FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HZY |
| Lat/Long: | 41-46-40.0000N 080-41-48.4000W 41-46.666667N 080-41.806667W 41.7777778,-80.6967778 (estimated) |
| Elevation: | 926 ft. / 282.2 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 8 miles SE of ASHTABULA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44047 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HZY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN ON CALL UNATNDD CHRISTMAS & NEW YEARS DAY. FEE FOR SER AFT HRS & WKENDS CALL AHD 440-855-1126. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; HIRL RWY 09/27 - 123.3. PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, RAMP FEE FOR TURBINE ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 127.025 (440-576-0219) |
| BUFFALO APPROACH: | 121.0 |
| BUFFALO DEPARTURE: | 121.0 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BUFFALO APCH (BUF) ON 121.0 0600-0000 OR CALL 716-626-6920. APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 127.075/292.175 (WATERFORD RCAG) 0000-0600.
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5900 x 100 ft. / 1798 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 42 /F/C/X/T | | Single wheel: | 70.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 150.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-46.570747N | | 41-46.762845N |
| Longitude: | 080-42.442273W | | 080-41.170230W |
| Elevation: | 906.8 ft. | | 926.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 079 true | | 268 magnetic, 259 true |
| Displaced threshold: | no | | 400 ft. |
| Declared distances: | TORA:5900 TODA:5900 ASDA:5100 LDA:5100 | | TORA:5900 TODA:5900 ASDA:5500 LDA:5100 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ASHTABULA CO ARPT AUTH PO BOX 379 JEFFERSON, OH 44047-0379 Phone 440-576-9271 |
| Manager: | LANCE BUSHWEILER PO BOX 379 JEFFERSON, OH 44047-0379 Phone 440-576-9271 ARPT PHYS ADS: 2382 AIRPORT RD, JEFFERSON, OH 44047-9491. |
Additional Remarks
| - | SNOW REMOVAL OPS DRG ATNDD HRS, MAY BE LTD HOLS & WKENDS. |
| - | SER: ACFT DEICE - TYPE 1 & 4 FLUID, LAV CART, & GPU AVBL. |
| - | FOR CD CTC BUFFALO APCH AT 716-626-6920, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0232. |
| - | FLD CONDS UNMON AFT BUS HRS. |
| - | DEER & BIRDS INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (936KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2G1 - Concord Airpark (23 nm W)
KGKJ - Port Meadville Airport (23 nm SE)
4G1 - Greenville Municipal Airport (24 nm SE)
7G8 - Geauga County Airport (26 nm SW)
KERI - Erie International Airport/Tom Ridge Field (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of R.A. Wiedemann & Associates
Taken in 2020
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Northeast Ohio Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 09:27 |
| Sunrise | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunset | | 20:39 | | 00:39 |
| Evening civil twilight | | 21:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 16:25:02 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 12:25:02 |
|
| METAR |
| KHZY | 201553Z AUTO VRB03KT 9SM -RA FEW027 OVC034 11/08 A3019 RMK AO2 RAB07 SLP223 P0000 T01060083
|
|
| TAF |
KERI 29nm NE | 201127Z 2012/2112 35008KT P6SM OVC009 FM201300 35008KT P6SM BKN015 FM201800 31008KT P6SM BKN040 FM202200 32008KT P6SM SCT040 BKN100
|
KYNG 32nm S | 201322Z 2013/2112 35008KT P6SM -SHRA OVC007 TEMPO 2013/2014 4SM BR OVC004 FM201500 35010KT 6SM -SHRA OVC015 TEMPO 2015/2017 4SM -SHRA OVC007 FM202000 35009KT P6SM VCSH SCT015 OVC040 FM210500 01005KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|