FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NIP |
| Lat/Long: | 30-14-01.3417N 081-40-33.8059W 30-14.022362N 081-40.563432W 30.2337060,-81.6760572 (estimated) |
| Elevation: | 22.5 ft. / 7 m (estimated) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 4 miles S of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32212 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NIP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1200-0400Z OPR 1200-0400Z (DT 1100-0300) DLY. CLSD FEDERAL HOLS; OT BY NOTAM. |
| Pattern altitude: | TRAN JET ACFT EXP RGT TFC RWY 10. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTIVATE-ALSF-1 RWY 10; SALSF RWY 28; PAPI RWY 10 & 28; HIRL RWY 10/28 - 134.775. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.15 |
| ATIS: | 124.35 290.425 |
| WX AWOS-3: | 119.275 |
| NAVY JACKSONVILLE GROUND: | 128.6 336.4 [24 HRS. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENT ARPT INFO. CLOSURES PUBLISHED VIA NOTAM.] |
| NAVY JACKSONVILLE TOWER: | 125.15 340.2 307.325 [24 HRS. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENT ARPT INFO. CLOSURES PUBLISHED VIA NOTAM.] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 127.775 127.775 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 127.775 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 353.675 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| ATCOM: | 6723FM |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 343.5 |
| WX AWOS-3 at HEG (7 nm W): | 119.275 (904-741-2224) |
| WX ASOS at CRG (10 nm NE): | 125.4 (904-646-4670) |
| WX AWOS-3 at VQQ (10 nm W): | 125.275 (904-778-6934) |
| WX ASOS at JAX (16 nm N): | 125.85 (904-549-9655) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr237/10.7 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr319/24.5 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 004/16.0 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | J5 J5:J5 FUELS DIV DSN 942-3906, C 904-542-3906 |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 9003 x 200 ft. / 2744 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity FOR ACFT OPR IAW NASJAXINST 3710.1. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 30-13.895333N | | 30-13.904000N |
| Longitude: | 081-41.576167W | | 081-39.865833W |
| Elevation: | 22.5 ft. | | 7.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Displaced threshold: | 997 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:9003 TODA:9003 ASDA:9003 LDA:8006 | | TORA:8006 TODA:8006 ASDA:9003 LDA:9003 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OPTICAL LANDING SYSTEM (OLS) & WAVE-OFF | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) OPTICAL LANDING SYSTEM (OLS) & WAVE-OFF |
| Approach lights: | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5978 x 200 ft. / 1822 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-14.554000N | | 30-13.860500N |
| Longitude: | 081-40.730050W | | 081-39.922333W |
| Elevation: | 12.4 ft. | | 7.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 135 true | | 321 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 2734 ft. | | no |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Approach lights: | | | OLS & WAVE-OFF |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAVAL AIR STATION JACKSONVILLE, FL 32212 |
Additional Remarks
| E60-28 | HOOK E28(B) (1995 FT) |
| E60-10 | HOOK E28(B) (2190 FT) |
| E60-14 | HOOK E28(B) 1229 FT) |
| - | JASU: 1(NCPP-105) 2(NC-8) |
| - | FLUID: LOCAL SQUADRONS CTC CRYOGENIC PLANT FOR LOX SVC, DSN 942-3818, C904-542-3818, 1200-2030Z++ MON-FRI. LOX SERVICE IS NOT AVAILABLE FOR TRANSIENT AIRCRAFT. |
| - | TRANS ALERT: LTD TRAN MAINT, SVC AND SPACE. ACFT STAIRS AVBL 1230-0300Z++ DLY WITH 24 HR NTC. |
| - | RSTD: TRAN JET ACFT VFR TGL NA WO CRS RULES BRF. ALL ACFT CTC FLT PLNG 310.2, 134.775 15 MIN PRIOR TO LDG. |
| - | CAUTION: EXER EXTREME VIGILANCE DUR IFR APCH RWY 10 IN VMC DUE TO GENERAL AVIATION ACFT VICINITY CECIL FLD. |
| - | CAUTION: UNSHIELDED LGT AT BALLFIELD NIP 216/2.4 NM ON RWY 10 APCH. |
| - | 48 HR PPR NTC REQ EXC AIREVAC, JOSAC, NALO, AND LIFEFLTS, CTC BASEOPS DSN 942-5211, C904-542-2511. BOQ DSN 942-3138/3427/3139. |
| - | NS ABTMT: STOP LDG ONLY MON-SAT BTN 0300-1300Z++ & SUN BTN 0300-1700Z++. |
| - | CSTMS/AG/IMG: ACFT RQR INSPECTION CTC AFLD MGR DSN 942-3176, C904-542-3176 AT LEAST 48 HRS PRIOR TO ARR TO COORD INSPECTION SETUP. |
| - | MISC: VIP ACFT CTC BASE OPS PRIOR LDG. |
| - | CAUTION: TO PRECLUDE TAIL HOOK SKIP DURG A-GEAR ENGAGEMENT, AVOID RWY 10/28 CNTRLN LGTS LCTD 24 INCHES SOUTH OF RWY CNTRLN. MAX SAFE OFF-CNTR ARRESTMENT 40 FT. |
| - | RSTD: AFLD CLSD 2ND WED OF EV MONTH FOR AFLD MAINT FR 1200-1600Z++. |
| - | RSTD: PPR FOR ALL TRAN ACFT EXC AIREVAC AND LIFEFLTS, CTC AFLD MGR 48 HR PRIOR TO ARR FOR PPR NR. PPR & CALP REQ WILL CALL DSN 942-3176, C904-542-3176. BOQ DSN 942-3138/3427/3139. |
| - | MISC: CTC NAVAL ATLANTIC MET FAC JACKSONVILLE FOR WX ADVSY OR WX FCST DSN 942-2541, C904-542-2541. |
| - | CAUTION: MAT AREAS N OF RWY 10/28 NOT AUTHORIZED FOR ACFT USE. |
| - | CAUTION: EXTREME BIRD HAZ DUR SUMMER MONTHS. CTC TWR FOR CURRENT BASH COND. |
| - | CAUTION: SKYDIVING AND GLIDER OPERATIONS , SFC TO 10,000 FT, 7 MILES, IN VICINITY OF HERLONG ARPT, BTN SR & SS. |
| - | MISC: AIRCREWS ARE RESPONSIBLE FOR THEIR ON/OFF BASE TRANSPORTATION. AIRCREWS COORDINATE FOR CLASSIFIED MATERIAL STORGE WITH NCTAMSLANT AT DSN 942-3777 24 HR NTC. |
| - | MISC: WX FCST SVC AVBL 0900-0100Z++ MON-FRI. ALL OTHER HOURS WX OBSERVER ONLY. CTC FWC-N AVN CP JAX AT DSN 942-2535 C904-542-2535. CTC NAVAL AVAITION FCST CNTR FOR WX ADVSY OR WX FCST DSN 564-2594, C757-444-2594 DURING OTHER HRS. |
| - | JASU -1(NC-10) 1 (MSU-200NAVIA/U47A-5(HUFFER) QLFD AIRCREW RQRD. |
| - | AMC TRML-HRS 1230-0300++ MON-FRI. |
| - | A-GEAR: RWY 10-28 A-G RIGGED UPON REQ 15 MIN NTC FOR ARRESTMENT ON RWY 10-28. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0900z to 11 June 2026.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (227KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (RNP) Y RWY 10 | |
download (82KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 28 | |
download (103KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 10 | |
download (92KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 28 | |
download (91KB) |
| HI-TACAN Z RWY 10 | |
download (159KB) |
| HI-TACAN Z RWY 28 | |
download (159KB) |
| TACAN Y RWY 10 | |
download (118KB) |
| TACAN Y RWY 28 | |
download (119KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (413KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHEG - Herlong Recreational Airport (7 nm W)
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (10 nm NE)
KVQQ - Cecil Airport (10 nm W)
KJAX - Jacksonville International Airport (16 nm N)
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (16 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 12:30:52 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 08:30:52 |
|
| METAR |
| KNIP | 141208Z 27005KT 2SM BR BKN002 20/19 A2990 RMK AO2 T02000194
|
KHEG 7nm W | 141215Z AUTO 25005KT M1/4SM FG OVC002 20/20 A2992 RMK AO2 TSNO
|
KCRG 10nm NE | 141206Z 28005KT 3SM BR OVC002 20/20 A2989 RMK AO2 T02000200
|
KVQQ 11nm W | 141218Z VRB04KT 1/2SM FG OVC002 20/20 A2990
|
KNEN 12nm NW | 141220Z AUTO 25004KT 3SM BR OVC002 20/20 A2991 RMK AO2 T02000200 $
|
KJAX 16nm N | 141156Z 26004KT 1/2SM FG VV002 19/19 A2988 RMK AO2 SLP118 T01940189 10194 20178 53014 $
|
KNRB 16nm NE | 141209Z 27008KT 7SM SCT002 21/20 A2988 RMK AO2 T02110200 $
|
|
| TAF |
| KNIP | 140700Z 1407/1507 VRB06KT 9999 FEW030 SCT060 QNH2979INS TEMPO 1407/1713 0800 FG VV002 FM141300 31010KT 9999 FEW025 SCT080 QNH2985INS FM141800 31010KT 9999 SCT040 BKN100 QNH2982INS BECMG 1501/1503 31007KT 9999 SKC QNH2986INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1407 TIL 1409 TX35/1421Z TN20/1411Z FN00282
|
KCRG 10nm NE | 141131Z 1412/1512 29003KT 6SM BR SCT003 TEMPO 1412/1413 3SM BR BKN003 FM141400 31009KT P6SM FEW030 FEW060 FM141700 30011G20KT P6SM SCT050 FM142200 32007KT P6SM SKC
|
KVQQ 11nm W | 141131Z 1412/1512 VRB02KT 1/4SM FG OVC002 TEMPO 1412/1413 1SM BR BKN003 FM141330 29003KT P6SM FEW070 FM141430 32009KT P6SM FEW030 FEW060 FM141700 30011G20KT P6SM SCT050 FM142200 32005KT P6SM SKC
|
KJAX 16nm N | 141131Z 1412/1512 27004KT 1SM BR SCT002 TEMPO 1412/1413 1/4SM FG VV002 FM141330 30009KT P6SM FEW030 FM141700 30011G20KT P6SM SCT050 FM142200 32006KT P6SM SKC
|
KNRB 16nm NE | 140700Z 1407/1507 VRB06KT 9999 FEW030 QNH2979INS TEMPO 1408/1411 0800 FG VV002 TEMPO 1413/1418 31008KT SKC FM141900 31010KT 9999 SCT040 SCT070 QNH2980INS BECMG 1423/1501 31007KT 9999 SKC QNH2979INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1407 TIL 1410 TX32/1419Z TN20/1411Z FN00282
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|