FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | LNR |
| Lat/Long: | 43-12-42.7000N 090-10-47.4000W 43-12.711667N 090-10.790000W 43.2118611,-90.1798333 (estimated) |
| Elevation: | 717.3 ft. / 218.6 m (surveyed) |
| Variation: | 00E (1990) |
| From city: | 2 miles N of LONE ROCK, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53588 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LNR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 09/27 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL 09 & 27; MIRL RWY 09/27; MIRL RWY 18/36 - CTAF. PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.425 (608-583-2576) |
| MADISON APPROACH: | 135.45 |
| MADISON DEPARTURE: | 135.45 |
| WX AWOS-3 at MRJ (20 nm S): | 118.525 (608-987-2157) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.3/257.925 (LONE ROCK RCAG) WHEN MADISON APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLLr219/27.3 | | DELLS VORTAC | | 117.00 | | 03E |
| MSNr273/37.0 | | MADISON VORTAC | | 108.60 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-12.755065N | | 43-12.760740N |
| Longitude: | 090-11.230120W | | 090-10.104785W |
| Elevation: | 714.5 ft. | | 716.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 | | 269 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OPERS CONSLY. | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) OPERS CONSLY. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 34 ft. ant, 1070 ft. from runway, 265 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 300 ft. trees, 7275 ft. from runway, 1260 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 1850 x 60 ft. / 564 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-12.739153N | | 43-12.434612N |
| Longitude: | 090-11.120877W | | 090-11.124095W |
| Elevation: | 714.6 ft. | | 715.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 180 | | 360 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 375 ft. trees, marked and lighted, 5000 ft. from runway, 530 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 15 ft. road, marked and lighted, 380 ft. from runway, 12:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SAUK & RICHLAND COUNTIES 181 W SEMINARY ST RICHLAND CENTER, WI 53581 Phone 608-649-3001 |
| Manager: | MARK HIGGS E2525 CO. HWY JJ SPRING GREEN, WI 53588 Phone 608-583-2600 EMAIL ADDRESS: MARKHIGGSTCA@YAHOO.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MADISON APP/DEP CON AT 608-249-8240. WHEN MADISON APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -31C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (273KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (278KB) |
| LOC RWY 27 | |
download (283KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
93C - Richland Airport (7 nm NW)
91C - Sauk/Prairie Airport (19 nm E)
KMRJ - Iowa County Airport (20 nm S)
C35 - Reedsburg Municipal Airport (21 nm NE)
KOVS - Boscobel Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mathieu Labs
Photo taken 20-Oct-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Tri-County Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 19:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 19:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 14:43:38 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 09:43:38 |
|
| METAR |
| KLNR | 041356Z AUTO 29004KT 10SM OVC007 03/02 A2984 RMK AO2 SLP106 T00330022
|
|
| TAF |
KMSN 37nm E | 041129Z 0412/0512 06006KT P6SM OVC006 TEMPO 0412/0416 4SM BR OVC003 FM041700 27012G21KT P6SM SCT006 OVC012 FM050300 27014G24KT P6SM BKN026 FM050800 29013G21KT P6SM BKN018
|
KVOK 42nm N | 032115Z 0321/0423 36006KT 9999 SCT010 OVC080 QNH3005INS TEMPO 0321/0322 BKN010 BECMG 0322/0323 08010G15KT 8000 -RA BKN025 OVC050 QNH2990INS BECMG 0414/0415 28010G15KT 9999 NSW OVC020 620203 QNH2983INS TX05/0321Z TN02/0406Z LAST NO AMDS AFT 0321 NEXT 0709
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|