FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 4B8 |
| Lat/Long: | 41-41-21.6320N 072-51-52.9120W 41-41.360533N 072-51.881867W 41.6893422,-72.8646978 (estimated) |
| Elevation: | 201.8 ft. / 61.5 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (2000) |
| From city: | 2 miles N of PLAINVILLE, CT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 06062 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BDR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1900, ALL SAT-SUN 0800-1800 |
| Pattern altitude: | 1001.8 ft. MSL TPA: 800 FT FOR ACFT LESS THAN 12500 LBS, 1300 FT FOR ACFT 12500 LBS & ABV. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 02 & 20; MIRL RWY 02/20 - CTAF. PAPI RWY 02 & 20 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, LDG FEE FOR COML AND CORPORATE ACFT ONLY. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.175 (860-351-5362) |
| BRADLEY APPROACH: | 123.95 |
| BRADLEY DEPARTURE: | 123.95 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 134.5 |
| WX AWOS-AV at CT71 (3 nm NE): | 129.825 |
| WX ASOS at HFD (10 nm E): | PHONE 860-952-9954 |
| WX ASOS at MMK (11 nm S): | 134.925 (203-639-9405) |
| WX ASOS at BDL (17 nm NE): | 118.15 (860-386-3480) |
| WX AWOS-3PT at OXC (18 nm SW): | 132.975 (203-262-1190) |
- VFR ARPT. PVT OWNED/OPERD RTR FREQ 124.55 CTLD BY YANKEE APCH CTL TO PROVIDE CLEARANCE DELIVERY.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY YANKEE APCH CNTL ON 123.95/290.55.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HFDr295/14.5 | | HARTFORD VOR/DME | | 114.90 | | 13W |
| MADr354/23.8 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
| BAFr207/29.1 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
| PWLr110/33.3 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| BDRr032/33.8 | | BRIDGEPORT VOR/DME | | 108.80 | | 12W |
| CTRr187/36.3 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| ORWr296/39.6 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 3666 x 75 ft. / 1117 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 41-41.060082N | | 41-41.660998N |
| Longitude: | 072-51.919438W | | 072-51.844298W |
| Elevation: | 188.9 ft. | | 201.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 005 true | | 199 magnetic, 185 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. trees, 250 ft. from runway, 67 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear 10 FT BRUSH, 15 FT DSTC, 90 FT L. | | 50 ft. trees, 240 ft. from runway, 105 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 30 x 30 ft. / 9 x 9 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 41-41.422600N | | |
| Longitude: | 072-51.889350W | | |
| Elevation: | 200.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF PLAINVILLE 1 CENTRAL SQUARE PLAINVILLE, CT 06062 Phone 860-793-0221 |
| Manager: | NICHOLAS SCATA 62 JOHNSON AVE PLAINVILLE, CT 06062 Phone 860-747-5519 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT. CTC 1-800-573-5519 OR 860-747-5519 FOR DTLS. |
| - | FOR CD CTC BRADLEY APCH AT 860-386-3597. |
| - | CTN DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (197KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (510KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHFD - Hartford-Brainard Airport (10 nm E)
KMMK - Meriden Markham Municipal Airport (11 nm S)
KBDL - Bradley International Airport (17 nm NE)
KOXC - Waterbury-Oxford Airport (18 nm SW)
KSNC - Chester Airport (24 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 25-Mar-2015
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Robertson Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 09:20 |
| Sunrise | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunset | | 19:47 | | 23:47 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 00:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 14:17:14 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 10:17:14 |
|
| METAR |
KHFD 10nm E | 301353Z 16004KT 10SM BKN007 OVC012 10/09 A2974 RMK AO2 RAE1259 CIG 005V011 SLP072 P0000 T01000094
|
KMMK 10nm S | 301403Z AUTO 19004KT 4SM BR OVC007 09/08 A2975 RMK AO2 CIG 005V010 P0001 T00940083
|
KBDL 17nm NE | 301351Z 17007KT 3SM -DZ BR SCT007 OVC011 09/08 A2974 RMK AO2 SFC VIS 6 RAE48DZB48 SLP071 P0003 T00940083
|
KOXC 18nm SW | 301356Z VRB03KT 7SM OVC006 08/08 A2975 RMK AO2 CIG 004V010 SLP086 T00830078 $
|
|
| TAF |
KBDL 17nm NE | 301120Z 3012/0118 16003KT 3SM BR BKN007 TEMPO 3012/3016 -SHRA FM301600 VRB03KT P6SM BKN008 FM301900 32005KT P6SM BKN020 FM010000 31005KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|