FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | UCP |
| Lat/Long: | 41-01-31.1990N 080-24-48.1060W 41-01.519983N 080-24.801767W 41.0253331,-80.4133628 (estimated) |
| Elevation: | 1072.3 ft. / 326.8 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2005) |
| From city: | 4 miles NW of NEW CASTLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16116 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0830-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 05 & 23; PAPI RWY 05, 13, 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 124.175 ((724) 652-4184) |
| YOUNGSTOWN APPROACH: | 133.95 |
| YOUNGSTOWN DEPARTURE: | 133.95 |
| WX AWOS-3PT at BVI (15 nm S): | 118.35 (724-843-1024) |
| WX AWOS-3PT at PJC (18 nm SE): | 118.45 (724-452-5304) |
| WX ASOS at YNG (19 nm NW): | PHONE 330-967-8953 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.725/291.65(DUBOIS RCAG) WHEN YOUNGSTOWN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr331/15.1 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| FKLr231/(35.3) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
| ACOr102/36.0 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | at field | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
| FETCH | | 150/13.4 | | 338 | | 08W | | YN | -.-- -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3995 x 75 ft. / 1218 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-01.347353N | | 41-01.852892N |
| Longitude: | 080-25.087757W | | 080-24.531903W |
| Elevation: | 1022.0 ft. | | 1007.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 039 true | | 228 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. trees, 663 ft. from runway, 309 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear | | 47 ft. trees, 563 ft. from runway, 284 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear 20 FT TREES: 30 FT FM RWY END, 205 FT RIGHT. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2855 x 100 ft. / 870 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-01.520967N | | 41-01.294708N |
| Longitude: | 080-25.062512W | | 080-24.518403W |
| Elevation: | 1016.3 ft. | | 1072.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 118 true | | 307 magnetic, 298 true |
| Displaced threshold: | no | | 108 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAWRENCE CO. AIRPORT AUTHORITY 406 FRANK FARONE DRIVE NEW CASTLE, PA 16101 Phone (724) 652-5546 |
| Manager: | JAMES FARRIS, JR. 406 FRANK FARONE DRIVE NEW CASTLE, PA 16101 Phone (724) 651-2100 |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC YOUNGSTOWN APCH AT 330-856-4806, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0234. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (13 nm W)
29D - Grove City Airport (13 nm NE)
KBVI - Beaver County Airport (15 nm S)
KPJC - Zelienople Municipal Airport (18 nm SE)
KYNG - Youngstown/Warren Regional Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 11-Jul-2010
from 6,500' altitude looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of New Castle Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunset | | 20:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 01:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 07:21:54 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 03:21:54 |
|
| METAR |
| KUCP | 200656Z AUTO 00000KT 10SM FEW006 SCT085 18/18 A3007 RMK AO2 RAE06 SLP189 P0000 T01830183
|
KBVI 16nm S | 200655Z AUTO 23006KT 10SM SCT080 20/18 A3007 RMK AO2 T01950180
|
KYNG 18nm NW | 200651Z 22005KT 10SM -RA BKN075 OVC130 18/18 A3006 RMK AO2 SLP170 P0000 T01780178 $
|
|
| TAF |
KBVI 16nm S | 200523Z 2006/2106 25005KT P6SM BKN100 FM201000 24005KT P6SM BKN015 FM201400 31005KT 6SM -SHRA OVC006 FM202000 36010KT P6SM SCT006 OVC015 FM210200 36005KT P6SM OVC025
|
KYNG 18nm NW | 200550Z 2006/2106 22008KT P6SM VCSH SCT025 BKN070 TEMPO 2006/2008 BKN007 FM201000 28008KT P6SM BKN010 FM201130 33010KT 5SM -SHRA BR OVC005 FM201500 35010KT 6SM -SHRA OVC015 FM202000 35009KT P6SM BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|