FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NRB |
| Lat/Long: | 30-23-28.9471N 081-25-28.2762W 30-23.482452N 081-25.471270W 30.3913742,-81.4245212 (estimated) |
| Elevation: | 14.8 ft. / 5 m (estimated) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 1 mile NW of MAYPORT, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32227 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION FSS-GAINESVILLE GNV-NOTAM JAX. |
| NOTAMs facility: | NRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THU 1300-0400Z (DT 1200-0400), ALL FRI 1300-2300Z CLSD SAT, SUN & FEDERAL HOLS UNLESS OTRW NOTAM. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL DURG AFLD OPS HRS. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | CUSTOMS/AGRICULTURE/IMG AVBL FOR ACFT WITH 30 PSGRS OR LESS; MON-FRI EXCP HOLS 0800-1700. OTHER TIMES 48 HR PPR. |
Airport Communications
| ATIS: | 236.775 |
| NAVY MAYPORT GROUND: | 126.5 233.7 [1300-0400Z (DT 1200-0400) MON-THU; 1300-2300Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND FEDERAL HOLS.] |
| NAVY MAYPORT TOWER: | 118.75 239.3 288.325X [1300-0400Z (DT 1200-0400) MON-THU; 1300-2300Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND FEDERAL HOLS.] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 124.9 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 124.9 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 289.95 301.3 |
| PTD: | 308.5 |
| WX ASOS at CRG (6 nm SW): | 125.4 (904-646-4670) |
| WX AWOS-3 at FHB (13 nm N): | 118.075 (904-277-7323) |
| WX ASOS at JAX (15 nm NW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX AWOS-3 at NIP (16 nm SW): | 119.275 |
- NO NOTAM MAINTENANCE SCHEDULE: ASR/PAR 0700-1100 TUES.
- OT CTC NAVAL AVIATION FCST CENTER FO WX ADVSY OR WX FCST DSN564-2594,C757-444-2594.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr058/5.4 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr355/26.5 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| SSIr182/39.6 | | BRUNSWICK VORTAC | | 109.80 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 032/28.2 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | J5 J5:AFT HR FUEL NA; TSNT HEL HOT RFL CTC BASE OPS 904-270-6130/DSN 270-6130; COORD RFL TIMES HSM-40 ODO - 904-270-6332/DSN 960-6332 (DIAL 0 & REQ MAINT CTL); FIXED WING HOT RFL NA. |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 8001 x 200 ft. / 2439 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-22.999147N | | 30-23.965702N |
| Longitude: | 081-25.989590W | | 081-24.952695W |
| Elevation: | 10.8 ft. | | 11.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | TEG MCNEAL NAVAL AIR STATION MAYPORT, FL 32228 Phone 904-270-7126 |
Additional Remarks
| E60-05 | HOOK E28(B) (1200 FT). 30 MIN NOTICE FOR ARSTMT UNLESS FLD IN DIV STS. |
| E60-23 | HOOK E28(B) (1186 FT). 30 MIN NOTICE FOR ARSTMT UNLESS FLD IN DIV STS. |
| - | JASU: 1(NC-8) 1(GTC-85) 1(A/NCPP-105). |
| - | MISC: CLASS D AIRSPACE AND CLASS E AIRSPACE 700 FT AND BELOW EFF 1200-0400Z++ (DT 1100-0400Z) SPECIAL LOCAL OPS 0400-0700Z++ MON-THU; 1300-2300Z++(DT 1200-2200Z) FRI; CLSD SAT, SUN, AND HOL. OTHER TIMES CLASS G AIRSPACE 700 FT AND BELOW. JACKSONVILLE CLASS E AIRSPACE 700 FT AND ABV EFF CONT. |
| - | CAUTION: EXP SIMUL SAME DRCTN OPS DURG DUAL RWY OPS. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE APCH AT 904-741-0284. |
| - | TRAN ALERT: GND TRANSPORTATION UNAVBL FOR AIRCREW OR PAX. |
| - | MISC: FOR CIV ACFT LDG PMT (CALP) REQ CTC AIRFIELD MGMT C904-445-8326. |
| - | FIRE EQUIP (PG4): 1500 GAL STRYKER (242) EQUIPPED WITH A 210 GAL FOAM TANK AND 500 LBS. OF HALON, 2-1250 GPM PUMPERS WITH 750 GALS OF WATER, 1-2000 GPM ARL APPARATUS WITH 500 GALS OF WATER, 1 ADVND LIFE SUPPORT TRNSP AMBULANCE, 1 HEAVY RSCU TRUCK WITH HAZMAT AND TECHNICAL RSCU RESP CAPABILITIES, 1 HAZMAT DECONTAMINATION TRAILER, 1 AIR CART FOR RE-FILLING AIR BOTTLES, 2 UTILITY TRUCKS, 1 COMMAN D VEHICLE. |
| - | ELECTRONIC MAINT (PG3): GND PWR UNITS: 12 EXTERNAL GND START UNITS (ALL PERM UNITS ON H-60 RAMP) |
| - | SNOW REMOVAL EQUIP (PG4): 1-15,000 LB FORKLIFT. |
| - | TSNT/HUNG ORDNANCE/DIVERT ALERT; ORGANIC AIR-LAUNCHED WEAPONS SAFING CPBLY NA; TSNT MAINT NA; LIMITED TSNT PRK AVBL. |
| - | RSTD: 24 HR PPR/CIVIL ACFT LNDG PERMIT; PCN EXCEEDING 34 RQR 72 HR PPR - BASE OPS DSN 270-6130/31, C904-270-6130/31. PARTICIPATING ACFT ONLY DURG SPL LCL OPS. |
| - | CAUTION: LGT TO HVY BIRD ACT ON AND IN VCNTY OF ARPT. VESSELS WITH MASTS TO 196 FT FQTLY BERTHED 800 FT LEFT OF RWY 23 THLD. LARGE VESSELS WITH MASTS UP TO 150 FT FQTLY TRANSIT THE RIVER CHAN ADJ TO APCH END RWY 23 DUR FINAL APCH. |
| - | CAUTION: EXER VIGILANCE DURG RWY 05 OPS DUE TO EXTSV CTLD/UNCTLD ACFT INVOF CRAIG MUNI ARPT. PADS 1 & 3 HAVE ALTERED LGT & APVD FOR LCL BASED ACFT ONLY. |
| - | TFC PAT: R TFC RWY 23 & L TFC RW 05. SIMULTANEOUS LDG/DEP BTN HEL CONDUCTED ON PARL TWY LCTD 325 FT FM RWY 05/23. |
| - | NS ABTMT: MAYPORT VILLAGE AND N BANK OF ST JOHNS RIVER ARE NOISE SENSITIVE. NO XW/BASE TURNS BTN TWY BRAVO-FOXTROT. |
| - | CSTMS/AG/IMG: AVBL DURG AFLD HRS WITH 24 HR PPR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (227KB) |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (173KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| TACAN Y RWY 05 | |
download (149KB) |
| TACAN Y RWY 23 | |
download (141KB) |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (78KB) |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (73KB) |
| COPTER TACAN Z RWY 05 | |
download (125KB) |
| COPTER TACAN Z RWY 23 | |
download (129KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (399KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (6 nm SW)
KFHB - Fernandina Beach Municipal Airport (13 nm N)
KJAX - Jacksonville International Airport (15 nm NW)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (16 nm SW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 12:21:24 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 08:21:24 |
|
| METAR |
| KNRB | 221152Z 17006KT 10SM FEW020 BKN250 26/23 A3006 RMK AO2 SLP179 T02610228 10261 20233 53009
|
KCRG 6nm SW | 221153Z 15005KT 10SM CLR 25/23 A3006 RMK AO2 SLP180 70003 T02500228 10250 20228 53009
|
KFHB 13nm N | 221155Z AUTO 17006KT 10SM CLR 26/22 A3007 RMK AO2
|
KJAX 15nm NW | 221156Z 16009KT 10SM BKN250 26/22 A3005 RMK AO2 SLP177 T02610222 10261 20239 53012 $
|
KNIP 16nm SW | 221153Z 16010KT 10SM FEW025 BKN250 26/22 A3006 RMK AO2 SLP176 T02560222 10256 20244 53010
|
|
| TAF |
| KNRB | 2207/2307 17008KT 9999 FEW060 SCT100 BKN150 OVC250 QNH2994INS FM221800 14013G18KT 9999 VCTS SCT030CB OVC120 QNH2992INS TEMPO 2219/2301 VRB20G30KT 4800 TSRA BKN020CB OVC090 FM230300 15008KT 9999 SCT050 BKN150 OVC200 QNH2995INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2207 TIL 2209 TX30/2219Z TN23/2211Z FN00172
|
KCRG 6nm SW | 221120Z 2212/2312 16006KT P6SM BKN120 BKN250 FM221500 16009KT P6SM SCT025 SCT250 FM221700 12011KT P6SM VCSH BKN035 BKN070 BKN120 FM222200 14008KT P6SM SCT060 BKN250
|
KJAX 15nm NW | 221120Z 2212/2312 16005KT P6SM BKN120 BKN250 FM221500 16008KT P6SM SCT025 SCT250 FM221830 12011KT P6SM VCSH BKN035 BKN070 BKN120 PROB30 2219/2222 VRB15G30KT 3SM +TSRA BR SCT020 BKN030CB OVC070 FM222300 15006KT P6SM SCT060 SCT250
|
KNIP 16nm SW | 212200Z 2123/2223 12012KT 9999 VCTS SCT040CB BKN250 QNH3000INS TEMPO 2200/2202 VRB15G30KT 4800 TSRA BR SCT015 BKN030CB BKN200 FM220200 VRB04KT 9999 SCT030 BKN120 BKN250 QNH3001INS FM221200 VRB03KT 9999 FEW020 BKN250 QNH3003INS FM221800 13011KT 9999 VCTS BKN035CB BKN070 BKN200 QNH2998INS TEMPO 2219/2223 VRB20G35KT 3200 +TSRA BR SCT015 BKN025CB OVC050 AUTOMATED SENSOR METWATCH 2203 TIL 2209 TX32/2219Z TN23/2211Z FN20019
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|