FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CBK |
| Lat/Long: | 39-25-38.8510N 101-02-47.8310W 39-25.647517N 101-02.797183W 39.4274586,-101.0466197 (estimated) |
| Elevation: | 3188.2 ft. / 971.8 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2000) |
| From city: | 2 miles N of COLBY, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 1000-1700, ALL MON-FRI 0800-1600, ALL SAT-SUN ON CALL 785-460-4438. FOR SVC CALL (785) 460-4438/460-3298. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 118.175 (785-460-4499) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 132.7/226.675 (GOODLAND RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLDr073/30.0 | | GOODLAND VORTAC | | 115.10 | | 12E |
| HLCr277/39.4 | | HILL CITY VORTAC | | 113.70 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5110 x 75 ft. / 1558 x 23 m |
| Surface: | concrete/aggregate friction seal coat, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 38.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 39-26.115677N | | 39-25.274042N |
| Longitude: | 101-02.897447W | | 101-02.904835W |
| Elevation: | 3188.2 ft. | | 3155.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 2660 x 90 ft. / 811 x 27 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 39-25.699307N | | 39-25.387493N |
| Longitude: | 101-02.893095W | | 101-02.496200W |
| Elevation: | 3170.2 ft. | | 3152.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 135 true | | 307 magnetic, 315 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 22 ft. tree, 420 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2600 x 80 ft. / 792 x 24 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 39-25.511025N | | 39-25.810975N |
| Longitude: | 101-02.894753W | | 101-02.500733W |
| Elevation: | 3162.3 ft. | | 3170.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 046 true | | 218 magnetic, 226 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COLBY 585 N. FRANKLIN COLBY, KS 67701 Phone 785-460-4410 |
| Manager: | DUSTIN STEPHENSON 5 ARPT PLAZA COLBY, KS 67701 Phone 785-460-4438 |
Additional Remarks
| - | SEASONAL AG OPERATIONS |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (252KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (349KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOEL - Oakley Municipal Airport (22 nm SE)
KADT - Atwood/Rawlins County Airport (25 nm N)
KGLD - Renner Field/Goodland Municipal Airport (30 nm W)
KOIN - Oberlin Municipal Airport (34 nm NE)
KSYF - Cheyenne County Municipal Airport (40 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Von Rothenberger and David Readio
Photo taken 23-Jul-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Shalz Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 06:26 | | 11:26 |
| Sunset | | 20:55 | | 01:55 |
| Evening civil twilight | | 21:26 | | 02:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 01:37:20 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 20:37:20 |
|
| METAR |
| KCBK | 220055Z AUTO 11015KT 10SM OVC009 15/14 A2990 RMK AO2 T01460137
|
|
| TAF |
KGLD 31nm W | 220022Z 2200/2224 13015G23KT P6SM SCT019 SCT024 PROB30 2202/2206 27025G45KT 2SM -TSRA OVC004CB FM220600 16010KT 4SM SHRA BKN005 FM221000 32012G22KT 5SM -SHRA BKN011 FM221300 33012G24KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|