FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | PRZ |
| Lat/Long: | 34-08-43.7330N 103-24-37.2010W 34-08.728883N 103-24.620017W 34.1454814,-103.4103336 (estimated) |
| Elevation: | 4077.8 ft. / 1242.9 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2005) |
| From city: | 4 miles SW of PORTALES, NM |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 88130 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1989 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | ALBUQUERQUE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ABQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1600 FOR SVC AFT HRS & WKENDS CALL 505-760-4312. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST MIRL RWY 01/19 & 08/26 - CTAF. MIRL RWY 01/19 & 08/26 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.175 (575-478-2864) |
| CANNON APPROACH: | 118.425 |
| CANNON DEPARTURE: | 118.425 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.0 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TXOr222/35.2 | | TEXICO VORTAC | | 112.20 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5700 x 60 ft. / 1737 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 34-08.286928N | | 34-09.152623N |
| Longitude: | 103-24.925553W | | 103-24.486443W |
| Elevation: | 4077.8 ft. | | 4044.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 014 magnetic, 023 true | | 194 magnetic, 203 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | pulsating/steady burning VASI on left (3.50 degrees glide path) PVASI OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 4560 x 60 ft. / 1390 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 34-08.739493N | | 34-08.740987N |
| Longitude: | 103-24.964528W | | 103-24.060482W |
| Elevation: | 4066.3 ft. | | 4058.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 081 magnetic, 090 true | | 261 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 30 ft. pline, marked, 1200 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PORTALES 100 W 1ST ST PORTALES, NM 88130-5902 Phone 575-356-6662 |
| Manager: | KELLY MCCLELLAN 181 AIRPORT RD PORTALES, NM 88130-9108 Phone 575-478-2863 AFT HRS CTC 575-825-0198. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ALBUQUERQUE ARTCC AT 505-856-4861. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCVS - Cannon Air Force Base (15 nm N)
KCVN - Clovis Regional Airport (24 nm NE)
2T1 - Muleshoe Municipal Airport (38 nm E)
KLIU - Littlefield Taylor Brown Municipal Airport (53 nm E)
KLLN - Levelland Municipal Airport (63 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Portales Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 11:40 |
| Sunrise | | 06:06 | | 12:06 |
| Sunset | | 19:36 | | 01:36 |
| Evening civil twilight | | 20:02 | | 02:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 16:27:43 |
| Local (UTC-6) | 30-Apr-2026 10:27:43 |
|
| METAR |
KCVS 14nm N | 301605Z AUTO 07009KT 10SM SCT020 BKN180 12/05 A3005 RMK AO2 PRESRR SLP145
|
K4MR 22nm NW | 301555Z AUTO 08010KT 10SM CLR 13/06 A3004 RMK AO2 SLP118 T01290058
|
KCVN 24nm NE | 301556Z AUTO 10011KT 10SM FEW019 11/05 A3006 RMK AO2 SLP165 T01110050 $
|
|
| TAF |
KCVS 14nm N | 301325Z 3013/0116 10010KT 9999 OVC015 QNH3003INS BECMG 3016/3017 12010G20KT 9999 BKN015 OVC050 QNH3004INS BECMG 0104/0105 07010G20KT 9999 -SHRA OVC025 QNH3002INS BECMG 0107/0108 07010G20KT 3200 SHRA OVC010 QNH3002INS TX21/3021Z TN10/3013Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|