FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GEZ |
| Lat/Long: | 39-34-59.3000N 085-48-17.3000W 39-34.988333N 085-48.288333W 39.5831389,-85.8048056 (estimated) |
| Elevation: | 802.5 ft. / 244.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 4 miles NW of SHELBYVILLE, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46176 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1956 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GEZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 ATNDD IREG ON HOLS |
| Pattern altitude: | 1602.5 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01; VASI RWY 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 121.55 (317-398-0246) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 127.15 [1230-0400Z++] |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 127.15 [1230-0400Z++] |
| CLANG RNAV STAR: | 128.175 |
| WX AWOS-3P at HFY (13 nm W): | 118.525 (317-882-5862) |
| WX AWOS-3PT at MQJ (16 nm N): | 124.175 (317-335-3037) |
| WX AWOS-3 at 8A4 (19 nm NW): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX AWOS-3 at BAK (20 nm S): | 119.75 (812-376-7584) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SHBr162/3.1 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| VHPr117/29.5 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NEW CASTLE | | 238/28.6 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:100LL SELF SERVE AVBL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-34.775032N | | 39-35.596103N |
| Longitude: | 085-48.280248W | | 085-48.196250W |
| Elevation: | 801.3 ft. | | 802.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 009 magnetic, 005 true | | 189 magnetic, 185 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2671 x 190 ft. / 814 x 58 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY BEGINS W SIDE OF TWY A; GRASS LINE MARKS RWY EDGES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 39-34.627833N | | 39-34.611167N |
| Longitude: | 085-48.667833W | | 085-48.099833W |
| Elevation: | 790.0 ft. | | 800.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 092 true | | 276 magnetic, 272 true |
| Displaced threshold: | 446 ft. RWY 09/27 DSPLCD THLDS MKD WITH YELLOW CONES. | | 289 ft. |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 150 ft. road, 15 ft. from runway, 10:1 slope to clear APCH SLOPE 40:1 AT DSPLCD THR. | | 23 ft. bldg, lighted, 325 ft. from runway, 120 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear APCH RATIO 27:1 TO DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SHELBYVILLE BOAC 44 W WASHINGTON ST SHELBYVILLE, IN 46176 Phone 317-398-6624 |
| Manager: | MARANDA SMITH 3529 N 100 WEST SHELBYVILLE, IN 46176 Phone 317-392-1284 |
Additional Remarks
| - | HELICOPTER TFC ALL HRS. ANG HELI LCTD W OF ARPT. |
| - | CTC ANG OPS 41.5/143.6/347.55. |
| - | AP HEL LESS THAN 5000 LB VFR TFC PAT ALT 500 FT AGL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CLANG ONE (RNAV) **NEW** | |
download (139KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (252KB) |
| VOR RWY 19 | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (60KB) |
Departure Procedures |
| DAWNN ONE | |
2 pages:
[1] [2] (251KB) |
| HOOSIER FIVE | |
download (188KB) |
| MAREO ONE (RNAV) **NEW** | |
download (136KB) |
| MEARZ SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (244KB) |
| ROCKY ONE | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHFY - Indy South Greenwood Airport (13 nm W)
KMQJ - Indianapolis Regional Airport (16 nm N)
KBAK - Columbus Municipal Airport (20 nm S)
I34 - Greensburg Municipal Airport (20 nm SE)
KUMP - Indianapolis Metro Airport (24 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Nov-2007
from FL340
Do you have a better or more recent aerial photo of Shelbyville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 21:00 | | 01:00 |
| Evening civil twilight | | 21:31 | | 01:31 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 17:36:02 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 13:36:02 |
|
| METAR |
| KGEZ | 271653Z AUTO 22009KT 10SM FEW018 SCT065 BKN080 24/21 A2996 RMK AO2 LTG DSNT NE AND SE SLP140 T02440206
|
KHFY 13nm W | 271655Z AUTO 23003KT 7SM BKN021 BKN028 OVC036 23/19 A2997 RMK AO2 T02300192
|
KMQJ 16nm N | 271655Z AUTO 07010KT 10SM VCTS FEW020 SCT030 BKN039 23/23 A2998 RMK AO2 T02330233
|
KBAK 19nm S | 271645Z 23006KT 10SM SCT030 SCT038 BKN055 23/22 A2997
|
|
| TAF |
KIND 24nm W | 271120Z 2712/2818 08004KT P6SM VCSH OVC007 PROB30 2711/2714 3SM -TSRA OVC004CB FM271400 08006KT P6SM VCSH BKN015 PROB30 2716/2720 4SM -TSRA BKN015CB FM272000 05007KT P6SM SCT025 BKN050 FM280100 03004KT P6SM FEW200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|