FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | BFA |
| Lat/Long: | 45-09-57.0295N 084-55-26.8100W 45-09.950492N 084-55.446833W 45.1658415,-84.9241139 (estimated) |
| Elevation: | 719 ft. / 219.2 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 1 mile W of BOYNE FALLS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49712 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BFA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; PAPI RWY 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Landing fee: | yes, FOR LDG FEES CTC AMGR FOR DTLS. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.675 (231-330-8677) |
| WX ASOS at GLR (13 nm SE): | 118.375 (989-732-1571) |
| WX AWOS-3P at MGN (16 nm N): | 119.925 (231-347-5231) |
| WX AWOS-3P at ACB (16 nm SW): | 119.275 (231-533-8941) |
| WX AWOS-3P at CVX (17 nm NW): | 120.0 (231-237-9703) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 134.6/354.05 (PELLSTON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLRr321/13.1 | | GAYLORD VOR/DME | | 109.20 | | 06W |
| PLNr207/30.0 | | PELLSTON VORTAC | | 111.80 | | 06W |
| CGGr350/(30.2) | | GRAYLING VOR | | 109.80 | | 06W |
| TVCr044/40.0 | | TRAVERSE CITY VOR/DME | | 114.60 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BANGU | | 338/10.3 | | 375 | | 06W | | GL | --. .-.. |
| GRAYLING | | 357/25.3 | | 359 | | 06W | | GYG | --. -.-- --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5187 x 100 ft. / 1581 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 45-10.369817N | | 45-09.531167N |
| Longitude: | 084-55.559167W | | 084-55.334500W |
| Elevation: | 703.0 ft. | | 719.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 169 true | | 355 magnetic, 349 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | 500 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 55 ft. right of centerline +15 FT ROAD, 0-199 FT DIST, 100 FT L TO 90 FT R. | | 22 ft. trees, 200 ft. from runway, 44 ft. right of centerline +25 FT TREES, 200-500 FT DIST, 165 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | BOYNE USA INC 1 BOYNE MOUNTAIN RD BOYNE FALLS, MI 49713-9642 Phone 231-549-6001 |
| Manager: | CHRIS ADAMS BOYNE MOUNTAIN RESORT, PO BOX 19 BOYNE FALLS, MI 49713-0019 Phone 231-549-6852 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
| - | RWY 17/35 TREES, BLDGS, & ROADS IN PRI SFC. |
| - | PEDESTRIANS INVOF RWY ENVIRONMENT - LODGING 200 FT WEST OF RWY 35 DESIGNATOR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (347KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N98 - Boyne City Municipal Airport (4 nm NW)
KGLR - Gaylord Regional Airport (13 nm SE)
KMGN - Harbor Springs Airport (16 nm N)
KACB - Antrim County Airport (16 nm SW)
KCVX - Charlevoix Municipal Airport (17 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Terry Graham
Photo taken 30-Sep-2018
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Boyne Mountain Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunrise | | 07:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 07:43:55 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 03:43:55 |
|
| METAR |
| KBFA | 030615Z AUTO 19009G15KT 160V220 10SM BKN025 OVC038 12/11 A2958 RMK AO2
|
KGLR 14nm SE | 030624Z AUTO 20010KT 3/4SM BR BKN006 OVC013 08/07 A2962 RMK AO2 T00780072 $
|
KACB 16nm SW | 030615Z AUTO 19003KT 10SM OVC022 11/10 A2960 RMK AO2 T01050095
|
KMGN 16nm N | 030615Z AUTO 08006KT 4SM BR BKN003 OVC021 02/02 A2959 RMK AO2 T00250022
|
KCVX 17nm NW | 030615Z AUTO 21007KT 10SM OVC015 11/11 A2957 RMK AO2
|
|
| TAF |
KPLN 25nm N | 030522Z 0306/0406 10013G26KT 4SM -SHRA BR OVC009 WS020/17040KT FM030900 24011G22KT P6SM BKN007 FM031400 27013G24KT P6SM BKN010 FM032000 30009G18KT P6SM BKN022 FM032200 32006KT P6SM SCT035 FM040500 08009G19KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|