FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SEE |
| Lat/Long: | 32-49-34.4000N 116-58-20.8000W 32-49.573333N 116-58.346667W 32.8262222,-116.9724444 (estimated) |
| Elevation: | 387.5 ft. / 118.1 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (1990) |
| From city: | 10 miles NE of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92020 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 27R; PAPI RWYS 09L, 27R, 17 & 35; MIRL RWY 09L/27R & RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.7 |
| ATIS: | 125.45 |
| WX AWOS-3P: | 125.45 (619-449-1228) |
| GILLESPIE GROUND: | 121.7 [0700-2100] |
| GILLESPIE TOWER: | 120.7 257.8 123.8 [0700-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.1 |
| CLASS B: | 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at MYF (8 nm W): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at SAN (12 nm SW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX ASOS at RNM (13 nm N): | PHONE 760-239-7043 |
| WX ASOS at SDM (15 nm S): | 132.35 (619-333-1055) |
| WX ASOS at NRS (17 nm SW): | PHONE 619-437-9890 |
- GENERAL OUTLOOK ON ATIS WHEN ATCT CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PGYr347/13.0 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| MZBr063/13.0 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| TIJr345/17.2 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| JLIr211/27.1 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| OCNr123/33.5 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL SVC OR ASSISTANCE DRG BUS HRS, CTC (619) 449-0611, (619) 448-5991, OR (619) 981-5000. 100LL SELF SVC AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9L/27R
| Dimensions: | 5342 x 100 ft. / 1628 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 200.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9L | | RUNWAY 27R |
| Latitude: | 32-49.767562N | | 32-49.583215N |
| Longitude: | 116-58.875063W | | 116-57.854818W |
| Elevation: | 359.1 ft. | | 387.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Displaced threshold: | no | | 706 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.75 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.50 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 6 DEGS RIGHT OF CRS. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 580 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear | | 37 ft. road, 585 ft. from runway, 250 ft. both sides of centerline, 10:1 slope to clear RWY 27R APCH RATIO 30:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4145 x 100 ft. / 1263 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 58.0 | | Double wheel: | 106.0 | | Double tandem: | 195.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity RWY 17 END LGTS NON-STD, SPREAD LESS THAN RWY PAVEMENT WIDTH. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-49.770795N | | 32-49.087325N |
| Longitude: | 116-58.349020W | | 116-58.343593W |
| Elevation: | 366.0 ft. | | 384.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 179 true | | 346 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | 685 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) UNUSBL BYD 4 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. bldg, lighted, 201 ft. from runway, 125 ft. left of centerline RWY 17 +8 FT FENCE AT 30 FT FM RWY END, 85 FT LEFT. | | 30 ft. pole, 510 ft. from runway, 40 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear RWY 35 UNLIT 8 FT FENCE 1 FT SOUTH OF RWY END; +20 FT TREES AT 100-200 FT FM RWY END 130 FT LEFT. |
Runway 9R/27L
| Dimensions: | 2738 x 60 ft. / 835 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Operational restrictions: | RWY UNLGTD; CLSD SS-SR. |
| RUNWAY 9R | | RUNWAY 27L |
| Latitude: | 32-49.642865N | | 32-49.548297N |
| Longitude: | 116-58.574245W | | 116-58.051327W |
| Elevation: | 366.3 ft. | | 379.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO DEPT PUBLIC WORKS-AIRPORTS, 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | CATHE JOHNSON 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 ARPT OPNS, 619-956-4800. |
Additional Remarks
| - | W TRNT RAMP AND PTNS OF TWY DELTA BTN D2 AND W TSTN RAMP NOT VISIBLE FROM ATCT. |
| - | WHEN TWR CLSD, ACFT MUST SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR DEP. |
| - | COYOTES AND BIRDS OCCASIONALLY ON AND IN VCNTY OF ARPT. |
| - | SIMULATED ENG FAILURES PROHIBITED OVER RESIDENTIAL AREAS. |
| - | PPR FOR ALL MIL ACFT, AND ALL MIL/CIV VFR LOW APCHS BLO 1000 FT AGL CTC ARPT OPS 619-956-4800. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFFECT. RWY 17 PREFERRED NOISE ABATEMENT DEP WHEN ATCT CLSD. TGL AND JET DEPS STRONGLY DISCOURAGED 2200-0700. NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADS. NOISE ABATEMENT PATTERN INFO AVBL AT SDCOUNTYAIRPORTS.COM OR CTC ARPT OPS 619-956-4800. COPTER PIONEER NOISE ABATEMENT PATTERN ALT 700 FT MSL; DEP S FR RWY 35 NRS, CROSSWIND BTN BRADLEY AND VERNON WAY, DOWNWIND AT WING AVE, TURN BASE LEG TO FLY OVR E/W TAXI LINE ON E TSNT RAMP, DO NOT OVRFLY TWY D, THEN VIA RWY 17 TO RWY 35 NRS. RMN S OF TWY B4 DUE TO XNG GND TFC. DO NOT OVRFLY PRKD OR TAX ACFT. |
| - | RWYS 9L/27R & 9R/27L HEL SKID/RUN-ON LDG PROHIBITED. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | RWY 17-35 TPA 1188 (800) SR-SS, 1388 (1000) SS-SR. |
| - | RWY 27R CNTRLN IN CLOSE ALNMT WITH TRRN, USE OF LOC/DME HIGHLY RCMDD. |
| - | FORMATION FLT AVBL AS TFC PERMITS, LTD TO NO MORE THAN 3 ACFT PER FORMATION. |
| - | RWY 27R TPA 1588 (1200) RIGHT TFC SR-SS; TPA 1388 (1000) LEFT TFC SS-SR DUE TO 893 FT AGL MOUNTAIN 2.1 NM ENE OF ARPT. RWY 27L 1388 (1000) LEFT TFC SR-SS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09L | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (376KB) |
| LOC-D | |
download (428KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (299KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (318KB) |
|
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (973KB) |
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (344KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (8 nm W)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (9 nm W)
KSAN - San Diego International Airport (12 nm SW)
KRNM - Ramona Airport (13 nm N)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (14 nm SW)
KSDM - Brown Field Municipal Airport (15 nm S)
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (17 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Fred Emmert AirViews.com
Photo taken 07-Mar-2012
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gillespie Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 13:11 |
| Sunrise | | 06:35 | | 13:35 |
| Sunset | | 19:08 | | 02:08 |
| Evening civil twilight | | 19:32 | | 02:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 13:43:21 |
| Local (UTC-7) | 02-Apr-2026 06:43:21 |
|
| METAR |
| KSEE | 021315Z AUTO 00000KT 10SM SCT025 SCT033 BKN041 14/11 A2996 RMK AO2
|
KMYF 8nm W | 021253Z 00000KT 10SM OVC015 16/12 A2997 RMK AO2 SLP146 T01560122
|
KNKX 8nm W | 021255Z 00000KT 10SM BKN019 OVC025 14/12 A2997 RMK AO2 SLP143 T01440122 $
|
KSAN 12nm SW | 021251Z 30006KT 10SM BKN019 BKN040 17/13 A2998 RMK AO2 SLP153 T01670128
|
KRNM 13nm N | 021253Z AUTO 00000KT 10SM SCT017 OVC024 09/09 A2997 RMK AO2 SLP143 T00940089 $
|
KNZY 14nm SW | 021252Z 31010KT 10SM FEW019 SCT027 BKN039 17/12 A2997 RMK AO2 SLP147 T01670122
|
KSDM 15nm S | 021319Z AUTO 00000KT 9SM FEW021 BKN040 14/12 A2996 RMK AO2 T01440117
|
KNRS 17nm SW | 021253Z AUTO 00000KT SCT018 OVC024 15/12 A2998 RMK AO2 RAB30E39 SLP151 P0000 T01500122 $
|
MMTJ 18nm S | 021241Z 00000KT 8SM BKN035 15/12 A2999 RMK 8/500 HZY
|
|
| TAF |
KNKX 8nm W | 020800Z 0209/0309 VRB03KT 9999 SCT015 BKN020 540009 520907 QNH2998INS BECMG 0213/0215 30008KT 9999 SCT025 540009 520907 QNH2995INS TEMPO 0218/0300 27010G20KT FM030400 VRB04KT 9999 SCT020 BKN050 540009 520907 QNH2993INS TX18/0222Z TN14/0213Z
|
KSAN 12nm SW | 021126Z 0212/0318 VRB03KT P6SM BKN022 TEMPO 0212/0216 SCT025 SCT035 FM021800 29012KT P6SM SCT025 SCT035 TEMPO 0223/0303 BKN025 FM030300 VRB05KT P6SM BKN025 FM031100 VRB04KT P6SM FEW025
|
KNZY 14nm SW | 0207/0307 31009KT 9999 FEW020 BKN250 QNH2996INS TEMPO 0209/0215 VRB06KT BKN015 BKN250 BECMG 0216/0218 29012KT 9999 BKN035 BKN250 QNH2993INS TEMPO 0223/0305 BKN020 BECMG 0305/0307 VRB06KT BKN020 BKN250 QNH2994INS TX20/0223Z TN14/0214Z FS30217
|
MMTJ 18nm S | 021151Z 0212/0312 33005KT P6SM BKN035 TX21/0220Z TN15/0214Z TEMPO 0212/0216 BKN015 FM021600 27008KT P6SM SCT030 FM021800 32010KT P6SM SKC FM030200 26005KT P6SM SCT015 TEMPO 0308/0312 3SM BR BKN010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|