FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CAE |
| Lat/Long: | 33-56-19.8170N 081-07-10.3280W 33-56.330283N 081-07.172133W 33.9388381,-81.1195356 (estimated) |
| Elevation: | 235.9 ft. / 71.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 5 miles SW of COLUMBIA, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29170 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CAE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.15 |
| WX ASOS: | PHONE 803-369-6879 |
| COLUMBIA GROUND: | 121.9 348.6 |
| COLUMBIA TOWER: | 119.5 257.8 |
| COLUMBIA APPROACH: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| COLUMBIA DEPARTURE: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.75 |
| CLASS C: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| WX ASOS at CUB (6 nm E): | 118.675 (803-929-0665) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAEr328/5.9 | | COLUMBIA VORTAC | | 114.70 | | 02W |
| MMTr281/15.8 | | MC ENTIRE VORTAC | | 113.20 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIKEN | | 064/32.7 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 8601 x 150 ft. / 2622 x 46 m RWY 11 220 FT BY 400 FT BLAST PAD; RWY 29 220 FT BY 400 FT BLAST PAD. |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 239.0 | | Double tandem: | 478.0 | | Dual double tandem: | 700.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 33-56.648905N | | 33-56.289902N |
| Longitude: | 081-08.265198W | | 081-06.619242W |
| Elevation: | 228.7 ft. | | 210.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 112 magnetic, 105 true | | 292 magnetic, 285 true |
| Declared distances: | TORA:8601 TODA:8601 ASDA:8601 LDA:8601 | | TORA:8601 TODA:8601 ASDA:8506 LDA:8506 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) ALSF2 ALSO OPERS AS SSALR. | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS |
Runway 5/23
| Dimensions: | 8001 x 150 ft. / 2439 x 46 m RWY 05 200 FT BY 200 FT BLAST PAD. |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in excellent condition RWY 05/23 CNTR 75 FT IS CONC, ENTIRE LEN OF RWY. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 242.0 | | Double tandem: | 487.0 | | Dual double tandem: | 675.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 33-55.711490N | | 33-56.649782N |
| Longitude: | 081-07.438010W | | 081-06.325603W |
| Elevation: | 227.6 ft. | | 206.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 045 true | | 232 magnetic, 225 true |
| Displaced threshold: | no | | 1000 ft. |
| Declared distances: | TORA:8001 TODA:8001 ASDA:7001 LDA:7001 | | TORA:8001 TODA:8001 ASDA:8001 LDA:7001 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | touchdown |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 45 ft. tree, 1575 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 33-56.525000N | | |
| Longitude: | 081-06.707167W | | |
| Elevation: | 236.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RICHLAND LEXINGTON 3250 AIRPORT BLVD, SUITE 10 WEST COLUMBIA, SC 29170 Phone 803-822-5050 ARPT DIST. |
| Manager: | RYAN KREULEN 3250 AIRPORT BLVD, SUITE 10 WEST COLUMBIA, SC 29170 Phone (803) 822-5015 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 750/R/A/W/T |
| A39-11/29 | PCR VALUE: 740/R/A/W/T |
| - | FEE FOR COML ACFT OVER 15000 LBS. |
| - | HELIPAD H1 LOCATED NORTH OF TAXILANE E, EAST OF TWY E3. |
| - | DUE TO PROXIMITY AND RWY ALNMT AIRCREWS HAVE MISTAKEN CUB (RWY 13/31) FOR CAE (RWY 11/29) WHICH IS 6 MILES NE. |
| - | OPRN OF ULTRALIGHT VEHICLES PROHIBITED. |
| - | SPORTS COMPLEX WITH NMRS FLOOD LGTS APRXLY 6500 FT FROM APCH END RWY 11. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC: NO TURNS BLW 1000 FT FOR TURBINE ENG ACFT UNLESS DCTD BY ATC. |
| - | ACFT LNDG WITH EXPLOSIVES OBTAIN PPR FM ARPT OPS 803-822-5050. |
| - | (CONTACT TITLE) INTERIM POCS (UNTIL KREULEN ONBOARD): FRANK MURRAY, VP PLANNING AND ENGINEERING 803-822-7817 GREGG HORNSBY, INTERIM CEO 803-822-5015 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (311KB) |
| ILS OR LOC RWY 11 | |
download (308KB) |
| ILS OR LOC RWY 29 | |
download (261KB) |
| ILS RWY 11 (CAT II - III) | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (282KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (246KB) |
| VOR-A | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCUB - Jim Hamilton L B Owens Airport (6 nm E)
6J0 - Lexington County Airport (11 nm SW)
KMMT - Mc Entire Joint National Guard Base (16 nm E)
KXNO - North Air Force Auxiliary Field (20 nm S)
KFDW - Fairfield County Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Grant Gordon
Photo taken 05-Apr-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbia Metro Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 06:26 | | 10:26 |
| Sunset | | 20:15 | | 00:15 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 05:46:52 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 01:46:52 |
|
| METAR |
| KCAE | 120456Z 06008KT 10SM BKN070 OVC090 18/11 A3016 RMK AO2 SLP208 T01780106 402940150 $
|
KCUB 6nm E | 120453Z AUTO VRB05KT 10SM BKN070 OVC085 18/11 A3017 RMK AO2 SLP215 T01780106 402940161
|
KMMT 17nm E | 120455Z AUTO 05004KT 10SM BKN080 18/11 A3015 RMK AO2 SLP211 T01770106 403150144 $
|
KXNO 20nm S | 120455Z AUTO 04007KT 10SM FEW065 OVC080 18/11 A3013 RMK AO2 SLP203 T01820110 403140161 $
|
|
| TAF |
| KCAE | 111734Z 1118/1218 28009KT P6SM BKN080 FM112000 34009G18KT P6SM BKN080 FM120000 04010G16KT P6SM BKN080 FM120400 06008KT P6SM BKN080 FM121200 08008KT P6SM BKN250
|
KCUB 6nm E | 111734Z 1118/1218 28007KT P6SM BKN080 FM112000 34009G18KT P6SM BKN080 FM120000 04010G16KT P6SM BKN080 FM120400 06008KT P6SM BKN080 FM121200 08008KT P6SM BKN250
|
KMMT 17nm E | 112300Z 1123/1305 04010KT 9999 BKN055 OVC080 QNH3000INS TX24/1123Z TN15/1212Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|