FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SGT |
| Lat/Long: | 34-35-58.1227N 091-34-30.0010W 34-35.968712N 091-34.500017W 34.5994785,-91.5750003 (estimated) |
| Elevation: | 224.4 ft. / 68.4 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 7 miles N of STUTTGART, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72160 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SGT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-JAN 0800-2000, FEB-OCT MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 36; REIL RWY 18 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWYS 09/27 & 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.025 (870-673-1884) |
| LITTLE ROCK APPROACH: | 135.4 |
| LITTLE ROCK DEPARTURE: | 135.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.7 |
| WX AWOS-2 at 4M3 (14 nm NW): | 119.275 (870-639-4710) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PBFr035/27.4 | | PINE BLUFF VOR/DME | | 116.00 | | 04E |
| LITr114/31.1 | | LITTLE ROCK VORTAC | | 115.10 | | 00W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS SELF-SERVE WITH CREDIT CARD. FOR FUEL NGTS CALL 870-672-2005. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 6015 x 100 ft. / 1833 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 150.0 | | Double tandem: | 200.0 | | Dual double tandem: | 300.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 34-36.250840N | | 34-35.259745N |
| Longitude: | 091-34.708683W | | 091-34.747477W |
| Elevation: | 220.1 ft. | | 222.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 180 magnetic, 182 true | | 000 magnetic, 002 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 9/27
| Dimensions: | 5002 x 150 ft. / 1525 x 46 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY NR FADED. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-36.239130N | | 34-36.212077N |
| Longitude: | 091-34.724117W | | 091-33.727422W |
| Elevation: | 219.6 ft. | | 218.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 092 true | | 270 magnetic, 272 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF STUTTGART 304 S. MAPLE STUTTGART, AR 72160 Phone 870-673-3535 |
| Manager: | ANTHONY TIBBETT 2000 AIRPORT RD TERMINAL BLD STUTTGART, AR 72160 Phone 870-673-2960 AIRPORTMANAGER@STUTTGARTAR.COM |
Additional Remarks
| - | MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT NOV-FEB. |
| - | NMRS AGRICULTURAL ACFT OPNS FM FEB-SEP 500 FT AGL AND BLW. |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC LITTLE ROCK APCH 501-379-2908 OR LITTLE ROCK ATCT 501-379-2911 |
| - | FOR SVC AFT HRS CALL 870-672-2005. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 36 **CHANGED** | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (73KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (248KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M73 - Almyra Municipal Airport (12 nm SE)
4M3 - Carlisle Municipal Airport (14 nm NW)
5M1 - Dewitt Municipal Airport/Whitcomb Field (24 nm SE)
M36 - Frank Federer Memorial Airport (26 nm NE)
KPBF - Pinebluff Regional Airport/Grider Field (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Stuttgart Municipal Airport / Carl Humphrey Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 20:04 | | 01:04 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 14:36:20 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 09:36:20 |
|
| METAR |
| KSGT | 191356Z AUTO 20012KT 10SM OVC018 26/23 A3011 RMK AO2 SLP194 T02610233 $
|
|
| TAF |
KPBF 31nm SW | 191359Z 1914/2012 18013KT P6SM VCSH OVC020 FM191500 20012G17KT P6SM VCSH SCT025 FM191900 21011G19KT 3SM -TSRA BR OVC025CB FM192300 28012KT P6SM -RA OVC050 FM200300 36004KT 4SM BR VCSH OVC050 FM200600 00000KT 4SM BR VCSH OVC007
|
KLIT 33nm W | 191359Z 1914/2012 22007KT 6SM BR BKN020 FM191500 20012G17KT P6SM VCSH SCT025 FM191800 21011G19KT 3SM -TSRA BR OVC025CB FM192200 28012KT P6SM -RA OVC050 FM200300 36004KT 4SM BR VCSH OVC050 FM200600 00000KT 4SM BR VCSH OVC007
|
KLRF 34nm NW | 191242Z 1912/2013 19010KT 9999 BKN150 WS020/20050KT QNH2998INS BECMG 1915/1916 19010G18KT 9999 VCTS SCT020CB OVC040 QNH3000INS BECMG 1918/1919 28012G22KT 6000 TSRA OVC016CB QNH2999INS TEMPO 1919/1922 VRB15G25KT 3200 +TSRA OVC010CB BECMG 1923/1924 30010G15KT 8000 -RA BR OVC050 QNH3002INS BECMG 2003/2004 31010KT 8000 BR BKN050 QNH3003INS TX31/1918Z TN20/2005Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|