FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | X51 |
| Lat/Long: | 25-29-57.2170N 080-33-15.2880W 25-29.953617N 080-33.254800W 25.4992269,-80.5542467 (estimated) |
| Elevation: | 7 ft. / 2.1 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 4 miles NW of HOMESTEAD, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33030 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1963 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.375 (321-385-0383) |
| MIAMI APPROACH: | 125.5 [0700-2300] |
| MIAMI DEPARTURE: | 125.5 [0700-2300] |
| ALTNN DP: | 125.5 |
| BNFSH STAR: | 124.85 |
| BNGOS DP: | 125.5 |
| CSTAL STAR: | 124.85 |
| DORRL DP: | 125.5 |
| FLMGO DP: | 125.5 |
| FOLZZ DP: | 125.5 |
| FOWEE STAR: | 120.5 |
| FROGZ STAR: | 120.5 |
| HURCN DP: | 125.5 |
| LIFRR DP: | 125.5 |
| LUUCE STAR: | 126.05 ;9000 FT 133.775 ;7000 FT |
| MAYNR DP: | 125.5 |
| MELLZ DP: | 125.5 |
| PALMZ STAR: | 120.5 |
| SNDBR STAR: | 120.5 |
| TARPN STAR: | 126.05 ;9000 FT 133.775 ;7000 FT 124.6 ;12000 FT |
| VACAY DP: | 125.5 |
| VIICE STAR: | 120.5 |
| WX ASOS at TMB (11 nm NE): | 124.0 (305-235-1332) |
| WX AWOS-3T at 07FA (18 nm SE): | 119.025 (305-367-3013) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DHPr216/21.2 | | DOLPHIN VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| VKZr239/26.4 | | VIRGINIA KEY VOR/DME | | 117.10 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4001 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/A/Y/T | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 25-30.125280N | | 25-29.464865N |
| Longitude: | 080-33.423990W | | 080-33.417450W |
| Elevation: | 6.9 ft. | | 7.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 179 true | | 005 magnetic, 359 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 10/28
| Dimensions: | 3000 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/A/Y/T | | Single wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 25-30.163920N | | 25-30.166612N |
| Longitude: | 080-33.305860W | | 080-32.760742W |
| Elevation: | 6.0 ft. | | 6.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 096 magnetic, 090 true | | 276 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 22 ft. tree, 1270 ft. from runway, 225 ft. right of centerline | | none |
Runway 9U/27U
| Dimensions: | 2500 x 150 ft. / 762 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH WHITE CONES. |
| RUNWAY 9U | | RUNWAY 27U |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Obstructions: | 46 ft. trees, 2270 ft. from runway, 40 ft. left of centerline | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIAMI-DADE COUNTY MIAMI-DADE AVIATION DEPARTMENT, P.O. BOX 025504 MIAMI, FL 33102-5504 Phone 305-876-7038 CONTACT PERSON: LIONEL BECKLES |
| Manager: | JOSEPH KINNEBREW 12800 SOUTHWEST 145TH AVENUE MIAMI, FL 33186 Phone 305-876-7484 |
Additional Remarks
| - | PAJA SE CORNER OF ARPT . |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 305-247-4883 |
| - | AEROBATIC BOX S OF ARPT & E OF RWY 18/36. |
| - | REMOTE CTL MODEL FLYING FLDS 1.8 NM N RWY 18. |
| - | GLIDER ACT 8000 FT & BLW & CROP DUSTING INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MIAMI APCH AT 305-869-5432. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BNFSH THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (514KB) |
| BNFSH THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (262KB) |
| CSTAL THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (419KB) |
| CSTAL THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (354KB) |
| FOWEE TWO | |
download (182KB) |
| FROGZ FIVE (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (536KB) |
| FROGZ FIVE (RNAV), CONT.2 **NEW** | |
download (407KB) |
| PALMZ TWO | |
download (186KB) |
| SNDBR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (469KB) |
| TARPN THREE (RNAV) | |
download (214KB) |
| VIICE TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (370KB) |
| VIICE TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (159KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (196KB) |
Departure Procedures |
| ALTNN TWO (RNAV) | |
download (241KB) |
| BNGOS FOUR (RNAV) | |
download (261KB) |
| DORRL TWO (RNAV) | |
download (237KB) |
| FLMGO TWO (RNAV) | |
download (244KB) |
| FOLZZ THREE (RNAV) | |
download (287KB) |
| HURCN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| LIFRR TWO (RNAV) | |
download (234KB) |
| MAYNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (298KB) |
| MELLZ TWO (RNAV) | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (264KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHST - Homestead Air Reserve Base (9 nm E)
KTMB - Miami Executive Airport (11 nm NE)
07FA - Ocean Reef Club Airport (18 nm SE)
KMIA - Miami International Airport (23 nm NE)
KTNT - Dade-Collier Training and Transition Airport (29 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sue Folkringa.
Photo taken 27-Jun-2009
1500 ft above the airport, looking SE.
Do you have a better or more recent aerial photo of Miami Homestead General Aviation Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunset | | 19:49 | | 23:49 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 00:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 13:58:51 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 09:58:51 |
|
| METAR |
KHST 10nm E | 261255Z AUTO 17004KT 10SM CLR 26/21 A2990 RMK AO2 SLP128 T02570207 $
|
KTMB 11nm NE | 261353Z 17005KT 10SM CLR 27/21 A2992 RMK AO2 SLP130 T02670206 $
|
|
| TAF |
KHST 10nm E | 261045Z 2611/2717 VRB06KT 9999 SCT025 SCT040 SCT180 QNH2988INS WND 18008KT AFT 2614 BECMG 2617/2618 20008KT 9999 VCTS SCT025CB BKN050 QNH2987INS TEMPO 2619/2623 VRB12G20KT 4800 -TSRA BKN020CB BECMG 2623/2624 VRB06KT 9999 NSW FEW020 FEW060 QNH2988INS TX29/2619Z TN22/2611Z
|
KTMB 11nm NE | 261120Z 2612/2712 VRB04KT P6SM FEW030 FM261400 17008KT P6SM FEW030 FM261700 17010KT P6SM SCT030 SCT050 FM261900 17010KT P6SM VCTS SCT025CB BKN050 BKN250 PROB30 2620/2624 VRB15G25KT 4SM TSRA BKN020CB FM270200 VRB04KT P6SM SCT025 SCT050 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|