FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HTF |
| Lat/Long: | 42-22-55.7000N 077-40-55.6000W 42-22.928333N 077-40.926667W 42.3821389,-77.6821111 (estimated) |
| Elevation: | 1219.4 ft. / 371.7 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 3 miles N of HORNELL, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14843 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Pattern altitude: | 2219.4 ft. MSL TPA: 1000 FT AGL DALGT, 1200 FT AGL NGT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.475 (607-324-9138) |
| WX ASOS at DSV (11 nm N): | 118.325 (585-335-2380) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 124.325/353.850 (WAYLAND RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEEr184/27.2 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-23.324508N | | 42-22.532285N |
| Longitude: | 077-41.077615W | | 077-40.776338W |
| Elevation: | 1219.4 ft. | | 1193.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 164 true | | 355 magnetic, 344 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS RIGHT & LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes REILS RWY 18 OTS INDEFLY. | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 147 ft. hill, 2129 ft. from runway, 340 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear RWY 18 CLNC SLOPE 17:1 TO DTHR. | | 13 ft. trees, 219 ft. from runway, 182 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HORNELL CITY HALL/PO BOX 627 HORNELL, NY 14843 Phone 607-324-7421 SHAWN HOGAN, MAYOR |
| Manager: | MITCHELL CORNISH 1100 AIRPORT ROAD HORNELL, NY 14843 Phone 607-968-9624 |
Additional Remarks
| - | FREQUENT HELICOPTER MEDIVAC OPERATIONS - MONITOR CTAF. |
| - | FOR APCH/DEP CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0227. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0227. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -18C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (470KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDSV - Dansville Municipal Airport (11 nm N)
KELZ - Wellsville Municipal Airport/Tarantine Field (21 nm SW)
KOLE - Cattaraugus County-Olean Airport (32 nm W)
KPEO - Penn Yan/Yates County Airport (32 nm NE)
KIUA - Canandaigua Airport (35 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-May-2008
from Mercy Flight Central 6 (N935MC)
Do you have a better or more recent aerial photo of Hornell Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunrise | | 06:58 | | 10:58 |
| Sunset | | 19:33 | | 23:33 |
| Evening civil twilight | | 20:01 | | 00:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 18:14:20 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 14:14:20 |
|
| METAR |
KDSV 11nm N | 301754Z AUTO 27012G22KT 240V300 10SM BKN070 OVC080 20/04 A2998 RMK AO2 SLP162 T02000039 10206 20061 56016 $
|
KELZ 22nm SW | 301756Z AUTO 26010G17KT 10SM OVC055 16/03 A3005 RMK AO2 SLP178 T01610028 10172 20089 55007 $
|
|
| TAF |
KELM 37nm E | 301720Z 3018/3118 24010G18KT P6SM SCT060 FM310100 22008KT P6SM -SHRA BKN035 FM310300 22008KT 5SM -SHRA BR OVC030 WS020/25040KT FM310900 23007G13KT P6SM -SHRA BKN015 WS020/25040KT FM311200 23010G18KT P6SM BKN015
|
KROC 44nm N | 301734Z 3018/3118 25020G30KT P6SM BKN070 FM302300 24010G20KT P6SM OVC050 PROB30 3023/3104 -SHRA OVC025 FM310400 22004KT 4SM SHRA BKN020 WS020/24035KT FM310600 24004KT 4SM SHRA OVC012 WS020/24040KT PROB30 3106/3112 2SM TSRA OVC007CB FM311300 23011G17KT P6SM BKN012 WS020/25040KT PROB30 3113/3116 4SM -SHRA FM311600 29011G17KT P6SM BKN012 PROB30 3116/3118 4SM -SHRA
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|