FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | NRB |
| Lat/Long: | 30-23-28.9471N 081-25-28.2762W 30-23.482452N 081-25.471270W 30.3913742,-81.4245212 (estimated) |
| Elevation: | 14.8 ft. / 5 m (estimated) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 1 mile NW of MAYPORT, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32227 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION FSS-GAINESVILLE GNV-NOTAM JAX. |
| NOTAMs facility: | NRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THU 1300-0400Z (DT 1200-0400), ALL FRI 1300-2300Z CLSD SAT, SUN & FEDERAL HOLS UNLESS OTRW NOTAM. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL DURG AFLD OPS HRS. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | CUSTOMS/AGRICULTURE/IMG AVBL FOR ACFT WITH 30 PSGRS OR LESS; MON-FRI EXCP HOLS 0800-1700. OTHER TIMES 48 HR PPR. |
Airport Communications
| ATIS: | 236.775 |
| NAVY MAYPORT GROUND: | 126.5 233.7 [1300-0400Z (DT 1200-0400) MON-THU; 1300-2300Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND FEDERAL HOLS.] |
| NAVY MAYPORT TOWER: | 118.75 239.3 288.325X [1300-0400Z (DT 1200-0400) MON-THU; 1300-2300Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND FEDERAL HOLS.] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 124.9 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 124.9 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 289.95 301.3 |
| PTD: | 308.5 |
| WX ASOS at CRG (6 nm SW): | 125.4 (904-646-4670) |
| WX AWOS-3 at FHB (13 nm N): | 118.075 (904-277-7323) |
| WX ASOS at JAX (15 nm NW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX AWOS-3 at NIP (16 nm SW): | 119.275 |
- NO NOTAM MAINTENANCE SCHEDULE: ASR/PAR 0700-1100 TUES.
- OT CTC NAVAL AVIATION FCST CENTER FO WX ADVSY OR WX FCST DSN564-2594,C757-444-2594.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr058/5.4 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr355/26.5 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| SSIr182/39.6 | | BRUNSWICK VORTAC | | 109.80 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 032/28.2 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | J5 J5:AFT HR FUEL NA; TSNT HEL HOT RFL CTC BASE OPS 904-270-6130/DSN 270-6130; COORD RFL TIMES HSM-40 ODO - 904-270-6332/DSN 960-6332 (DIAL 0 & REQ MAINT CTL); FIXED WING HOT RFL NA. |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 8001 x 200 ft. / 2439 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-22.999147N | | 30-23.965702N |
| Longitude: | 081-25.989590W | | 081-24.952695W |
| Elevation: | 10.8 ft. | | 11.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | TEG MCNEAL NAVAL AIR STATION MAYPORT, FL 32228 Phone 904-270-7126 |
Additional Remarks
| E60-05 | HOOK E28(B) (1200 FT). 30 MIN NOTICE FOR ARSTMT UNLESS FLD IN DIV STS. |
| E60-23 | HOOK E28(B) (1186 FT). 30 MIN NOTICE FOR ARSTMT UNLESS FLD IN DIV STS. |
| - | JASU: 1(NC-8) 1(GTC-85) 1(A/NCPP-105). |
| - | MISC: CLASS D AIRSPACE AND CLASS E AIRSPACE 700 FT AND BELOW EFF 1200-0400Z++ (DT 1100-0400Z) SPECIAL LOCAL OPS 0400-0700Z++ MON-THU; 1300-2300Z++(DT 1200-2200Z) FRI; CLSD SAT, SUN, AND HOL. OTHER TIMES CLASS G AIRSPACE 700 FT AND BELOW. JACKSONVILLE CLASS E AIRSPACE 700 FT AND ABV EFF CONT. |
| - | CAUTION: EXP SIMUL SAME DRCTN OPS DURG DUAL RWY OPS. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE APCH AT 904-741-0284. |
| - | TRAN ALERT: GND TRANSPORTATION UNAVBL FOR AIRCREW OR PAX. |
| - | MISC: FOR CIV ACFT LDG PMT (CALP) REQ CTC AIRFIELD MGMT C904-445-8326. |
| - | FIRE EQUIP (PG4): 1500 GAL STRYKER (242) EQUIPPED WITH A 210 GAL FOAM TANK AND 500 LBS. OF HALON, 2-1250 GPM PUMPERS WITH 750 GALS OF WATER, 1-2000 GPM ARL APPARATUS WITH 500 GALS OF WATER, 1 ADVND LIFE SUPPORT TRNSP AMBULANCE, 1 HEAVY RSCU TRUCK WITH HAZMAT AND TECHNICAL RSCU RESP CAPABILITIES, 1 HAZMAT DECONTAMINATION TRAILER, 1 AIR CART FOR RE-FILLING AIR BOTTLES, 2 UTILITY TRUCKS, 1 COMMAN D VEHICLE. |
| - | ELECTRONIC MAINT (PG3): GND PWR UNITS: 12 EXTERNAL GND START UNITS (ALL PERM UNITS ON H-60 RAMP) |
| - | SNOW REMOVAL EQUIP (PG4): 1-15,000 LB FORKLIFT. |
| - | TSNT/HUNG ORDNANCE/DIVERT ALERT; ORGANIC AIR-LAUNCHED WEAPONS SAFING CPBLY NA; TSNT MAINT NA; LIMITED TSNT PRK AVBL. |
| - | RSTD: 24 HR PPR/CIVIL ACFT LNDG PERMIT; PCN EXCEEDING 34 RQR 72 HR PPR - BASE OPS DSN 270-6130/31, C904-270-6130/31. PARTICIPATING ACFT ONLY DURG SPL LCL OPS. |
| - | CAUTION: LGT TO HVY BIRD ACT ON AND IN VCNTY OF ARPT. VESSELS WITH MASTS TO 196 FT FQTLY BERTHED 800 FT LEFT OF RWY 23 THLD. LARGE VESSELS WITH MASTS UP TO 150 FT FQTLY TRANSIT THE RIVER CHAN ADJ TO APCH END RWY 23 DUR FINAL APCH. |
| - | CAUTION: EXER VIGILANCE DURG RWY 05 OPS DUE TO EXTSV CTLD/UNCTLD ACFT INVOF CRAIG MUNI ARPT. PADS 1 & 3 HAVE ALTERED LGT & APVD FOR LCL BASED ACFT ONLY. |
| - | TFC PAT: R TFC RWY 23 & L TFC RW 05. SIMULTANEOUS LDG/DEP BTN HEL CONDUCTED ON PARL TWY LCTD 325 FT FM RWY 05/23. |
| - | NS ABTMT: MAYPORT VILLAGE AND N BANK OF ST JOHNS RIVER ARE NOISE SENSITIVE. NO XW/BASE TURNS BTN TWY BRAVO-FOXTROT. |
| - | CSTMS/AG/IMG: AVBL DURG AFLD HRS WITH 24 HR PPR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (226KB) |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (172KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| TACAN Y RWY 05 | |
download (149KB) |
| TACAN Y RWY 23 | |
download (141KB) |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (77KB) |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (73KB) |
| COPTER TACAN Z RWY 05 | |
download (125KB) |
| COPTER TACAN Z RWY 23 | |
download (129KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (399KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (6 nm SW)
KFHB - Fernandina Beach Municipal Airport (13 nm N)
KJAX - Jacksonville International Airport (15 nm NW)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (16 nm SW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 20:00 | | 24:00 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 19:09:03 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 15:09:03 |
|
| METAR |
| KNRB | 271852Z 04019KT 10SM BKN015 OVC030 21/16 A3013 RMK AO2 SLP201 T02060156
|
KCRG 6nm SW | 271853Z 04014G23KT 10SM BKN018 OVC023 21/16 A3013 RMK AO2 SLP201 T02060156
|
KFHB 13nm N | 271855Z AUTO 05015G20KT 10SM SCT017 SCT022 OVC035 20/15 A3015 RMK AO2
|
KJAX 15nm NW | 271856Z 07014KT 10SM BKN025 OVC034 22/14 A3012 RMK AO2 SLP200 T02170144 $
|
KNIP 16nm SW | 271853Z 06011KT 10SM OVC025 21/16 A3013 RMK AO2 SLP198 T02060156
|
|
| TAF |
| KNRB | 271500Z 2715/2815 04015G25KT 9999 BKN020 BKN050 QNH3002INS TEMPO 2717/2722 04020G30KT SCT025 BKN050 FM272200 04015G20KT 9999 BKN025 QNH3002INS FM280300 04010G15KT 9999 BKN015 QNH3007INS TX25/2718Z TN19/2811Z FN20022
|
KCRG 6nm SW | 271758Z 2718/2818 05013G23KT P6SM BKN020 OVC030 FM280000 05009KT P6SM SCT025 BKN035 FM280200 02006KT P6SM SCT040 FM281000 00000KT P6SM BKN035 FM281300 07007KT P6SM SCT030
|
KJAX 15nm NW | 271758Z 2718/2818 05013G22KT P6SM BKN020 OVC030 FM272300 05010KT P6SM SCT025 BKN035 FM280200 02005KT P6SM SCT040 FM280900 00000KT P6SM BKN035 FM281330 07006KT P6SM SCT030
|
KNIP 16nm SW | 271400Z 2715/2815 04012G23KT BKN025 OVC040 QNH3005INS TEMPO 2715/2720 SCT025 BKN040 FM272000 05012KT 9999 SCT025 BKN045 QNH3004INS FM280300 05008KT 9999 SCT020 BKN250 QNH3003INS FM280800 07006KT 9999 BKN030 BKN250 QNH3004INS TX25/2718Z TN18/2810Z FN20115
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|