTION: ANY USE OF TACTICAL LGT CONFIGURATION (AMP), MUST CTC AFLD MGR FOR COORD. EXTV MIL ACFT INVOF AFLD, DAY AND NGT. ADVISORY: RNG CTL 121.0, 304.6. |
| - | RSTD: PPR C910-907-0608/0609 OR C910-396-0217, DSN 337-0608/0609 OR 236-0217; OT CTC SIMMONS BASE OPS C910-396-7804, DSN 236-6230. PPR FOR ALL TRAN F/W ACFT NOT SKED ON AIR MOVEMENT TABLE. |
| - | RSTD: NO SUAS ACT ALLOWED UNLESS TWR IS OPEN. UAS RWY 16/34 RSTD TO UAS ACFT ONLY UNLESS APPROVED BY AFLD MGMT. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
| - | RSTD: UAS/SUAS OPS ACT IN/NEAR CLASS D AND BTN CLASS D AND R5311/A351, UAS SFC TO 2500 FT, SUAS SFC TO 400 FT. |
| - | MISC: CTC AFLD MGR C910-907-0636, DSN 337-0636 DUR OPR HRS, OT DSN 236-7804. |
| - | MISC: FULL WX SVC AVBL FR SIMMONS AAF 0500Z++ MON THRU 0500Z++ SAT, EXC FEDERAL HOL, DSN 236-7100/7414, C910-396-7100/7414. OT REMOTE BRIEFING FR STAND-BY FCSTR, C910-920-0116. PRIM WX SENSORS AUTOMATED H24. DUR AUGMENTATION/BACK-UP, ATC WILL ASSIST IN COOPERATIVE WATCH. CONDS OF ENTIRE AFLD MAY NOT BE REPRESENTED DUE TO BLDG OBST SW-SE. |
| - | MISC: RWY 16-34 RSTD TO UAS ONLY. |
| - | WT LTD WAIVER REQ CG 18TH AIRBORNE CORPS FT BRAGG ATTN AFZA-CA-PO WITH NR OF CYCLES EST GROSS WT & DATE/TIME/GROUP. |
| - | FUEL AVBL 1300:2030Z TRANS PPR. HOT REFUEL HOURS 1300-0500Z++MON-FRI. |
| - | PPR PHONE C919-396-6230/V236-6230 DURING OPR HRS; OTHER TIMES V236-7804. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (126KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (117KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (389KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSOP - Moore County Airport (13 nm NE)
5W4 - P K Airpark (15 nm E)
KRCZ - Richmond County Airport (16 nm SW)
KMEB - Laurinburg/Maxton Airport (16 nm SE)
KPOB - Pope Army Airfield (25 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 07-May-2017
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Mackall Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 09:40 |
| Sunrise | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunset | | 20:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 00:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 03:23:53 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 23:23:53 |
|
| METAR |
| KHFF | 260255Z AUTO 21005KT 10SM OVC008 23/22 A3009 RMK AO2 LTG DSNT SE SLP189 60000 T02320222 53013 $
|
KSOP 12nm NE | 260256Z AUTO 19005KT 10SM OVC007 23/22 A3014 RMK AO2 CIG 006V012 SLP206 6//// T02280222 53015 PNO $
|
KRCZ 16nm SW | 260255Z AUTO 18004KT 10SM OVC007 23/22 A3012 RMK AO2 T02320222
|
KMEB 16nm SE | 260252Z AUTO 21004KT 10SM FEW007 23/22 A3012 RMK AO2 RAB06E18 SLP195 P0000 60000 T02280222 51007
|
|
| TAF |
KFBG 29nm E | 260100Z 2601/2707 20006KT 9999 BKN080 QNH3006INS BECMG 2602/2603 18006KT 9999 BKN007 QNH3008INS BECMG 2613/2614 19006KT 9999 BKN020 QNH3009INS BECMG 2615/2615 19009KT 6000 -SHRA BKN020 QNH3002INS TEMPO 2618/2622 20010G18KT 4800 -TSRA BKN020CB BECMG 2623/2700 20009KT 9999 NSW BKN015 QNH3002INS TX29/2620Z TN22/2610Z
|
KFAY 30nm E | 260142Z 2602/2624 18006KT P6SM SCT005 TEMPO 2602/2606 BKN005 FM260600 19006KT P6SM BKN005 FM261400 21009KT P6SM OVC015 FM261600 21009KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|