FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | I66 |
| Lat/Long: | 39-30-08.9210N 083-51-47.9190W 39-30.148683N 083-51.798650W 39.5024781,-83.8633108 (estimated) |
| Elevation: | 1033.1 ft. / 314.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 4 miles NW of WILMINGTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45177 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 03/21 - CTAF. PAPI RWY 03 & 21 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 124.175 (937-382-1376) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| WX ASOS at ILN (6 nm SE): | PHONE 937-383-7334 |
| WX AWOS-3 at GDK (13 nm NW): | 118.525 (937-372-4668) |
| WX ASOS at MGY (18 nm W): | 118.375 (937-885-2171) |
| WX AWOS-3PT at I68 (18 nm W): | 120.55 (513-934-5500) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr331/5.2 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr142/39.5 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBO | | 283/5.8 | | 407 | | 07W | | IL | .. .-.. |
| CUBLA | | 011/9.0 | | 299 | | 07W | | HW | .... .-- |
| COURT HOUSE | | 261/22.6 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
| SPORTYS | | 037/30.3 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL SELF SVC VIA CREDIT CARD ONLY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 3579 x 60 ft. / 1091 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 39-29.889113N | | 39-30.408257N |
| Longitude: | 083-51.978955W | | 083-51.618337W |
| Elevation: | 1025.2 ft. | | 1030.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 033 magnetic, 028 true | | 213 magnetic, 208 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 460 ft. from runway, 256 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 281 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear +70 FT TREE, 94 FT DIST, 220 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CLINTON CO BOARD OF COMM 1850 DAVIDS DR STE 208 WILMINGTON, OH 45177-7205 Phone 937-382-2103 |
| Manager: | MELODY WALDMANN 1581 N CURRY RD WILMINGTON, OH 45177-9048 Phone 937-382-4638 CELL 937-725-1946. |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (201KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (460KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KILN - Wilmington Air Park (6 nm SE)
KGDK - Greene County/Lewis A Jackson Regional Airport (13 nm NW)
KMGY - Dayton/Wright Brothers Airport (18 nm W)
I68 - Warren County Airport/John Lane Field (18 nm W)
KSGH - Springfield/Beckley Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matthew T. Ross
Photo taken 20-Mar-2012
looking west from a Cessna 172F.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clinton Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 20:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 21:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 08:16:45 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 04:16:45 |
|
| METAR |
KILN 5nm SE | 240754Z AUTO 00000KT 5SM BR CLR 16/16 A3003 RMK AO2 SLP166 T01610161
|
KMGY 18nm W | 240753Z AUTO 05003KT 10SM FEW060 15/14 A3002 RMK AO2 SLP163 T01500144
|
KI68 18nm W | 240755Z AUTO 00000KT 6SM BR CLR 16/16 A3002 RMK AO2
|
|
| TAF |
KILN 5nm SE | 240542Z 2406/2506 00000KT 4SM BR SCT022 TEMPO 2406/2408 1SM BR FM240800 12003KT 3SM BR OVC015 FM241000 14003KT 3SM BR OVC007 FM241500 22007KT P6SM OVC012 FM241700 24007KT P6SM -SHRA OVC015 FM242200 28006KT P6SM SCT020 OVC060 FM250100 35004KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|