FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PCM |
| Lat/Long: | 28-00-00.6000N 082-09-47.9000W 28-00.010000N 082-09.798333W 28.0001667,-82.1633056 (estimated) |
| Elevation: | 152.7 ft. / 46.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 2 miles SW of PLANT CITY, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33567 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PCM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 120.025 (813-764-8259) |
| TAMPA APPROACH: | 120.65 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 120.65 119.9 |
| WX AWOS-3PT at LAL (8 nm E): | PHONE 863-834-2030 |
| WX AWOS-3 at VDF (10 nm W): | 121.125 (813-630-0924) |
| WX AWOS-3PT at ZPH (14 nm N): | 118.975 (813-780-0031) |
| WX AWOS-3 at TPF (16 nm W): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX ASOS at TPA (20 nm W): | 126.45 (813-296-2752) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr275/8.0 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| PIEr084/28.2 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3950 x 75 ft. / 1204 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /F/C/X/T | | Single wheel: | 21.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 28-00.033208N | | 27-59.985390N |
| Longitude: | 082-10.165047W | | 082-09.432610W |
| Elevation: | 151.5 ft. | | 137.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 094 true | | 279 magnetic, 274 true |
| Displaced threshold: | 200 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 305 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear RWY 10 APCH RATIO 34:1 TO DTHR. | | 43 ft. trees, 1150 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HILLSBOROUGH COUNTY AVIATION AUTH P.O. BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8711 |
| Manager: | BRETT FAY PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8735 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 4007 AIRPORT RD, PLANT CITY, FL 33563 |
Additional Remarks
| A30A-10 | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT FOR DEP; NO TURNS BLW 500 FT AGL UNLESS DIRECTED BY ATC. |
| - | NMRS 1099 FT & 1549 FT MSL TWRS 12 NM SSW. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 TAMPA CLNC DEL, FOR PCM. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
| - | VFR ACFT ARR/DEP PLANT CITY ARPT, EXER CTN DUE TO SML AND HVY TBJT ACFT TRSNG ARPT TFC AREA 1700 FT AND ABV ON APCH TO LAKELAND INTL 6.5 NM EAST. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP. 813-870-8770 EXT. 3 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (232KB) |
| VOR RWY 28 | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAL - Lakeland Linder International Airport (8 nm E)
KVDF - Tampa Executive Airport (10 nm W)
KZPH - Zephyrhills Municipal Airport (14 nm N)
KTPF - Peter O Knight Airport (16 nm W)
KTPA - Tampa International Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of PhotosFromTheAir.com
Photo taken 27-Feb-2012
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Plant City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 11:36:47 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 07:36:47 |
|
| METAR |
| KPCM | 311115Z AUTO 22003KT 10SM BKN120 OVC140 26/25 A2998 RMK AO2 T02550254 $
|
KLAL 8nm E | 311050Z 21004KT 10SM SKC 25/24 A2997
|
KVDF 10nm W | 311115Z AUTO 00000KT 10SM BKN130 OVC170 27/25 A2997 RMK AO2 T02660246
|
KZPH 14nm N | 311115Z AUTO 00000KT 10SM CLR 24/24 A2999 RMK A02 T02450238
|
KTPF 16nm W | 311115Z AUTO 26003KT 10SM OVC170 27/25 A2996 RMK AO2 T02740248 $
|
KTPA 20nm W | 311053Z 23006KT 10SM FEW025 SCT140 BKN160 27/24 A2997 RMK AO2 SLP147 T02720239
|
|
| TAF |
KLAL 8nm E | 310520Z 3106/0106 VRB03KT P6SM BKN120 FM311600 27006KT P6SM VCSH SCT025 BKN150 FM311700 28007KT P6SM VCTS SCT035CB BKN150 TEMPO 3120/3124 3SM TSRA BKN030CB FM010200 VRB03KT P6SM SCT020 BKN150
|
KTPA 20nm W | 310858Z 3109/0112 24007KT P6SM OVC150 FM311400 24007KT P6SM SCT025 BKN120 FM311700 26009KT P6SM VCSH SCT035 BKN150 PROB30 3120/3123 3SM TSRA BKN030CB FM010200 24006KT P6SM SCT020 BKN150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|