FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | AXQ |
| Lat/Long: | 41-13-29.8000N 079-26-31.8000W 41-13.496667N 079-26.530000W 41.2249444,-79.4421667 (estimated) |
| Elevation: | 1457.5 ft. / 444.2 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2005) |
| From city: | 3 miles NW of CLARION, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16254 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1974 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1600 UNATNDD MEML DAY, JULY 4TH, LABOR DAY, THANKSGIVING, CHRISTMAS, AND NEW YEARS DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 06/24, REIL RYS 06 & 24 AND PAPI RYS 06 & 24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.275 (814-297-1486) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.725/291.65 (DUBOIS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FKLr130/(22.6) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SNGL POINT RFLNG AVBL UPON REQ. JET A WITH PRIST AVBL SELF SVC 24 HRS. 100 LL AVBL SELF SVC 24 HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 41-13.203123N | | 41-13.788593N |
| Longitude: | 079-26.913500W | | 079-26.145995W |
| Elevation: | 1433.1 ft. | | 1457.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 055 magnetic, 045 true | | 235 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. trees, 505 ft. from runway, 257 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 44 ft. trees, 851 ft. from runway, 329 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CLARION COUNTY ARPT AUTH 395 AIRPORT RD SHIPPENVILLE, PA 16254 Phone 814-226-9993 |
| Manager: | WILLIAM GUTH 395 AIRPORT ROAD SHIPPENVILLE, PA 16254 Phone (814) 226-9993 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0234/0442. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (432KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFKL - Venango Regional Airport (21 nm NW)
KDUJ - Dubois Regional Airport (25 nm E)
6G1 - Titusville Airport (27 nm NW)
N35 - Punxsutawney Municipal Airport (28 nm SE)
6P7 - McVille Airport (30 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by William Pixley
Photo taken 23-Aug-2016
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clarion County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunrise | | 07:05 | | 11:05 |
| Sunset | | 19:39 | | 23:39 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 00:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 05:40:33 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 01:40:33 |
|
| METAR |
KFKL 21nm NW | 300456Z AUTO 19006KT 10SM OVC100 09/M03 A3015 RMK AO2 SLP215 T00941033 401391033
|
KDUJ 25nm E | 300453Z AUTO 18004KT 10SM BKN120 10/M07 A3015 RMK AO2 SLP213 T01001072 401501044
|
KBTP 36nm SW | 300456Z AUTO 00000KT 10SM OVC110 09/02 A3018 RMK AO2 SLP227 T00940017 $
|
KIDI 40nm SE | 300515Z AUTO 00000KT 10SM BKN110 05/M01 A3018 RMK A01
|
|
| TAF |
KFKL 21nm NW | 300054Z 3001/3024 20005KT P6SM BKN100 FM300400 21005KT P6SM BKN060 WS020/24040KT FM300900 21008KT P6SM BKN035 FM301200 22009G17KT P6SM BKN020 FM301500 22009G19KT P6SM BKN015 TEMPO 3015/3018 -SHRA OVC008 FM302200 22010G20KT P6SM VCTS OVC008CB
|
KDUJ 25nm E | 300053Z 3001/3024 20005KT P6SM BKN100 FM300400 20008KT P6SM BKN060 WS020/24040KT FM300900 22010G18KT P6SM BKN035 FM301200 22011G19KT P6SM BKN025 FM301400 22012G22KT P6SM BKN015 TEMPO 3015/3018 -SHRA OVC008 FM302100 22012G22KT P6SM VCTS OVC008CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|