FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PWA |
| Lat/Long: | 35-32-02.4357N 097-38-49.0108W 35-32.040595N 097-38.816847W 35.5340099,-97.6469474 (estimated) |
| Elevation: | 1299.6 ft. / 396.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 7 miles NW of OKLAHOMA CITY, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73008 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PWA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | TPA RWY 17R/35L 600 FT AGL, ALL OTHER RWYS 1000 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 17L & 35R; REIL RWY 17R & 35L; HIRL RWY 17L/35R; MIRL RWY 17R/35L, 13/31 - CTAF. PAPI RWY 17L & 35R, 17R & 35L ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.9 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.725 |
| WX ASOS: | PHONE 405-798-2013 |
| WILEY POST GROUND: | 121.7 [0700-2200] |
| WILEY POST TOWER: | 126.9 306.9 [0700-2200] |
| OKE CITY APPROACH: | 120.45 ;081-170 124.2 ;001-080 124.6 ;171-360 |
| OKE CITY DEPARTURE: | 120.45 ;081-170 124.2 ;001-080 124.6 ;171-360 |
| BASTS RNAV STAR: | 124.6 |
| CCASH RNAV STAR: | 124.6 |
| DAWKS RNAV STAR: | 124.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| FAKEY RNAV STAR: | 124.6 |
| FUNNL DP: | 124.2 ;NORTH 124.6 ;SOUTH |
| IC: | 124.6 ;171-360 |
| JUDDG RNAV STAR: | 124.2 |
| KRMSN DP: | 124.2 ;NORTH 124.6 ;SOUTH |
| RDHWK DP: | 124.2 ;NORTH 124.6 ;SOUTH |
| WAYMAN RNAV STAR: | 124.2 |
| WX AWOS-3 at HSD (5 nm NW): | 120.975 (405-283-9848) |
| WX ASOS at OKC (9 nm S): | PHONE 405-674-4013 |
| WX AWOS-3 at RCE (9 nm W): | 125.05 (405-354-2617) |
| WX AWOS-3 at RQO (18 nm W): | 118.475 (405-262-0087) |
| WX AWOS-3PT at OUN (19 nm SE): | 119.55 (405-325-7302) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PWA at field | | WILEY POST VOR/DME | | 113.40 | | 08E |
| IRWr343/10.7 | | WILL ROGERS VORTAC | | 114.10 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC WITH CREDIT CARD. |
| Oil available: | 0400-1300Z. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 7199 x 150 ft. / 2194 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | UNLGTD 0400-1300Z. |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 35-32.660113N | | 35-31.473573N |
| Longitude: | 097-38.730137W | | 097-38.729863W |
| Elevation: | 1290.5 ft. | | 1299.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | no | | 355 ft. |
| Declared distances: | TORA:7199 TODA:7199 ASDA:6844 LDA:6844 | | TORA:7198 TODA:7198 ASDA:7198 LDA:6844 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS/DME |
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 26.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 35-32.597677N | | 35-31.773307N |
| Longitude: | 097-38.951648W | | 097-38.951663W |
| Elevation: | 1283.0 ft. | | 1275.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:5002 TODA:5002 ASDA:5002 LDA:5002 | | TORA:5001 TODA:5001 ASDA:5001 LDA:5001 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 4562 x 100 ft. / 1390 x 30 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | CLSD 0400-1300Z; ACFT OVR 12500 LBS GWT NA. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 35-32.105933N | | 35-31.574667N |
| Longitude: | 097-39.131668W | | 097-38.480500W |
| Elevation: | 1270.2 ft. | | 1296.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 135 true | | 310 magnetic, 315 true |
| Declared distances: | TORA:4562 TODA:4562 ASDA:4562 LDA:4562 | | TORA:4562 TODA:4562 ASDA:4562 LDA:4562 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF OKLAHOMA CITY 7100 TERMINAL DR., BOX 937 OKLAHOMA CITY, OK 73159 Phone (405) 316-3200 |
| Manager: | KRISTY SLATER 5915 PHILIP J RHOADS RM 104 BETHANY, OK 73008 Phone 405-316-4061 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 17L/35R NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; DEP ACFT 12500 LBS OR GTR CLIMB AT MAX RATE CONSISTENT WITH SAFETY TO 1500 FT AGL THEN REDUCE PWR & CLIMB RATE TO 3000 FT AGL OR 2 NM FM ARPT DEPENDING ON ATC & SAFETY CONDS. |
| - | EXP PONDING DURG WET COND ON RWY 17L/35R AT INT OF RWY 13/31. |
| - | SFC COND RPRTD MON-FRI 1300-0400Z. |
| - | FOR CD IFUN TO CTC GND CON, CTC OKE CITY APCH AT 405-681-5683. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BASTS ONE (RNAV) | |
download (175KB) |
| CCASH ONE (RNAV) | |
download (177KB) |
| DAWKS ONE (RNAV) | |
download (178KB) |
| FAKEY ONE (RNAV) | |
download (114KB) |
| GULLI THREE | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| JUDDG TWO (RNAV) | |
download (249KB) |
| WAYMN ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17L | |
download (246KB) |
| ILS OR LOC RWY 35R | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17L | |
download (191KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17R | |
download (161KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35L | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35R | |
download (245KB) |
| VOR-A | |
download (174KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (62KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
Departure Procedures |
| FUNNL THREE (RNAV) | |
download (235KB) |
| KRMSN FOUR (RNAV) | |
download (250KB) |
| MUDDE THREE (RNAV) | |
download (229KB) |
| OLGUY THREE (RNAV) | |
download (230KB) |
| RDHWK THREE (RNAV) | |
download (231KB) |
| SSYKO THREE (RNAV) | |
download (235KB) |
| STPHN THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
| TEBRD THREE (RNAV) | |
download (230KB) |
| THRPE THREE (RNAV) | |
download (216KB) |
| TRUPR THREE (RNAV) | |
download (243KB) |
| WENDY THREE (RNAV) | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHSD - Sundance Airport (5 nm NW)
KOKC - OKC Will Rogers International Airport (9 nm S)
KRCE - Clarence E Page Municipal Airport (9 nm W)
KTIK - Tinker Air Force Base (15 nm SE)
KRQO - El Reno Regional Airport (18 nm W)
KOUN - University of Oklahoma Westheimer Airport (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Heon
Photo taken 16-Feb-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Wiley Post Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 10:52 |
| Sunrise | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 20:33 | | 01:33 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 02:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 14:09:24 |
| Local (UTC-5) | 23-May-2026 09:09:24 |
|
| METAR |
| KPWA | 231353Z 09011KT 10SM OVC100 19/17 A2995 RMK AO2 RAE1256 SLP131 P0000 T01940167
|
KHSD 5nm NW | 231355Z AUTO 11009G14KT 10SM SCT110 19/16 A2993 RMK A01
|
KRCE 9nm W | 231355Z AUTO 11014KT 10SM 18/16 A2994 RMK AO2
|
KOKC 9nm S | 231352Z 06011KT 10SM SCT075 OVC100 19/16 A2997 RMK AO2 RAB04E16 SLP136 P0000 T01890161
|
KTIK 15nm SE | 230811Z 27014G21KT 8SM -TSRA BKN020 19/15 A2993 RMK AO2A RAB07 TSE0755TSB0756 SLP127
|
KRQO 18nm W | 231355Z AUTO 11014KT 10SM SCT036 BKN100 OVC120 17/ A2994 RMK AO2
|
|
| TAF |
KOKC 9nm S | 231120Z 2312/2412 08005KT P6SM BKN050 BKN120 PROB30 2313/2315 5SM -SHRA OVC040 FM231900 09006KT P6SM SCT050 BKN120 FM240000 10007KT P6SM SCT120 SCT250
|
KTIK 15nm SE | 230500Z 2305/2407 20009KT 9999 SCT035 BKN100 QNH2983INS TEMPO 2305/2312 22010G20KT 8000 -TSRA BKN020CB BECMG 2312/2313 VRB06KT 9999 BKN050 BKN120 QNH2997INS TEMPO 2313/2317 05009KT 9000 -SHRA BECMG 2318/2319 10009KT 9999 SCT075 BKN100 QNH2998INS BECMG 2403/2404 07006KT 9999 BKN120 QNH3002INS TX28/2322Z TN16/2311Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|