FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CLI |
| Lat/Long: | 44-36-47.4000N 088-43-51.2000W 44-36.790000N 088-43.853333W 44.6131667,-88.7308889 (estimated) |
| Elevation: | 825.9 ft. / 251.7 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1995) |
| From city: | 1 mile SE of CLINTONVILLE, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54929 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 04/22 & RWY 14/32 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 32; MIRL RWY 04/22 & 14/32 - CTAF. PAPI RWY 32 OPRS CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.675 (715-823-7691) |
| GREEN BAY APPROACH: | 126.3 [0800-1600 MON-FRI; EXCP HOLS] |
| GREEN BAY DEPARTURE: | 126.3 [0800-1600 MON-FRI; EXCP HOLS] |
| WX AWOS-3 at EZS (13 nm NE): | 118.65 (715-526-2967) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON 124.4/317.7 (MOSINEE RCAG) WHEN GREEN BAY APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GRBr278/23.2 | | GREEN BAY VORTAC | | 115.50 | | 01E |
| OSHr347/38.1 | | OSHKOSH VOR/DME | | 116.75 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4599 x 75 ft. / 1402 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 55.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 44-37.082822N | | 44-36.529763N |
| Longitude: | 088-44.294463W | | 088-43.571033W |
| Elevation: | 818.5 ft. | | 814.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 139 magnetic, 137 true | | 319 magnetic, 317 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 79 ft. trees, 1300 ft. from runway, 375 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 37 ft. trees, 355 ft. from runway, 260 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3812 x 75 ft. / 1162 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-36.594455N | | 44-37.055637N |
| Longitude: | 088-44.120738W | | 088-43.525342W |
| Elevation: | 825.9 ft. | | 810.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 043 true | | 225 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2002 x 170 ft. / 610 x 52 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH WHITE CONES. |
| Operational restrictions: | CLSD FM 1 DEC TO 15 APR; TO CONFIRM RWY COND OTR TIMES CTC AMGR. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 44-36.679675N | | 44-36.689617N |
| Longitude: | 088-43.960907W | | 088-43.499960W |
| Elevation: | 818.4 ft. | | 811.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 089 true | | 270 magnetic, 268 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLINTONVILLE CITY HALL; 50 TENTH STREET CLINTONVILLE, WI 54929 Phone 715-823-7600 |
| Manager: | CAZ MUSKE 50 10TH ST CLINTONVILLE, WI 54929 Phone (715) 250-0220 |
Additional Remarks
| - | DEER, FOX & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREEN BAY APCH AT 920-431-5741. WHEN APCH CLSD, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (227KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (112KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (345KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEZS - Shawano Municipal Airport (13 nm NE)
KPCZ - Waupaca Municipal Airport (21 nm SW)
KATW - Appleton International Airport (23 nm SE)
KGRB - Green Bay/Austin Straubel International Airport (27 nm E)
KSTE - Stevens Point Municipal Airport (34 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 22-Jun-2019
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clintonville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunset | | 19:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 19:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 06:18:47 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 01:18:47 |
|
| METAR |
| KCLI | 310550Z AUTO 04006KT 10SM CLR 04/01 A2976 RMK AO2 T00400006 10109 20039
|
KEZS 13nm NE | 715-526-2967
310555Z AUTO 04003KT 10SM SCT080 SCT085 SCT120 05/M01 A2974 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS P0003 60016 T00451006 10089 20043 401610020
|
|
| TAF |
KATW 24nm SE | 310546Z 3106/0106 04008G17KT P6SM BKN150 FM311300 03008G15KT 6SM BR SCT007 BKN018 PROB30 3114/3120 3SM -TSRA OVC009CB FM312000 36008KT P6SM BKN012 FM312200 01008KT P6SM BKN023 FM010200 02008KT P6SM BKN050
|
KGRB 27nm E | 310546Z 3106/0106 03007KT P6SM BKN070 FM311300 03010G17KT 6SM BR SCT007 BKN018 PROB30 3114/3119 3SM -TSRA OVC009CB FM311900 36008KT P6SM BKN010 FM312200 01008KT P6SM BKN023 FM010200 02008KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|