FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DET |
| Lat/Long: | 42-24-44.5090N 083-00-38.1520W 42-24.741817N 083-00.635867W 42.4123636,-83.0105978 (estimated) |
| Elevation: | 624.2 ft. / 190.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1980) |
| From city: | 5 miles NE of DETROIT, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48234 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DET (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT 6000 LBS OR GTR. |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.875 |
| WX ASOS: | PHONE 313-371-9696 |
| DETROIT CITY GROUND: | 121.85 |
| DETROIT CITY TOWER: | 121.3 257.8 |
| DETROIT APPROACH: | 134.3 |
| DETROIT DEPARTURE: | 134.3 |
| EMERG: | 121.5 |
| METRO DP: | 118.95 ;WESTBOUND 134.3 ;EASTBOUND |
| WX AWOS-3P at VLL (11 nm NW): | 119.475 (248-288-4649) |
| WX ASOS at DTW (19 nm SW): | PHONE 231-202-2054 |
| WX AWOS-3P at ONZ (20 nm S): | 119.675 (734-692-9686) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DXOr059/19.8 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| SVMr093/25.8 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| CRLr045/29.5 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FUEL SYS ICE INHIBITOR AVBL UPON REQ. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5092 x 100 ft. / 1552 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 135.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 42-25.077960N | | 42-24.405667N |
| Longitude: | 083-00.973728W | | 083-00.298065W |
| Elevation: | 622.9 ft. | | 623.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 143 true | | 328 magnetic, 323 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | 53 ft. tree, 407 ft. from runway, 487 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 65 ft. tree, 1125 ft. from runway, 415 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DETROIT 11499 CONNER ST DETROIT, MI 48213-1234 Phone 313-628-2144 |
| Manager: | JASON WATT 11499 CONNER ST DETROIT, MI 48213-1234 Phone 313-628-2144 |
Additional Remarks
| - | LOAD/UNLOADING CLASS A XPLOS OR POISONS NOT PERMITTED, PPR FOR CLASS B & C XPLOS. |
| - | LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | UNLIGHTED TWR 275 FT AGL 1 MILE WSW. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FOREY TWO (RNAV) | |
download (160KB) |
| GIGGY TWO (RNAV) | |
download (140KB) |
| PETTE TWO (RNAV) | |
download (210KB) |
| RRALF THREE (RNAV) | |
download (162KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (224KB) |
| ILS OR LOC RWY 33 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (254KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BARII THREE (RNAV) | |
download (156KB) |
| CCOBB THREE (RNAV) | |
download (191KB) |
| CLVIN THREE (RNAV) | |
download (175KB) |
| HHOWE FOUR (RNAV) | |
download (179KB) |
| KAYLN THREE (RNAV) | |
download (160KB) |
| KZLOV TWO (RNAV) | |
download (150KB) |
| LIDDS FOUR (RNAV) | |
download (179KB) |
| METRO FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (372KB) |
| MIGGY THREE (RNAV) | |
download (189KB) |
| PAVYL THREE (RNAV) | |
download (168KB) |
| SNDRS THREE (RNAV) | |
download (207KB) |
| TRMML FOUR (RNAV) | |
download (159KB) |
| ZETTR FOUR (RNAV) | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVLL - Oakland/Troy Airport (11 nm NW)
KMTC - Selfridge Air National Guard Base (14 nm NE)
KDTW - Detroit Metro Wayne County Airport (19 nm SW)
KONZ - Grosse Ile Municipal Airport (20 nm S)
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 07-Aug-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Coleman A Young Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 20:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 21:22 | | 01:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 23:06:00 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 19:06:00 |
|
| METAR |
| KDET | 192253Z 24006KT 10SM CLR 25/21 A2988 RMK AO2 SLP113 T02500211
|
CYQG 9nm S | 192223Z AUTO 20006KT 9SM FEW091 23/23 A2990 RMK LTNG DIST ALQDS SLP125 DENSITY ALT 1800FT
|
KVLL 11nm NW | 192255Z AUTO 21004KT 10SM CLR 24/21 A2988 RMK AO2
|
KMTC 15nm NE | 192256Z 15006KT 10SM FEW025 SCT060 BKN120 BKN230 24/21 A2984 RMK AO2A LTG DSNT SE CB 32SE MOV NE SLP107 T02360211 $
|
KDTW 18nm SW | 192253Z 26007KT 10SM FEW060 SCT180 BKN230 27/21 A2989 RMK AO2 LTG DSNT S SLP117 T02670211 $
|
KONZ 20nm S | 192255Z AUTO 18005KT 10SM CLR 21/20 A2990 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KDET | 192201Z 1922/2018 25013G25KT P6SM SCT040 OVC070 FM200400 28011KT P6SM BKN040 BKN250 FM200900 33009KT P6SM OVC025 FM201400 35008KT P6SM BKN035 OVC120 FM201700 02007KT P6SM FEW040 OVC250
|
CYQG 9nm S | 192010Z 1920/2018 21020G30KT P6SM BKN040 FM192030 VRB25G40KT 1SM +TSRA BR BKN007 OVC025CB TEMPO 1920/1923 21020G30KT P6SM -SHRA SCT020 OVC040 FM192300 21020G30KT P6SM -SHRA SCT020 OVC040 TEMPO 1923/2002 BKN020 OVC040 PROB40 1923/2002 VRB25G40KT 1SM +TSRA BR BKN007 OVC025CB FM200200 27010G20KT 4SM -RA BR OVC020 FM200500 31010KT P6SM BKN050 FM200900 05010KT P6SM BKN020 FM201600 01010KT P6SM BKN025 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 200000Z
|
KMTC 15nm NE | 191900Z 1919/2101 21020G30KT 9000 -RA FEW040 SCT050 530005 QNH2981INS TEMPO 1919/1923 22050KT TSRA BKN030CB BECMG 2002/2003 25010G20KT 9999 -RA BKN025 520105 QNH2993INS BECMG 2007/2008 02010G20KT 9999 NSW BKN020 OVC030 530105 QNH3004INS BECMG 2016/2017 02010G15KT 9999 FEW030 BKN120 530105 QNH3019INS TX33/1919Z TN09/2012Z LAST NO AMDS AFT 2003 NEXT 2011
|
KDTW 18nm SW | 192138Z 1922/2024 25013G25KT P6SM SCT040 OVC070 FM200400 28011KT P6SM BKN040 BKN250 FM200900 33009KT P6SM OVC025 FM201400 35008KT P6SM BKN035 OVC120 FM201700 02007KT P6SM FEW040 OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|