FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MRT |
| Lat/Long: | 40-13-28.1120N 083-21-06.2940W 40-13.468533N 083-21.104900W 40.2244756,-83.3517483 (estimated) |
| Elevation: | 1020.7 ft. / 311.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 1 mile SE of MARYSVILLE, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43040 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MRT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, RAMP FEE FOR COML ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 126.5 (937-553-0033) |
| COLUMBUS APPROACH: | 125.95 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 125.95 |
| IC: | 125.95 |
| WX AWOS-3PT at DLZ (11 nm E): | 119.025 (740-203-1878) |
| WX ASOS at OSU (15 nm SE): | 121.35 (614-451-2465) |
| WX AWOS-3PT at UYF (18 nm S): | 120.85 (740-852-2844) |
| WX AWOS-3 at I74 (19 nm W): | 118.325 (937-484-5863) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BUDr214/(27.0) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| RODr102/31.9 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| APEr283/35.3 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FULER | | 327/11.5 | | 515 | | 05W | | OS | --- ... |
| COURT HOUSE | | 009/37.5 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1 JET-A1+ 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4218 x 75 ft. / 1286 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-13.438457N | | 40-13.523258N |
| Longitude: | 083-21.546040W | | 083-20.646537W |
| Elevation: | 1020.6 ft. | | 996.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left CK NOTAMS FOR STS OF AEROBATIC BOX SOUTH OF RWY 09/27 & 08/26 - RP RWY 27 & 26 WHEN ACTV. |
| Runway heading: | 088 magnetic, 083 true | | 268 magnetic, 263 true |
| Displaced threshold: | no | | 123 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 20 ft. rr, 425 ft. from runway, 260 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO 27:1 TO DTHR DUE TO +20 FT RR, 425 FT DIST, 260 FT R. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2522 x 80 ft. / 769 x 24 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | THR & EDGES MKD WITH CONES. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-13.422530N | | 40-13.473238N |
| Longitude: | 083-21.388198W | | 083-20.850388W |
| Elevation: | 1015.3 ft. | | 995.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 083 true | | 268 magnetic, 263 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UNION COUNTY ARPT AUTH COUNTY COURTHOUSE, 215 W 5TH ST MARYSVILLE, OH 43040 Phone 937-644-2055 |
| Manager: | DAVID HOLDEN 760 CLYMER RD MARYSVILLE, OH 43040-9502 Phone 937-644-2055 AFT HRS & EMERG 937-741-3120. |
Additional Remarks
| A30A-09 | CALM WIND RWY. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (53KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (478KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDLZ - Delaware Municipal Airport - Jim Moore Field (11 nm E)
KOSU - Ohio State University Airport (15 nm SE)
KUYF - Madison County Airport (18 nm S)
I74 - Grimes Field Airport (19 nm W)
KTZR - Bolton Field Airport (22 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken late December 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Union County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 09:40 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 21:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 02:58:30 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 22:58:30 |
|
| METAR |
| KMRT | 250228Z AUTO 22002KT 1 1/2SM BR CLR 18/18 A3005 RMK AO2 VIS 1/4V4
|
KDLZ 11nm E | 250235Z AUTO 19001KT 1/2SM FG VV005 18/18 A3005 RMK AO2 VIS M1/4V4
|
KOSU 15nm SE | 250253Z 00000KT 3/4SM BR BKN006 18/18 A3006 RMK AO2 CIG 003V008 SLP174 60000 T01830178 53015
|
KUYF 18nm S | 250255Z AUTO 24004KT 5SM BR BKN050 18/18 A3008 RMK AO2
|
KI74 19nm W | 250235Z AUTO 00000KT 3/4SM BR VV005 18/18 A3006 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCMH 25nm SE | 241753Z 2418/2518 23007KT P6SM -SHRA SCT006 OVC012 TEMPO 2419/2422 5SM -SHRA BKN006 FM242200 24005KT P6SM BKN025 FM250300 33004KT 5SM BR FEW012 SCT150 PROB30 2507/2508 -SHRA FM250900 35005KT 2SM BR OVC006 FM251300 02007KT P6SM BKN012 FM251600 03007KT P6SM SCT025 BKN035
|
KLCK 32nm SE | 241753Z 2418/2518 23007KT P6SM -SHRA SCT006 OVC012 TEMPO 2419/2422 5SM -SHRA BKN006 FM242200 24005KT P6SM BKN025 FM250300 33004KT 5SM BR FEW012 SCT150 PROB30 2507/2508 -SHRA FM250900 35005KT 2SM BR OVC006 FM251300 02007KT P6SM BKN012 FM251600 03007KT P6SM SCT025 BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|