FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SFF |
| Lat/Long: | 47-40-58.5860N 117-19-20.7340W 47-40.976433N 117-19.345567W 47.6829406,-117.3224261 (estimated) |
| Elevation: | 1956.7 ft. / 596.4 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2010) |
| From city: | 4 miles NE of SPOKANE, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 99212 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1937 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SFF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RY 04L/22R, MALSR RY 22R AND REIL RY 04L - CTAF. VASI RY 04L & VASI RY 22R OPER CONTINUOUSLY. PAPI RY 22L OPER SR-SS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 132.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.55 |
| WX ASOS: | 120.55 (509-535-3290) |
| FELTS GROUND: | 121.7 [0600-2000] |
| FELTS TOWER: | 132.5 239.025 [0600-2000] |
| SPOKANE APPROACH: | 133.35 |
| SPOKANE DEPARTURE: | 133.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 ;0400-1400Z |
| HILIE STAR: | 133.35 |
| ZOOMR STAR: | 123.75 |
| WX ASOS at GEG (9 nm SW): | PHONE 509-742-2544 |
| WX ASOS at DEW (18 nm N): | 135.175 (509-276-2303) |
- EMERGENCY FREQ 121.5 NOT AVBL AT ATCT.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEGr046/14.2 | | SPOKANE VORTAC | | 115.50 | | 14E |
| COEr236/21.0 | | COEUR D'ALENE VOR/DME | | 108.80 | | 19E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEER PARK | | 150/17.6 | | 365 | | 16E | | DPY | -.. .--. -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 4L/22R
| Dimensions: | 4499 x 140 ft. / 1371 x 43 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4L | | RUNWAY 22R |
| Latitude: | 47-40.752018N | | 47-41.184970N |
| Longitude: | 117-19.883222W | | 117-18.994607W |
| Elevation: | 1946.4 ft. | | 1956.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 038 magnetic, 054 true | | 218 magnetic, 234 true |
| Declared distances: | TORA:4499 TODA:4499 ASDA:4499 LDA:4499 | | TORA:4499 TODA:4499 ASDA:4499 LDA:4499 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-box VASI on right (3.50 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 72 ft. tree, 2045 ft. from runway, 1220 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 4R/22L
| Dimensions: | 2650 x 75 ft. / 808 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4R | | RUNWAY 22L |
| Latitude: | 47-40.862413N | | 47-41.117355N |
| Longitude: | 117-19.448818W | | 117-18.925278W |
| Elevation: | 1950.3 ft. | | 1953.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 054 true | | 218 magnetic, 234 true |
| Declared distances: | TORA:2650 TODA:2650 ASDA:2650 LDA:2650 | | TORA:2650 TODA:2650 ASDA:2650 LDA:2650 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.80 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS RIGHT SIDE OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 91 ft. tree, 1855 ft. from runway, 280 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 3W/21W
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | water |
| Operational restrictions: | WATER RWY ADZY SVC ONLY AREA NOT VSB FM TWR. CTC FELTS TWR 132.5 FOR TFC DATA. |
| RUNWAY 3W | | RUNWAY 21W |
| Traffic pattern: | left | | right |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SPOKANE CITY-COUNTY AIRPORT BOARD, 9000 W. AIRPORT DRIVE SPOKANE, WA 99224 Phone 509-455-6455 |
| Manager: | DAVID HARING 9000 W. AIRPORT DRIVE, SUITE 204 SPOKANE, WA 99224 Phone 509-455-6455 |
Additional Remarks
| E94 | SAWRS. |
| - | BIRD HAZARD--SEE SPECIAL NOTICE FOR WASHINGTON IN AIM PART 3A. |
| - | PPR FOR ROTORWING ACFT CONCDUCTING HOVER OPS ABOVE 10 FT AGL IN NON-MOVEMENT AREA CTC ATCT. |
| - | PORTIONS OF TWY B NOT VISIBLE FM ATCT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC SPOKANE APPROACH AT 509-742-2522. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -15C. |
| - | TWR UNABLE TO PRVD ATC SVC ON PERIMETER TWY DUE TO MOVEMENT OF UNCONTROLLED GROUND TFC. |
| - | EXTENSIVE BOATING IN AREA OF WATER RY. |
| - | WATER LVL ON RIVER MAY BE LWRD BY CORPS OF ENGR. WATER AREA ADJ TO ARPT NOT CTLD OR MNTND BY ARPT. WATERWAY ELEV 1910 ESTD. |
| - | WATERFOWL AND BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ACFT WITH TAIL HEIGHTS OVER 20 FT MUST CTC ATCT PRIOR TO TAXI. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HILIE THREE | |
download (158KB) |
| ZOOMR TWO | |
download (178KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 22R | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04L | |
download (283KB) |
| VOR RWY 04L | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (210KB) |
Departure Procedures |
| FELTS FIVE | |
download (211KB) |
| HAYDEN FOUR | |
download (135KB) |
|
| MANITO ONE (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (854KB) |
| MANITO ONE (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (324KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (566KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGEG - Spokane International Airport (9 nm SW)
KSKA - Fairchild Air Force Base (14 nm W)
KDEW - Deer Park Airport (18 nm N)
KCOE - Coeur D'Alene Airport (21 nm E)
KSZT - Sandpoint Airport (48 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 09-Jun-2014
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Felts Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:24 | | 11:24 |
| Sunrise | | 05:02 | | 12:02 |
| Sunset | | 20:30 | | 03:30 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 04:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 00:06:14 |
| Local (UTC-7) | 24-May-2026 17:06:14 |
|
| METAR |
| KSFF | 242353Z 21010G19KT 10SM CLR 26/03 A2986 RMK AO2 SLP099 T02560028 10261 20206 58016
|
KGEG 9nm SW | 242353Z 21014G19KT 10SM FEW065 SCT200 BKN250 24/01 A2987 RMK AO2 SLP105 T02390011 10250 20189 58014
|
KSKA 14nm W | 242255Z AUTO 20009KT 10SM CLR 25/02 A2988 RMK AO2 SLP108 T02450020 $
|
KDEW 18nm N | 242353Z AUTO 22014G19KT 10SM CLR 24/01 A2986 RMK AO2 SLP104 T02440011 10244 20200 58015
|
|
| TAF |
| KSFF | 241736Z 2418/2518 21012G22KT P6SM FEW090 SCT250 FM250200 21007KT P6SM SKC FM250400 04004KT P6SM SKC FM251600 16006KT P6SM SKC
|
KGEG 9nm SW | 241736Z 2418/2518 21012G20KT P6SM FEW190 SCT250 FM241900 22017G25KT P6SM FEW090 SCT250 FM250100 21012KT P6SM SKC FM250400 16008KT P6SM SKC
|
KSKA 14nm W | 241900Z 2419/2601 22012G22KT 9999 SCT200 QNH2980INS BECMG 2502/2503 17009KT 9999 FEW200 QNH2970INS BECMG 2518/2519 22015G25KT 9999 FEW250 QNH2959INS TX28/2423Z TN10/2512Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|