FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ONZ |
| Lat/Long: | 42-05-56.6810N 083-09-41.2560W 42-05.944683N 083-09.687600W 42.0990781,-83.1614600 (estimated) |
| Elevation: | 590.5 ft. / 180.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 2 miles S of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48138 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ONZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN PRIOR ARNGMT |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04, 22, 17, & 35; MIRL RWY 04/22 & 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARPT CLSD TO ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS EXC PPR CALL AMGR. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.675 (734-692-9686) |
| DETROIT APPROACH: | 134.3 |
| DETROIT DEPARTURE: | 134.3 |
| WX ASOS at DTW (11 nm NW): | PHONE 231-202-2054 |
| WX AWOS-3P at TTF (15 nm SW): | 119.075 (734-384-0259) |
| WX ASOS at YIP (19 nm NW): | PHONE 734-961-6843 |
| WX ASOS at DET (20 nm N): | PHONE 313-371-9696 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DXOr133/11.4 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| CRLr080/13.5 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| SVMr137/26.7 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4846 x 100 ft. / 1477 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 83.0 | | Double tandem: | 105.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 42-05.601227N | | 42-06.289745N |
| Longitude: | 083-09.742193W | | 083-09.200983W |
| Elevation: | 576.8 ft. | | 589.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 037 magnetic, 030 true | | 217 magnetic, 210 true |
| Displaced threshold: | no | | 428 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. tree, 790 ft. from runway, 308 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1010 ft. from runway, 344 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4424 x 75 ft. / 1348 x 23 m |
| Surface: | concrete, in poor condition EXTSV PEELING & CRACKING - FOD HAZ. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 55.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 42-06.298312N | | 42-05.589238N |
| Longitude: | 083-10.036057W | | 083-09.812280W |
| Elevation: | 581.3 ft. | | 578.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 174 magnetic, 167 true | | 354 magnetic, 347 true |
| Displaced threshold: | 672 ft. | | no |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 1180 ft. from runway, 40 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.319333N | | |
| Longitude: | 083-09.471333W | | |
| Elevation: | 595.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.318500N | | |
| Longitude: | 083-09.449667W | | |
| Elevation: | 594.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWNSHIP OF GROSSE ILE PO BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
| Manager: | JANEL MACNEE P.O. BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT & PWRD PRCHT ACT INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FOREY TWO (RNAV) | |
download (160KB) |
| GIGGY TWO (RNAV) | |
download (140KB) |
| PETTE TWO (RNAV) | |
download (210KB) |
| RRALF THREE (RNAV) | |
download (162KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (193KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (200KB) |
| VOR-A | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BARII THREE (RNAV) | |
download (180KB) |
| CCOBB THREE (RNAV) | |
download (217KB) |
| CLVIN THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| HHOWE FOUR (RNAV) | |
download (205KB) |
| KAYLN THREE (RNAV) | |
download (185KB) |
| KZLOV TWO (RNAV) | |
download (180KB) |
| LIDDS FOUR (RNAV) | |
download (204KB) |
| MIGGY THREE (RNAV) | |
download (217KB) |
| PAVYL THREE (RNAV) | |
download (193KB) |
| SNDRS THREE (RNAV) | |
download (232KB) |
| TRMML FOUR (RNAV) | |
download (184KB) |
| ZETTR FOUR (RNAV) | |
download (227KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (208KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDTW - Detroit Metro Wayne County Airport (11 nm NW)
KTTF - Custer Airport (15 nm SW)
KYIP - Willow Run Airport (19 nm NW)
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (20 nm NW)
KDET - Coleman A Young Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Cathy Vajtay
Photo taken 21-Jun-2015
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grosse Ile Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:30 | | 09:30 |
| Sunrise | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 08:54:21 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 04:54:21 |
|
| METAR |
| KONZ | 260835Z AUTO 32002KT M1/4SM FG VV000 12/12 A3011 RMK AO2
|
KDTW 11nm NW | 260753Z 00000KT 7SM MIFG FEW008 SCT130 OVC250 13/12 A3011 RMK AO2 SLP194 T01330117 $
|
CXHA 12nm E | 260800Z AUTO 00000KT 11/11 RMK AO1 SLP193 T01120112 55002
|
CYQG 14nm NE | 260800Z AUTO 29002KT 9SM CLR 13/13 A3010 RMK SLP195
|
KTTF 15nm SW | 260835Z AUTO 00000KT 1/2SM FG VV005 10/10 A3011 RMK AO2 VIS M1/4V5
|
KYIP 18nm NW | 260753Z 00000KT 3SM BR CLR 12/11 A3011 RMK AO2 SLP193 T01170111
|
KDET 19nm N | 260753Z 00000KT 9SM CLR 13/12 A3010 RMK AO2 SLP192 T01280117
|
|
| TAF |
KDTW 11nm NW | 260537Z 2606/2712 19003KT P6SM BKN250 FM260700 19002KT 5SM BR SCT006 TEMPO 2608/2612 1/2SM FG OVC005 FM261300 18007KT P6SM BKN250 FM270400 VRB04KT P6SM BKN250
|
CYQG 14nm NE | 260540Z 2606/2706 VRB03KT 6SM BR SCT240 TEMPO 2606/2614 3SM BR PROB30 2607/2613 1SM BR BKN003 FM261400 23005KT P6SM FEW240 BECMG 2616/2618 19010KT FM270200 21005KT P6SM SCT240 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 261200Z
|
KYIP 18nm NW | 260537Z 2606/2706 19003KT P6SM BKN250 FM260700 19002KT 5SM BR SCT006 TEMPO 2608/2612 3/4SM BR OVC005 FM261300 21007KT P6SM BKN250 FM270400 VRB04KT P6SM BKN250
|
KDET 19nm N | 260537Z 2606/2706 19003KT P6SM BKN250 FM260700 19002KT 5SM BR SCT006 TEMPO 2608/2612 3/4SM BR OVC005 FM261300 21007KT P6SM BKN250 FM270400 VRB04KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|