FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OMH |
| Lat/Long: | 38-14-49.9300N 078-02-44.2360W 38-14.832167N 078-02.737267W 38.2472028,-78.0456211 (estimated) |
| Elevation: | 464.4 ft. / 141.5 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1990) |
| From city: | 3 miles E of ORANGE, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22960 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OMH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 UNATDD FEDERAL HOL & EASTER. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.075 (540-672-0505) |
| POTOMAC APPROACH: | 132.85 120.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 132.85 120.525 |
| WX AWOS-3 at GVE (8 nm SW): | 120.225 (540-832-2095) |
| WX AWOS-3 at LKU (15 nm S): | 119.475 (540-967-1983) |
| WX AWOS-3 at CJR (19 nm NE): | 119.325 (540-727-0523) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GVEr026/14.9 | | GORDONSVILLE VORTAC | | 115.60 | | 06W |
| CSNr206/25.1 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BRVr270/33.1 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| LDNr174/37.2 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NAILR | | 218/14.1 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| SHANNON | | 278/28.1 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
| CAVERNS | | 153/33.7 | | 245 | | 09W | | LUA | .-.. ..- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL SELF SERVICE AFTER HOURS. A+:JET-A+ SELF SERVICE AFTER HOURS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 3200 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 38-14.724085N | | 38-14.940225N |
| Longitude: | 078-03.042140W | | 078-02.432390W |
| Elevation: | 445.3 ft. | | 464.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 075 magnetic, 066 true | | 255 magnetic, 246 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 103 ft. tree, 2389 ft. from runway, 374 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 60 ft. pole, marked and lighted, 1185 ft. from runway, 381 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ORANGE COUNTY P O BOX 111 ORANGE, VA 22960 Phone 540-661-5400 |
| Manager: | PAUL J. WEBER 11275 AVIATION WAY ORANGE, VA 22960 Phone 540-672-2158 MOBILE 540-406-1821 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
| - | PARACHUTE OPS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (210KB) |
| VOR/DME-A | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGVE - Gordonsville Municipal Airport (8 nm SW)
KLKU - Louisa County Airport/Freeman Field (15 nm S)
KCJR - Culpeper Regional Airport (19 nm NE)
KCHO - Charlottesville-Albemarle Airport (20 nm W)
7W4 - Lake Anna Airport (22 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 11-Nov-2018
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Orange County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 09:25 |
| Sunrise | | 05:56 | | 09:56 |
| Sunset | | 20:22 | | 00:22 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 10:59:52 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 06:59:52 |
|
| METAR |
| KOMH | 241055Z AUTO 35003KT 7SM RA BKN007 BKN026 OVC036 11/11 A3027 RMK AO2 P0007
|
KLKU 14nm S | 241055Z AUTO 35004KT 4SM -RA BR BKN003 BKN020 OVC025 12/11 A3026 RMK AO2 P0009 T01150113
|
KCJR 19nm NE | 241055Z AUTO 00000KT 10SM RA SCT006 BKN030 OVC038 12/11 A3028 RMK AO2 T01200107
|
|
| TAF |
KCHO 20nm W | 241025Z 2410/2506 03005KT P6SM OVC006 FM241500 05004KT P6SM OVC005 FM241900 14005KT P6SM BKN012 OVC025 FM250200 00000KT 4SM -DZ BR OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|