FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TKC |
| Lat/Long: | 44-14-57.2620N 095-36-26.0250W 44-14.954367N 095-36.433750W 44.2492394,-95.6072292 (estimated) |
| Elevation: | 1335.7 ft. / 407.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1985) |
| From city: | 1 mile NE of TRACY, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56175 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TKC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | INCR INTST MIRL RWY 11/29 - CTAF. MIRL RWY 11/29 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 120.0 (507-629-9006) |
| WX AWOS-3PT at MML (15 nm NW): | 120.150 (507-532-5269) |
| WX AWOS-3 at DVP (17 nm SW): | 118.55 (507-836-6128) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 127.1/290.2 9 (REDWOOD FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MMLr137/15.2 | | MARSHALL VOR/DME | | 111.00 | | 05E |
| RWFr231/24.4 | | REDWOOD FALLS VOR/DME | | 113.30 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 3098 x 75 ft. / 944 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 44-15.048163N | | 44-14.805705N |
| Longitude: | 095-36.680813W | | 095-36.056983W |
| Elevation: | 1335.7 ft. | | 1331.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 113 magnetic, 118 true | | 293 magnetic, 298 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 26 ft. road, 483 ft. from runway, 286 ft. both sides of centerline, 10:1 slope to clear | | none LN OF 7 FT BRUSH, 107 FT FM RWY END, LEFT SIDE OF CNTRLN. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 1778 x 200 ft. / 542 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 44-15.147718N | | 44-14.856568N |
| Longitude: | 095-36.566800W | | 095-36.526685W |
| Elevation: | 1326.6 ft. | | 1334.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 169 magnetic, 174 true | | 349 magnetic, 354 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF TRACY 336 MORGAN ST TRACY, MN 56175-1230 Phone 507-629-5528 |
| Manager: | SHANE DANIELS 336 MORGAN ST, PO BOX 1218 TRACY, MN 56175-0218 Phone 507-629-5545 SDANIELS@TRACYMN.ORG. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (393KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMML - Southwest Minnesota Regional Airport - Marshall/Ryan Field (15 nm NW)
KDVP - Slayton Municipal Airport (17 nm SW)
D42 - Springfield Municipal Airport (26 nm E)
KRWF - Redwood Falls Municipal Airport (29 nm NE)
KMWM - Windom Municipal Airport (29 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Raptor Aviation, LLC
Do you have a better or more recent aerial photo of Tracy Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 20:53 | | 01:53 |
| Evening civil twilight | | 21:29 | | 02:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 05:58:58 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 00:58:58 |
|
| METAR |
| KTKC | 270555Z AUTO 17007KT 10SM BKN095 BKN120 22/17 A2994 RMK AO2
|
KMML 15nm NW | 270456Z AUTO 19006KT 10SM CLR 22/18 A2992 RMK AO2 SLP125 T02170178
|
KDVP 17nm SW | 270553Z AUTO 13006KT 10SM BKN100 22/17 A2996 RMK AO2 T02210167 10318 20214 403270181
|
|
| TAF |
KRWF 29nm NE | 261738Z 2618/2718 19011KT P6SM SCT060 SCT100 FM270100 14005KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|