FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LCQ |
| Lat/Long: | 30-10-55.4000N 082-34-36.7000W 30-10.923333N 082-34.611667W 30.1820556,-82.5768611 (estimated) |
| Elevation: | 200.7 ft. / 61.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1990) |
| From city: | 3 miles E of LAKE CITY, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32025 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 TWR ATNDD OTR TIMES BY NOTAM. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 5/23 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3: | 120.675 (386-754-9366) |
| LAKE CITY GROUND: | 121.9 [0800-1630 MON-FRI] |
| LAKE CITY TOWER: | 119.2 314.6 [0800-1630 MON-FRI] |
| EMERG: | 121.5 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 125.375/254.325 (LAKE CITY RCAG).
- ATCT MAY BE OPEN AT OTHER THAN PUBLISHED HRS; MONITOR CTAF AT ALL TIMES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GNVr336/33.4 | | GATORS VORTAC | | 116.55 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 8003 x 150 ft. / 2439 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 42 /F/A/W/T | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 250.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 30-11.043577N | | 30-10.881588N |
| Longitude: | 082-35.407263W | | 082-33.899262W |
| Elevation: | 198.1 ft. | | 196.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 100 magnetic, 097 true | | 280 magnetic, 277 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 1435 ft. from runway, 180 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 1885 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 35:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-10.640550N | | 30-11.046487N |
| Longitude: | 082-34.829658W | | 082-34.230573W |
| Elevation: | 185.5 ft. | | 194.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 055 magnetic, 052 true | | 235 magnetic, 232 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 64 ft. trees, 1690 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 1625 ft. from runway, 265 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LAKE CITY 205 NORTH MARION AVE LAKE CITY, FL 32055 Phone 386-719-5785 CTC PERSON: DEMETRIUS JOHNSON |
| Manager: | ED BUNNELL 3524 E US HWY 90 LAKE CITY, FL 32055 Phone 386-752-1066 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 11/F/A/Y/T |
| - | UNLIT 60 FT POLES ON MOVEMENT AREA. HELICOPTERS ADVISED TO TAXI ON PAVED AREAS ONLY. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (273KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (414KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
24J - Suwannee County Airport (24 nm W)
KGNV - Gainesville Regional Airport (34 nm SE)
42J - Keystone Heights Airport (34 nm SE)
KVQQ - Cecil Airport (36 nm E)
KHEG - Herlong Recreational Airport (40 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Lake City Gateway Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 04:33:28 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 00:33:28 |
|
| METAR |
| KLCQ | 190415Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/19 A3021 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGNV 33nm SE | 181957Z 1820/1918 11012G18KT P6SM SCT050 FM190230 09007KT P6SM FEW050 FM191430 12008KT P6SM SCT030
|
KVQQ 36nm E | 181720Z 1818/1918 12009KT P6SM SCT045 FM182000 10012G18KT P6SM SCT050 FM190230 10005KT P6SM FEW060 FM190700 00000KT 1SM BR SCT002 TEMPO 1908/1911 1/2SM FG BKN002 FM191230 10003KT P6SM SCT020 FM191330 11006KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|