FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 29D |
| Lat/Long: | 41-08-45.7000N 080-10-03.9000W 41-08.761667N 080-10.065000W 41.1460278,-80.1677500 (estimated) |
| Elevation: | 1370.6 ft. / 417.8 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2010) |
| From city: | 3 miles W of GROVE CITY, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16137 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| YOUNGSTOWN APPROACH: | 133.95 |
| YOUNGSTOWN DEPARTURE: | 133.95 |
| WX AWOS-3PT at UCP (13 nm SW): | 124.175 ((724) 652-4184) |
| WX AWOS-3PT at FKL (20 nm NE): | 118.175 ((814) 437-2066) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.725/291.65 (DUBOIS RCAG) WHEN YOUNGSTOWN APCH CTL CLSD.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY ALTOONA RADIO ON FREQS 122.1R/115.8T (ELLWOOD CITY RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr014/19.4 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| FKLr225/(22.5) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 066/13.4 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. A:JET-A ANTI-ICE INHIBITOR AVBL ON REQ. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-08.776833N | | 41-08.748333N |
| Longitude: | 080-10.555333W | | 080-09.575667W |
| Elevation: | 1370.0 ft. | | 1297.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 101 magnetic, 092 true | | 281 magnetic, 272 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.80 degrees glide path) RWY 10 PAPI UNUSBL BYD 5 DEG L OF RWY CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 130 ft. trees, 2727 ft. from runway, 453 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BOROUGH OF GROVE CITY 123 W MAIN ST, PO BOX 110 GROVE CITY, PA 16127 Phone 724-458-7060 |
| Manager: | MICHAEL BAUN GROVE CITY AIRPORT, 40 OAKLEY KELLY DR MERCER, PA 16137-8411 Phone 724-748-5530 |
Additional Remarks
| - | DEER & GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | DRAINAGE RAVINE 15 FT DEEP LCTD IN SAFETY AREA N OF RWY 10. |
| - | TWY LGTS STUB TO APRON. |
| - | AVOID OVERFLYING FLD DURG DALGT VFR BECAUSE OF PAJA NW CORNER OF FLD. |
| - | FOR CD CTC YOUNGSTOWN APCH AT 330-856-4806, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0234. |
| - | PORTABLE GND PWR UNIT AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (477KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUCP - New Castle Municipal Airport (13 nm SW)
KFKL - Venango Regional Airport (20 nm NE)
KPJC - Zelienople Municipal Airport (21 nm S)
4G1 - Greenville Municipal Airport (21 nm NW)
KYNG - Youngstown/Warren Regional Airport (24 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bill Pixley
Photo taken 20-Aug-2017
looking west-northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grove City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 17:09:11 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 13:09:11 |
|
| METAR |
KUCP 13nm SW | 151656Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/03 A3008 RMK AO2 SLP201 T01670033
|
KFKL 19nm NE | 151656Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 16/03 A3007 RMK AO2 SLP185 T01610033
|
KYNG 23nm W | 151651Z 28003KT 10SM FEW090 SCT180 BKN250 17/04 A3007 RMK AO2 SLP183 T01720039 $
|
KBTP 25nm SE | 151656Z AUTO 24007KT 10SM CLR 17/05 A3008 RMK AO2 SLP193 T01670050 $
|
KBVI 25nm SW | 151655Z AUTO 34004KT 10SM CLR 19/04 A3008 RMK AO2 T01900042
|
|
| TAF |
KFKL 19nm NE | 151122Z 1512/1612 31006KT P6SM BKN250 FM160000 23004KT P6SM BKN200
|
KYNG 23nm W | 151121Z 1512/1612 26005KT P6SM SCT060 FM160000 16005KT P6SM BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|