FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TOB |
| Lat/Long: | 44-01-04.7843N 092-49-53.8322W 44-01.079738N 092-49.897203W 44.0179956,-92.8316201 (estimated) |
| Elevation: | 1303.7 ft. / 397.4 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 1 mile SE of DODGE CENTER, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55927 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TOB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST REIL RWY 16 & 34; PAPI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. MIRL RWY 16/34 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 119.075 (507-374-6369) |
| ROCHESTER APPROACH: | 119.8 |
| ROCHESTER DEPARTURE: | 119.8 |
| WX ASOS at RST (16 nm SE): | PHONE 507-216-8425 |
| WX AWOS-3 at OWA (19 nm W): | 128.325 (507-455-0642) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 132.35/307.3 (ROCHESTER RCAG) WHEN ROCHESTER APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RSTr319/17.4 | | ROCHESTER VOR/DME | | 112.00 | | 05E |
| FOWr114/25.8 | | HALFWAY VOR/DME | | 111.20 | | 02E |
| AELr048/30.8 | | ALBERT LEA VOR/DME | | 109.80 | | 01E |
| FGTr152/39.7 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 44-01.390690N | | 44-00.673230N |
| Longitude: | 092-49.957725W | | 092-49.702982W |
| Elevation: | 1298.8 ft. | | 1303.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 164 magnetic, 166 true | | 344 magnetic, 346 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2383 x 200 ft. / 726 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-01.029135N | | 44-01.310788N |
| Longitude: | 092-50.212508W | | 092-49.834375W |
| Elevation: | 1289.9 ft. | | 1294.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 042 magnetic, 044 true | | 222 magnetic, 224 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DODGE CENTER 23 W MAIN ST, PO BOX 430, PO BOX 430 DODGE CENTER, MN 55927-0430 Phone 507-374-2575 |
| Manager: | WAYNE TROM 806 AIRPORT DR S DODGE CENTER, MN 55927-9173 Phone 507-374-6245 |
Additional Remarks
| - | WINDMILLS 1.5 NM SW OF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT TFC ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ROCHESTER APCH AT 507-424-8111. |
| - | ARR/DEP BLDG ACES CODE: 1304. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (156KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRST - Rochester International Airport (16 nm SE)
KOWA - Owatonna Degner Regional Airport (19 nm W)
KAUM - Austin Municipal Airport (22 nm S)
KFBL - Faribault Municipal Airport-Liz Wall Strohfus Field (28 nm NW)
KAEL - Albert Lea Municipal Airport (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Curtis R. Kooiman
Photo taken 19-May-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Dodge Center Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 05:43 | | 10:43 |
| Sunset | | 20:33 | | 01:33 |
| Evening civil twilight | | 21:06 | | 02:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 10:27:43 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 05:27:43 |
|
| METAR |
| KTOB | 181015Z AUTO 07004KT 10SM OVC014 14/14 A2969 RMK AO2 T01410141
|
K9MN 15nm E | 181015Z AUTO 00000KT 10SM OVC110 15/15 A2973 RMK AO1 T01480150
|
KRST 16nm SE | 180954Z 27004KT 9SM OVC100 15/14 A2971 RMK AO2 SLP058 T01500144 $
|
KOWA 19nm W | 181015Z AUTO 12004KT 10SM CLR 14/14 A2967 RMK AO2 T01450145
|
|
| TAF |
KRST 16nm SE | 180529Z 1806/1906 23015G30KT 6SM -RA SCT007 OVC050 FM181000 23010KT P6SM SCT007 BKN015 FM190000 14010KT 5SM -RA VCTS OVC010CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|