FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VCV |
| Lat/Long: | 34-35-43.8940N 117-22-57.5840W 34-35.731567N 117-22.959733W 34.5955261,-117.3826622 (estimated) |
| Elevation: | 2885.3 ft. / 879.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1995) |
| From city: | 5 miles NW of VICTORVILLE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92394 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RIVERSIDE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VCV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT PAPI RWY 03, 21, 17 & 35; HIRL RWYS 03/21 & 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | ARFF INDEX A, WITH ARFF INDEX E AVBL WITH 24 HRS PPR; CALL OPNS (760) 243-1915. |
| International operations: | U.S. CUSTOMS USER FEE ARPT. CUSTOMS OFFICER AVBL 1700-0100Z++ MON-FRI 760-243-1925, AFTER HRS CALL 760-490-8651. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.35 |
| ATIS: | 135.475 |
| WX AWOS-3: | 135.475 (760-246-3635) |
| VICTORVILLE GROUND: | 124.45 [0600-2000] |
| VICTORVILLE TOWER: | 118.35 282.225 [0600-2000] |
| JOSHUA APPROACH: | 124.55 |
| JOSHUA DEPARTURE: | 124.55 |
| EMERG: | 121.5 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VCV at field | | VICTORVILLE VOR/DME | | 109.05 | | 14E |
| EDWr131/28.9 | | EDWARDS VORTAC | | 116.40 | | 12E |
| PMDr079/33.7 | | PALMDALE VORTAC | | 115.55 | | 15E |
| POMr018/36.9 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| RALr351/(38.6) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Oil available: | OPR HRS 2200-0600. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 13052 x 150 ft. / 3978 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 400.0 | | Dual double tandem: | 850.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-36.969742N | | 34-34.818473N |
| Longitude: | 117-23.203853W | | 117-23.182058W |
| Elevation: | 2821.5 ft. | | 2885.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 180 true | | 346 magnetic, 360 true |
| Declared distances: | TORA:13052 TODA:13052 ASDA:13052 LDA:13052 | | TORA:13052 TODA:13052 ASDA:13052 LDA:13052 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
Runway 3/21
| Dimensions: | 9138 x 150 ft. / 2785 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-34.962478N | | 34-36.036292N |
| Longitude: | 117-23.265215W | | 117-21.987963W |
| Elevation: | 2877.8 ft. | | 2844.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 045 true | | 211 magnetic, 225 true |
| Declared distances: | TORA:9138 TODA:9138 ASDA:9138 LDA:9138 | | TORA:9138 TODA:9138 ASDA:9138 LDA:9138 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SOUTHERN CA LOGISTICS ARPT AUTH 18374 PHANTOM VICTORVILLE, CA 92394 Phone 760-243-1900 |
| Manager: | JAMES MURAWSKI SO CAL LOGISTICS AIRPORT AUTHORITY, 18374 PHANTOM WEST VICTORVILLE, CA 92394 Phone 760-243-1915 AIRPORT OPERATIONS - 760 243-1915 |
Additional Remarks
| A39-03/21 | PCR VALUE: 518/F/B/X/U |
| A39-17/35 | PCR VALUE: 473/F/A/W/U |
| - | AVOID OVERFLIGHT OF SILVER LAKES 10 MILES NORTH FOR NOISE ABATEMENT. |
| - | PTN OF TWY A BTN TWY C AND RWY 21, PTN OF TWY C BTN TWY A AND TWY B, PTN OF TWY C BTN TWYS C1 AND C2, PTN OF TWY E BTN TWY E1 AND TWY D, RWY 17 THLD, AND RWY 35 THLD ARE NOT VISIBLE AREAS FROM THE ATCT. VCV ATCT UNA TO PRVD ATC SVCS TO ACFT IN THESE NON-VISIBLE AREAS. |
| - | TWY U NOT AVBL FOR GA OR ACR USE. NOT LGTD. |
| - | PTN OF RWY 17 NORTH 3000 FT ARE NOT VISIBLE AREAS FROM TOWER. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC JOSHUA APCH AT 661-277-3843. |
| - | FOR ACFT FUEL OR MAINT CALL (760) 246-7794 OR USE FREQ 131.975 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (376KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (270KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (367KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (132KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAPV - Apple Valley Airport (10 nm E)
KSBD - San Bernardino International Airport (31 nm S)
KEDW - Edwards Air Force Base (31 nm NW)
KCCB - Cable Airport (33 nm SW)
KREI - Redlands Municipal Airport (33 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by www.focalflight.com
Photo taken 27-Apr-2020
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Southern California Logistics Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 12:12 |
| Sunrise | | 05:41 | | 12:41 |
| Sunset | | 19:52 | | 02:52 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 03:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 23:12:49 |
| Local (UTC-7) | 26-May-2026 16:12:49 |
|
| METAR |
| KVCV | 262255Z AUTO 25011G17KT 6SM HZ CLR 24/03 A2974 RMK AO2
|
|
| TAF |
KEDW 29nm NW | 262100Z 2621/2803 24025G35KT 9999 FEW040 SCT300 520009 QNH2981INS TEMPO 2621/2623 24028G40KT BECMG 2622/2623 24025G35KT 9999 SCT040 SCT280 520009 QNH2980INS TEMPO 2623/2701 24028G40KT BECMG 2703/2704 24020G32KT 9999 FEW040 FEW280 520009 QNH2982INS BECMG 2707/2708 22018G30KT 9999 FEW040 FEW280 520009 QNH2980INS BECMG 2712/2713 22015G25KT 9999 FEW040 FEW280 520009 QNH2979INS BECMG 2723/2724 22018G30KT 9999 FEW040 FEW280 520009 QNH2979INS TX33/2623Z TN14/2713Z
|
KSBD 31nm S | 261725Z 2618/2718 25011KT P6SM BKN035 FM270200 24009KT P6SM BKN025 FM271200 VRB05KT P6SM OVC025 FM271600 16007KT P6SM BKN040
|
KDAG 33nm NE | 261720Z 2618/2718 26023G32KT P6SM FEW250 FM262200 26028G42KT P6SM SCT250 FM271000 24020G28KT P6SM FEW250
|
KONT 34nm S | 261725Z 2618/2724 24008KT P6SM BKN030 FM262000 24011G18KT P6SM SCT035 FM270400 22007KT P6SM OVC025 FM271200 VRB04KT P6SM OVC028 FM271600 09006KT P6SM BKN035 FM271900 23012G20KT P6SM SCT035 BKN045
|
KPMD 35nm W | 261735Z 2618/2718 25025G35KT P6SM SCT035 FM262100 24028G38KT P6SM SCT250 FM270500 22015G25KT P6SM SCT250 FM271100 24012KT P6SM SCT250 FM271700 24018G25KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|