FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SSF |
| Lat/Long: | 29-20-13.1330N 098-28-15.7600W 29-20.218883N 098-28.262667W 29.3369814,-98.4710444 (estimated) |
| Elevation: | 577.6 ft. / 176.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 6 miles S of SAN ANTONIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78214 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SSF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 10/28 & 14/32 PRESET MED INTST WHEN ATCT CLSD. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.8 |
| WX ASOS: | PHONE 210-927-9391 |
| STINSON GROUND: | 121.7 379.9 [0700-2200] |
| STINSON TOWER: | 118.2 379.9 [0700-2200] |
| SAN ANTONIO APPROACH: | 125.7 |
| SAN ANTONIO DEPARTURE: | 125.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 ;WHEN SSF TWR CLSD. |
| CRVZA RNAV STAR: | 125.7 |
| DNKIN RNAV STAR: | 125.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| POPPO RNAV STAR: | 125.1 |
| QERVO RNAV STAR: | 127.1 |
| WX ASOS at SAT (12 nm N): | PHONE 210-939-4003 |
| WX AWOS-3 at CVB (20 nm W): | 119.25 (830-931-0232) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSFr340/(4.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| RNDr217/14.6 | | RANDOLPH VORTAC | | 112.30 | | 05E |
| SATr174/18.4 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 057/27.3 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 29-20.312817N | | 29-20.133833N |
| Longitude: | 098-28.856300W | | 098-27.937158W |
| Elevation: | 577.6 ft. | | 565.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 103 true | | 280 magnetic, 283 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4550 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:4677 LDA:4677 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. trees, lighted, 205 ft. from runway, 25 ft. left of centerline 7 FT FENCE, 0 FT DSTC, 167 FT R; 15 FT RD O FT DSTC. | | 25 ft. trees, 730 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4128 x 100 ft. / 1258 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.0 | | Double wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-20.493658N | | 29-19.933325N |
| Longitude: | 098-28.321237W | | 098-27.879370W |
| Elevation: | 572.0 ft. | | 552.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 145 true | | 322 magnetic, 325 true |
| Displaced threshold: | 583 ft. | | 372 ft. |
| Declared distances: | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3881 LDA:3297 | | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3902 LDA:3530 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 201 ft. from runway 7 FT FENCE 21 FT DSTC. 14 FT RD, 35 FT DSTC ACRS APCH.. | | 25 ft. trees, 201 ft. from runway 6 FT FENCE 0 FT DSTC;15 FT RD 20 FT DSTC, 120 FT L |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN ANTONIO 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
| Manager: | JEFFREY TRIPP 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS ACFT OPERATING AT OR ABOVE 2500 FT MSL IN THE STINSON ARPT TFC AREA UNDER THE CTL OF SAN ANTONIO APCH. |
| - | PAEW ADJ ALL TWYS & RAMP AREAS MON-FRI 0700-1759. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SAT APCH AT 210-805-5516. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CENTERPOINT THREE | |
download (264KB) |
| CRVZA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| CRVZA TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (206KB) |
| DNKIN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| LEMIG TWO | |
download (204KB) |
| MARCS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (427KB) |
| POPPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (314KB) |
| POPPO TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (237KB) |
| QERVO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| QERVO THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (273KB) |
| STONEWALL TWO | |
download (221KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| VOR RWY 32 | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| ALAMO FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| ALISS SEVEN (RNAV) | |
download (217KB) |
| BOWIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LEJON FIVE | |
download (225KB) |
| SLENA TWO (RNAV) | |
download (220KB) |
| SNIDR TWO (RNAV) | |
download (290KB) |
| TJANO TWO (RNAV) | |
download (230KB) |
| YODUH TWO (RNAV) | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (312KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSKF - Kelly Field Airport (6 nm NW)
KSAT - San Antonio International Airport (12 nm N)
KRND - Randolph Air Force Base (15 nm NE)
KCVB - Castroville Municipal Airport (20 nm W)
KPEZ - Pleasanton Municipal Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in March 2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Stinson Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunrise | | 06:41 | | 11:41 |
| Sunset | | 20:20 | | 01:20 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 01:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 06:31:38 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 01:31:38 |
|
| METAR |
| KSSF | 180353Z AUTO 14017G26KT 9SM OVC019 27/23 A2974 RMK AO2 PK WND 12029/0343 RAE08 SLP058 P0000 T02670233 $
|
KSKF 5nm W | 180555Z AUTO 15013KT 6SM HZ BKN016 27/23 A2975 RMK AO2 SLP066 T02700232 10291 20269 403060243 52007 $
|
KSAT 12nm N | 180551Z 15015KT 7SM OVC018 27/23 A2980 RMK AO2 PK WND 13026/0534 SLP073 60000 T02670233 10278 20256 403060233 50012 $
|
KRND 15nm NE | 180600Z AUTO 15013KT 10SM SCT014 26/23 A2979 RMK AO2 SLP079
|
KCVB 20nm W | 180415Z AUTO 14013G21KT 5SM HZ OVC015 27/24 A2978 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KSSF | 180527Z 1806/1906 14012G22KT P6SM OVC015 FM181600 16016G26KT P6SM OVC025 FM181800 16016G26KT P6SM BKN035 FM190500 14012G22KT P6SM OVC015
|
KSKF 5nm W | 180325Z 1803/1908 14015G25KT 9999 BKN018 BKN045 QNH2966INS BECMG 1805/1806 15015G25KT 9999 VCSH BKN009 OVC018 QNH2967INS TEMPO 1806/1808 -SHRA OVC008 BECMG 1807/1808 14012G25KT 9999 NSW OVC009 QNH2973INS BECMG 1812/1813 13015G25KT 9999 BKN020 OVC030 QNH2975INS BECMG 1815/1816 15015G25KT 9999 SCT025 BKN035 BKN220 QNH2971INS BECMG 1818/1819 15015G25KT 9999 BKN050 BKN220 QNH2971INS BECMG 1902/1903 14012G22KT 9999 BKN015 OVC022 QNH2979INS TX35/1821Z TN24/1812Z
|
KSAT 12nm N | 180527Z 1806/1912 14014G24KT P6SM OVC015 FM181600 15015G25KT P6SM OVC025 FM181800 15015G25KT P6SM BKN035 FM190500 15012G22KT P6SM OVC015
|
KRND 15nm NE | 171800Z 1718/1824 15015G25KT 9999 SCT025 BKN050 BKN200 QNH2970INS TEMPO 1718/1720 BKN025 BKN050 BKN200 BECMG 1804/1805 14012G18KT 9999 BKN015 OVC140 QNH2977INS BECMG 1815/1816 16015G25KT 9999 BKN025 BKN150 QNH2983INS BECMG 1817/1818 15015G25KT 9999 BKN050 BKN180 QNH2976INS TX32/1722Z TN25/1812Z LAST NO AMDS AFT 1722 NEXT 1810
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|