FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 1A5 |
| Lat/Long: | 35-13-20.3300N 083-25-11.9810W 35-13.338833N 083-25.199683W 35.2223139,-83.4199947 (estimated) |
| Elevation: | 2033.9 ft. / 619.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 3 miles NW of FRANKLIN, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28734 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1830 AFLD SVC AVBL 0800-1830 EXCLD HOL. |
| Pattern altitude: | 2813.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | PAPI RWY 07 & 25; MIRL RWY 07/25 ON DUSK - DAWN. TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ARPT BCN LCTD 3/4 MILE SE OF ARPT. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3P: | 118.225 (828-349-3156) |
| WX AWOS-3PT at 24A (12 nm NE): | 118.9 (828-631-3389) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC (ZTL) ON FREQS 134.8/379.95 (MOUNT OGLETHORPE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ODFr349/32.2 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| SOTr212/38.5 | | SNOWBIRD VORTAC | | 108.80 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL AND JET A 24 HR SELF-SERVICE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 35-13.188173N | | 35-13.489467N |
| Longitude: | 083-25.667210W | | 083-24.732123W |
| Elevation: | 2033.9 ft. | | 2009.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 069 true | | 254 magnetic, 249 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 7 OTS INDEFLY. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 25 OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 89 ft. trees, 2398 ft. from runway, 33 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear 6 FT HILL 0-200 FT FM END OF THLD OFFSET 100 FT LEFT OF CNTRLN AND 29 FT TREES 56 FT FM END OF THLD OFFSET 227 FT LEFT. | | 12 ft. trees, 215 ft. from runway, 46 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear RWY 25 8 FT FENCE 159 FT FM END OF THR OFFSET 134 FT RIGHT OF CNTRLN AND 10 FT BRUSH 0 TO 200 FT FM THR OFFSET 168 FT LEFT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MACON COUNTY AIRPORT AUTHORITY 1241 AIRPORT ROAD FRANKLIN, NC 28734 Phone 828-524-7121 |
| Manager: | SABRINA CRONE 1241 AIRPORT ROAD FRANKLIN, NC 28734-1513 Phone 828-524-5529 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -11C. |
| - | RPDLY RSG TRRN ALL QUADS. |
| - | RWY 25 HAS A 15 FT DROP-OFF 350 FT FM THR L & R. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (394KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
24A - Jackson County Airport (12 nm NE)
KRHP - Western Carolina Regional Airport (22 nm W)
KDZJ - Blairsville Airport (36 nm SW)
KTOC - Toccoa Airport-RG Letourneau Field (38 nm S)
KGKT - Gatlinburg-Pigeon Forge Airport (38 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Phillips
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Macon County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunrise | | 06:43 | | 10:43 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 07:26:03 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 03:26:03 |
|
| METAR |
| K1A5 | 010655Z AUTO 00000KT 10SM CLR 09/07 A2998 RMK AO2 T00900069
|
K24A 12nm NE | 010655Z AUTO 00000KT 10SM SCT120 09/04 A2995 RMK AO2 T00930036
|
|
| TAF |
KTYS 45nm NW | 010520Z 0106/0206 VRB03KT P6SM BKN200 FM011600 26009KT P6SM FEW100 BKN200 FM020100 36006KT P6SM SCT070 BKN150
|
KAVL 45nm E | 010534Z 0106/0206 36004KT P6SM SCT150 BKN250 FM011300 16004KT P6SM SCT070 BKN250 FM012200 33004KT P6SM BKN090 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|