FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NEW |
| Lat/Long: | 30-02-32.7000N 090-01-41.7000W 30-02.545000N 090-01.695000W 30.0424167,-90.0282500 (estimated) |
| Elevation: | 7.3 ft. / 2.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (1995) |
| From city: | 4 miles NE of NEW ORLEANS, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 70126 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NEW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT MALSR RWY 18R; MIRL RWY 18R/36L; TWY B, C, D, E, F, H, EAST HNGRLN - PRESET LOW INTST. ACTVT 5 CLICKS FOR MED AND 7 CLICKS FOR HIGH - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) FOR ARPT BCN CTC ATCT. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.95 |
| ATIS: | 124.9 |
| WX ASOS: | PHONE 504-245-4366 |
| LAKEFRONT GROUND: | 121.7 335.575 [0700-2100] |
| LAKEFRONT TOWER: | 118.95 [0700-2100] |
| NEW ORLEANS APPROACH: | 123.85 ;SOUTH 133.15 ;NORTH |
| NEW ORLEANS DEPARTURE: | 123.85 ;SOUTH 133.15 ;NORTH |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.4 127.4 ;WHEN NEW TWR CLSD |
| AWDAD STAR: | 125.5 ;WEST |
| MNSTR STAR: | 133.15 ;EAST |
| OLEDD STAR: | 125.5 ;WEST |
| WX ASOS at MSY (12 nm W): | PHONE 504-471-4486 |
- TA35 BASIC RADAR SVC OUTSIDE OF NEW ORLEANS CLASS B BOUNDARIES AVBL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HRVr352/11.6 | | HARVEY VORTAC | | 114.10 | | 02E |
| RQRr093/29.2 | | RESERVE VOR/DME | | 110.80 | | 02E |
| PCUr201/34.7 | | PICAYUNE VOR/DME | | 113.95 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 18R/36L
| Dimensions: | 6879 x 150 ft. / 2097 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition FEW LOW SPOTS NEAR INTERSECTION OF RY 09/27-HOLDING WATER. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 200.0 | | Dual double tandem: | 350.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18R | | RUNWAY 36L |
| Latitude: | 30-03.168837N | | 30-02.034073N |
| Longitude: | 090-01.795157W | | 090-01.778350W |
| Elevation: | 5.7 ft. | | 5.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 179 true | | 357 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | 239 ft. | | 820 ft. |
| Declared distances: | TORA:6880 TODA:6880 ASDA:6035 LDA:5510 | | TORA:6880 TODA:6880 ASDA:5955 LDA:5135 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 6 ft. other, lighted, 300 ft. from runway, 16:1 slope to clear APCH RATIO 50:1 FM DSPLCD THR. | | 7 ft. berm, 200 ft. from runway +7 FT WALL 150 FT FM RY END. |
Runway 18L/36R
| Dimensions: | 3697 x 75 ft. / 1127 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 55.0 | | Double tandem: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18L | | RUNWAY 36R |
| Latitude: | 30-03.011097N | | 30-02.401223N |
| Longitude: | 090-01.660290W | | 090-01.650973W |
| Elevation: | 5.2 ft. | | 6.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 179 true | | 357 magnetic, 359 true |
| Declared distances: | TORA:3697 TODA:3697 ASDA:3697 LDA:3697 | | TORA:3697 TODA:3697 ASDA:3697 LDA:3697 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 36R PAPI UNUSBL BTN 2100 AND 0700 LOCAL |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 54 ft. bldg, lighted, 2035 ft. from runway, 35 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3114 x 75 ft. / 949 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 80.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-02.222937N | | 30-02.230278N |
| Longitude: | 090-01.837077W | | 090-01.246788W |
| Elevation: | 4.9 ft. | | 4.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 087 magnetic, 089 true | | 267 magnetic, 269 true |
| Declared distances: | TORA:3113 TODA:3113 ASDA:3113 LDA:3113 | | TORA:3113 TODA:3113 ASDA:3113 LDA:3113 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. berm, lighted, 267 ft. from runway, 16:1 slope to clear | | 14 ft. road, 543 ft. from runway, 161 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ORLEANS LEVEE DISTRICT 6001 STARS AND STRIPES BLVD, SUITE 204 NEW ORLEANS, LA 70126 Phone 504-243-4010 |
| Manager: | BRUCE MARTIN 6001 STARS & STRIPES BLVD, SUITE 204 NEW ORLEANS, LA 70126 Phone 504-243-4010 |
Additional Remarks
| - | PPR REQUIRED FOR ACFT TRNSPG ANY ITEMS LISTED IN PART 175 TITLE 49. CONTACT 504-606-9264 |
| - | TWY A UNEVEN PAVEMENT. |
| - | FOR ASSTNC AFTER 2100 LOCAL CTC AMGR 504-874-0459 |
| - | FOR FICONS AFTER HRS CALL ARFF 504-606-9264. |
| - | BOAT MASTS UP TO 80 FT WI 0.5NM OF AER RWY 27. |
| - | ARPT WINDCONE FOR BALL PARK RAMP LGTS OTS PERMLY. |
| - | CAUTION TWY F BTN TRML RAMP AND FLT LN FST RAMP IREG SFC. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC MSY APCH AT 504-471-4350 OR 127.4 |
| - | CTC ARPT MGR FOR DSGND RAMP SPACE FOR PUB USE AT ARPT |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | BOATS AS HIGH AS 80 FT PASS WI 400 FT OF RWY 09 THLD. |
| - | ARFF CPBLTY EQUIVALENT TO INDEX B. |
| - | FUEL NOT AVAILABLE WITHIN 100' OF TERMINAL BUILDING |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AWDAD ONE | |
download (210KB) |
| MNSTR TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (343KB) |
| OLEDD FOUR | |
download (150KB) |
| TRSSH TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (298KB) |
| TRSSH TWO (RNAV), CONT.2 **NEW** | |
download (200KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18R | |
download (298KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18R | |
download (298KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36L | |
download (307KB) |
| VOR/DME RWY 36L | |
download (283KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (301KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMSY - Louis Armstrong New Orleans International Airport (12 nm W)
KNBG - New Orleans Naval Air Station Joint Reserve Base - Alvin Callender Field (13 nm S)
KASD - Slidell Airport (21 nm NE)
KAPS - Port of South Louisiana Executive Regional Airport (29 nm W)
KMJD - Picayune Municipal Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tom Gresham
Photo taken 25-Apr-2020
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lakefront Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 12:22:37 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 07:22:37 |
|
| METAR |
| KNEW | 271153Z 12008KT 9SM CLR 24/24 A2991 RMK AO1 SLP123 T02440239 10256 20244 58002
|
KMSY 12nm W | 271153Z 13006KT 10SM FEW013 BKN250 24/23 A2991 RMK AO2 SLP130 60001 70015 T02440233 10256 20239 50001
|
KNBG 14nm S | 271155Z 11007KT 10SM SCT018 BKN250 24/24 A2991 RMK AO2 SLP126 T02440239 10256 20228 50000
|
KASD 18nm NE | 271153Z AUTO 12003KT 10SM CLR 24/23 A2992 RMK AO2 SLP130 60001 70011 T02390233 10244 20228 50001
|
|
| TAF |
| KNEW | 271120Z 2712/2812 14005KT P6SM FEW035 SCT050 PROB30 2716/2721 4SM TSRA BR BKN025CB FM272100 16008KT 6SM SHRA BR FEW030 SCT060 PROB30 2721/2724 4SM TSRA BR BKN030CB FM280000 17005KT P6SM SCT030 BKN100 PROB30 2800/2803 6SM -SHRA BR BKN030
|
KMSY 12nm W | 271120Z 2712/2818 14005KT P6SM FEW035 SCT050 PROB30 2717/2721 4SM TSRA BR BKN025CB FM272100 16008KT 6SM SHRA BR FEW030 SCT060 PROB30 2721/2724 4SM TSRA BR BKN030CB FM280000 17005KT P6SM SCT030 BKN100 PROB30 2800/2803 6SM -SHRA BR BKN030 FM281400 VRB04KT 6SM -SHRA SCT012 OVC028 PROB30 2814/2818 2SM TSRA BKN012CB BKN013
|
KNBG 14nm S | 2707/2807 17008KT 9999 VCSH SCT015 BKN030 BKN250 QNH2991INS TEMPO 2711/2715 8000 SHRA BKN015 BKN030 BKN250 BECMG 2715/2717 17010KT 9999 VCTS SCT025CB BKN035 BKN130 BKN250 QNH2985INS TEMPO 2717/2722 VRB25G35KT 3200 TSRA BKN020CB OVC050 BECMG 2722/2800 16010G15KT 9999 NSW SCT020 BKN050 QNH2989INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2707 TIL 2710 TX30/2721Z TN23/2711Z FN00319
|
KASD 18nm NE | 271120Z 2712/2812 00000KT P6SM BKN025 PROB30 2718/2724 4SM TSRA BR BKN025CB FM280200 VRB03KT P6SM SCT024 OVC110 FM280900 VRB03KT P6SM SCT015 OVC030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|