FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | NIP |
| Lat/Long: | 30-14-01.3417N 081-40-33.8059W 30-14.022362N 081-40.563432W 30.2337060,-81.6760572 (estimated) |
| Elevation: | 22.5 ft. / 7 m (estimated) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 4 miles S of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32212 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NIP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1200-0400Z OPR 1200-0400Z (DT 1100-0300) DLY. CLSD FEDERAL HOLS; OT BY NOTAM. |
| Pattern altitude: | TRAN JET ACFT EXP RGT TFC RWY 10. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTIVATE-ALSF-1 RWY 10; SALSF RWY 28; PAPI RWY 10 & 28; HIRL RWY 10/28 - 134.775. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.15 |
| ATIS: | 124.35 290.425 |
| WX AWOS-3: | 119.275 |
| NAVY JACKSONVILLE GROUND: | 128.6 336.4 [24 HRS. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENT ARPT INFO. CLOSURES PUBLISHED VIA NOTAM.] |
| NAVY JACKSONVILLE TOWER: | 125.15 340.2 307.325 [24 HRS. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENT ARPT INFO. CLOSURES PUBLISHED VIA NOTAM.] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 127.775 127.775 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 127.775 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 353.675 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| ATCOM: | 6723FM |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 343.5 |
| WX AWOS-3 at HEG (7 nm W): | 119.275 (904-741-2224) |
| WX ASOS at CRG (10 nm NE): | 125.4 (904-646-4670) |
| WX AWOS-3 at VQQ (10 nm W): | 125.275 (904-778-6934) |
| WX ASOS at JAX (16 nm N): | 125.85 (904-549-9655) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr237/10.7 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr319/24.5 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 004/16.0 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | J5 J5:J5 FUELS DIV DSN 942-3906, C 904-542-3906 |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 9003 x 200 ft. / 2744 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity FOR ACFT OPR IAW NASJAXINST 3710.1. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 30-13.895333N | | 30-13.904000N |
| Longitude: | 081-41.576167W | | 081-39.865833W |
| Elevation: | 22.5 ft. | | 7.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Displaced threshold: | 997 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:9003 TODA:9003 ASDA:9003 LDA:8006 | | TORA:8006 TODA:8006 ASDA:9003 LDA:9003 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OPTICAL LANDING SYSTEM (OLS) & WAVE-OFF | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) OPTICAL LANDING SYSTEM (OLS) & WAVE-OFF |
| Approach lights: | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5978 x 200 ft. / 1822 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-14.554000N | | 30-13.860500N |
| Longitude: | 081-40.730050W | | 081-39.922333W |
| Elevation: | 12.4 ft. | | 7.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 135 true | | 321 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 2734 ft. | | no |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Approach lights: | | | OLS & WAVE-OFF |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAVAL AIR STATION JACKSONVILLE, FL 32212 |
Additional Remarks
| E60-28 | HOOK E28(B) (1995 FT) |
| E60-10 | HOOK E28(B) (2190 FT) |
| E60-14 | HOOK E28(B) 1229 FT) |
| - | JASU: 1(NCPP-105) 2(NC-8) |
| - | FLUID: LOCAL SQUADRONS CTC CRYOGENIC PLANT FOR LOX SVC, DSN 942-3818, C904-542-3818, 1200-2030Z++ MON-FRI. LOX SERVICE IS NOT AVAILABLE FOR TRANSIENT AIRCRAFT. |
| - | TRANS ALERT: LTD TRAN MAINT, SVC AND SPACE. ACFT STAIRS AVBL 1230-0300Z++ DLY WITH 24 HR NTC. |
| - | RSTD: TRAN JET ACFT VFR TGL NA WO CRS RULES BRF. ALL ACFT CTC FLT PLNG 310.2, 134.775 15 MIN PRIOR TO LDG. |
| - | CAUTION: EXER EXTREME VIGILANCE DUR IFR APCH RWY 10 IN VMC DUE TO GENERAL AVIATION ACFT VICINITY CECIL FLD. |
| - | CAUTION: UNSHIELDED LGT AT BALLFIELD NIP 216/2.4 NM ON RWY 10 APCH. |
| - | 48 HR PPR NTC REQ EXC AIREVAC, JOSAC, NALO, AND LIFEFLTS, CTC BASEOPS DSN 942-5211, C904-542-2511. BOQ DSN 942-3138/3427/3139. |
| - | NS ABTMT: STOP LDG ONLY MON-SAT BTN 0300-1300Z++ & SUN BTN 0300-1700Z++. |
| - | CSTMS/AG/IMG: ACFT RQR INSPECTION CTC AFLD MGR DSN 942-3176, C904-542-3176 AT LEAST 48 HRS PRIOR TO ARR TO COORD INSPECTION SETUP. |
| - | MISC: VIP ACFT CTC BASE OPS PRIOR LDG. |
| - | CAUTION: TO PRECLUDE TAIL HOOK SKIP DURG A-GEAR ENGAGEMENT, AVOID RWY 10/28 CNTRLN LGTS LCTD 24 INCHES SOUTH OF RWY CNTRLN. MAX SAFE OFF-CNTR ARRESTMENT 40 FT. |
| - | RSTD: AFLD CLSD 2ND WED OF EV MONTH FOR AFLD MAINT FR 1200-1600Z++. |
| - | RSTD: PPR FOR ALL TRAN ACFT EXC AIREVAC AND LIFEFLTS, CTC AFLD MGR 48 HR PRIOR TO ARR FOR PPR NR. PPR & CALP REQ WILL CALL DSN 942-3176, C904-542-3176. BOQ DSN 942-3138/3427/3139. |
| - | MISC: CTC NAVAL ATLANTIC MET FAC JACKSONVILLE FOR WX ADVSY OR WX FCST DSN 942-2541, C904-542-2541. |
| - | CAUTION: MAT AREAS N OF RWY 10/28 NOT AUTHORIZED FOR ACFT USE. |
| - | CAUTION: EXTREME BIRD HAZ DUR SUMMER MONTHS. CTC TWR FOR CURRENT BASH COND. |
| - | CAUTION: SKYDIVING AND GLIDER OPERATIONS , SFC TO 10,000 FT, 7 MILES, IN VICINITY OF HERLONG ARPT, BTN SR & SS. |
| - | MISC: AIRCREWS ARE RESPONSIBLE FOR THEIR ON/OFF BASE TRANSPORTATION. AIRCREWS COORDINATE FOR CLASSIFIED MATERIAL STORGE WITH NCTAMSLANT AT DSN 942-3777 24 HR NTC. |
| - | MISC: WX FCST SVC AVBL 0900-0100Z++ MON-FRI. ALL OTHER HOURS WX OBSERVER ONLY. CTC FWC-N AVN CP JAX AT DSN 942-2535 C904-542-2535. CTC NAVAL AVAITION FCST CNTR FOR WX ADVSY OR WX FCST DSN 564-2594, C757-444-2594 DURING OTHER HRS. |
| - | JASU -1(NC-10) 1 (MSU-200NAVIA/U47A-5(HUFFER) QLFD AIRCREW RQRD. |
| - | AMC TRML-HRS 1230-0300++ MON-FRI. |
| - | A-GEAR: RWY 10-28 A-G RIGGED UPON REQ 15 MIN NTC FOR ARRESTMENT ON RWY 10-28. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (226KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (RNP) Y RWY 10 | |
download (81KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 28 | |
download (103KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 10 | |
download (92KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 28 | |
download (90KB) |
| HI-TACAN Z RWY 10 | |
download (159KB) |
| HI-TACAN Z RWY 28 | |
download (158KB) |
| TACAN Y RWY 10 | |
download (118KB) |
| TACAN Y RWY 28 | |
download (119KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (413KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHEG - Herlong Recreational Airport (7 nm W)
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (10 nm NE)
KVQQ - Cecil Airport (10 nm W)
KJAX - Jacksonville International Airport (16 nm N)
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (16 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 07:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 19:43 | | 23:43 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 00:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 22:30:14 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 18:30:14 |
|
| METAR |
| KNIP | 302153Z 09011KT 10SM SCT040 SCT250 24/16 A3029 RMK AO2 SLP253 T02390161
|
KHEG 7nm W | 302215Z AUTO 07011G17KT 9SM SCT036 SCT041 24/15 A3031 RMK AO2 TSNO
|
KCRG 10nm NE | 302153Z 10009KT 10SM FEW024 SCT035 23/17 A3030 RMK AO2 SLP259 T02280167
|
KVQQ 11nm W | 302150Z 10009G15KT 10SM BKN039 25/16 A3028
|
KNEN 12nm NW | 302153Z AUTO 10011KT 10SM FEW041 25/14 A3029 RMK AO2 SLP322 T02500144 PWINO $
|
KJAX 16nm N | 302156Z 09011KT 10SM FEW035 FEW100 SCT250 24/14 A3029 RMK AO2 SLP256 T02390139
|
KNRB 16nm NE | 302152Z 08008KT 10SM FEW030 SCT250 22/17 A3030 RMK AO2 SLP260 T02170167
|
|
| TAF |
| KNIP | TAF 3015/3115 09009KT 9999 FEW035 FEW250 QNH3032INS FM301800 11010KT 9999 VCSH FEW040 SCT080 SCT250 QNH3026INS TEMPO 3018/3023 12013KT SCT040 BKN080 FM310300 13006KT 9999 FEW045 QNH3023INS FM311000 12004KT 9999 SCT025 QNH3024INS TX25/3020Z TN19/3111Z FN20016
|
KCRG 10nm NE | 301720Z 3018/3118 11011G17KT P6SM FEW045 SCT100 FM310100 12003KT P6SM FEW040 SCT250 FM311600 13010KT P6SM SCT035 BKN250
|
KVQQ 11nm W | 301720Z 3018/3118 11010G15KT P6SM SCT045 SCT100 FM310100 VRB02KT P6SM FEW040 SCT250 FM310800 00000KT 5SM BR SCT250 FM311400 14009KT P6SM SCT035 BKN250
|
KJAX 16nm N | 301720Z 3018/3118 11011G16KT P6SM SCT045 SCT100 FM310100 12003KT P6SM FEW040 SCT250 FM311600 13010KT P6SM SCT035 BKN250
|
KNRB 16nm NE | TAF 3015/3115 08010KT 9999 VCSH SCT030 SCT250 QNH3026INS TEMPO 3018/3022 13010G15KT BKN030 BKN250 FM310100 11008KT 9999 SCT030 SCT250 QNH3028INS FM310800 11004KT 9999 VCSH BKN025 QNH3022INS TX26/3018Z TN17/3111Z FN20022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|