FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HEG |
| Lat/Long: | 30-16-40.0290N 081-48-21.4040W 30-16.667150N 081-48.356733W 30.2777858,-81.8059456 (estimated) |
| Elevation: | 85.9 ft. / 26.2 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 8 miles SW of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32210 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0630-1930, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 07/25 & 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 119.275 (904-741-2224) |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 127.775 127.775 [0700-2300] |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 127.775 [0700-2300] |
| WX AWOS-3 at VQQ (5 nm SW): | 125.275 (904-778-6934) |
| WX AWOS-3 at NIP (7 nm E): | 119.275 |
| WX ASOS at JAX (14 nm NE): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX ASOS at CRG (16 nm E): | 125.4 (904-646-4670) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr260/15.8 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr314/31.3 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DINNS | | 187/11.2 | | 344 | | 06W | | JA | .--- .- |
| REYNOLDS | | 345/20.2 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4001 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 30-16.581585N | | 30-16.864010N |
| Longitude: | 081-48.894763W | | 081-48.207532W |
| Elevation: | 73.4 ft. | | 79.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 071 magnetic, 065 true | | 251 magnetic, 245 true |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 1395 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 2215 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3500 x 100 ft. / 1067 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 30-16.700740N | | 30-16.506312N |
| Longitude: | 081-48.447685W | | 081-47.821343W |
| Elevation: | 84.6 ft. | | 82.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 116 magnetic, 110 true | | 296 magnetic, 290 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 76 ft. trees, 2235 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 1035 ft. from runway, 65 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSONVILLE AVIATION AUTHORITY 14201 PECAN PARK ROAD JACKSONVILLE, FL 32218 Phone 904-741-2069 904-741-2040. |
| Manager: | ROLF RIECHMANN 9300 NORMANDY BLVD., SUITE 4 JACKSONVILLE, FL 32221-5522 Phone 904-783-2805 FBO (904) 783-2805. |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT & GLIDER ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU JACKSONVILLE ARTCC CD AND GAINESVILLE FSS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-741-0284. |
| - | 24-HOUR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 904-741-2020. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (295KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVQQ - Cecil Airport (5 nm SW)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (7 nm E)
KJAX - Jacksonville International Airport (14 nm NE)
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (16 nm E)
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (21 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Michelle Nifong
Taken in November 2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Herlong Recreational Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 20:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 08:36:54 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 04:36:54 |
|
| METAR |
| KHEG | 280815Z AUTO 00000KT 9SM FEW110 22/22 A3000 RMK AO2 TSNO
|
KNEN 5nm NW | 280753Z AUTO 00000KT 10SM CLR 22/22 A2999 RMK AO2 SLP219 T02220217 $
|
KVQQ 5nm SW | 280815Z AUTO 00000KT 2SM BR FEW040 22/22 A2999 RMK AO2
|
KNIP 8nm SE | 280753Z AUTO 21007KT 10SM FEW100 24/22 A2998 RMK AO2 SLP148 T02390217 TSNO $
|
KJAX 15nm NE | 280756Z 21003KT 10SM SCT100 OVC170 23/21 A2997 RMK AO2 SLP150 T02280211 $
|
KCRG 15nm E | 280753Z AUTO 20005KT 10SM CLR 24/22 A2998 RMK AO2 SLP152 T02390217
|
|
| TAF |
KVQQ 5nm SW | 280522Z 2806/2906 00000KT P6SM SCT035 SCT060 BKN120 FM280800 00000KT 1SM BR BKN002 FM281230 21003KT P6SM VCSH SCT002 SCT020 BKN250 FM281400 22006KT P6SM VCSH SCT030 BKN070 BKN120 FM281800 25009KT P6SM VCTS SCT035CB BKN070 BKN120 PROB30 2818/2823 VRB20G30KT 2SM +TSRA SCT010 BKN020CB OVC050 FM290300 23005KT P6SM SCT050 SCT100
|
KNIP 8nm SE | 280700Z 2807/2907 22005KT 9000 -SHRA BKN020 OVC050 QNH2990INS TEMPO 2811/2817 6000 SHRA FM281700 21008KT 9999 VCTS BKN035CB BKN100 BKN250 QNH2987INS TEMPO 2818/2823 VRB20G35KT 3200 TSRA FEW010 BKN025CB OVC060 FM290000 21010KT 9999 VCSH SCT015 BKN025 OVC050 QNH2990INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2807 TIL 2809 TX30/2819Z TN25/2812Z FN00276
|
KJAX 15nm NE | 280522Z 2806/2906 VRB03KT P6SM SCT030 SCT050 BKN120 FM281300 24005KT P6SM VCSH SCT030 BKN120 FM281800 21008KT P6SM VCTS SCT035CB BKN070 BKN250 PROB30 2818/2823 VRB20G30KT 3SM +TSRA BR SCT015 BKN025CB BKN070 FM290300 23005KT P6SM SCT050 SCT100
|
KCRG 15nm E | 280522Z 2806/2906 21005KT P6SM SCT025 SCT050 BKN120 FM281300 24008KT P6SM VCSH SCT025 SCT120 BKN250 FM281800 21011KT P6SM VCTS SCT035CB BKN070 BKN250 PROB30 2818/2823 VRB20G30KT 3SM +TSRA BR SCT015 BKN025CB BKN070 FM290300 23005KT P6SM SCT050 SCT100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|