FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BJC |
| Lat/Long: | 39-54-31.7000N 105-07-01.9000W 39-54.528333N 105-07.031667W 39.9088056,-105.1171944 (estimated) |
| Elevation: | 5673.4 ft. / 1729.3 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2015) |
| From city: | 9 miles NW of DENVER, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80021 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1960 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BJC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 30R; REIL RWY 12L, 12R & 30L; PAPI RWY 03, 12L, 12R, 21, 30L & 30R; MIRL RWY 03/21 & 12R/30L; HIRL RWY 12L/30R - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | 24 HR PPR FOR UNSKED ACR OPS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS - 720-352-0395. |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.6 |
| ATIS: | 126.25 |
| WX AWOS-3: | PHONE 720-887-8067 |
| METRO GROUND: | 121.7 [0600-2200] |
| METRO TOWER: | 118.6 233.7 123.95 [0600-2200] |
| DENVER APPROACH: | 125.125 |
| DENVER DEPARTURE: | 125.125 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 132.6 |
| BRNKO RNAV STAR: | 127.05 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| DUNNN RNAV STAR: | 128.45 |
| IC: | 233.7 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| WX AWOS-3PT at EIK (7 nm NE): | 133.825 (303-604-4339) |
| WX AWOS-3 at BDU (9 nm NW): | 118.825 (303-541-9540) |
| WX AWOS-3 at LMO (15 nm N): | 120.0 (303-684-7545) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BJCr093/1.0 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
| DENr277/21.8 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| DVVr264/22.7 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| FQFr289/26.4 | | FALCON VORTAC | | 116.30 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 12L/30R
| Dimensions: | 9000 x 100 ft. / 2743 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 150.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12L | | RUNWAY 30R |
| Latitude: | 39-54.917572N | | 39-54.082433N |
| Longitude: | 105-07.704788W | | 105-06.115085W |
| Elevation: | 5660.5 ft. | | 5565.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 115 magnetic, 124 true | | 295 magnetic, 304 true |
| Declared distances: | TORA:9000 TODA:9000 ASDA:9000 LDA:9000 | | TORA:9000 TODA:9000 ASDA:9000 LDA:9000 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
Runway 12R/30L
| Dimensions: | 7002 x 75 ft. / 2134 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 47.0 | | Double wheel: | 61.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12R | | RUNWAY 30L |
| Latitude: | 39-54.851695N | | 39-54.202043N |
| Longitude: | 105-07.892430W | | 105-06.655562W |
| Elevation: | 5673.3 ft. | | 5595.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 115 magnetic, 124 true | | 295 magnetic, 304 true |
| Declared distances: | TORA:7002 TODA:7002 ASDA:7002 LDA:7002 | | TORA:7002 TODA:7002 ASDA:7002 LDA:7002 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 3/21
| Dimensions: | 3600 x 75 ft. / 1097 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 39-54.352708N | | 39-54.842223N |
| Longitude: | 105-07.084615W | | 105-06.650683W |
| Elevation: | 5616.0 ft. | | 5600.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 025 magnetic, 034 true | | 205 magnetic, 214 true |
| Declared distances: | TORA:3600 TODA:3600 ASDA:3600 LDA:3600 | | TORA:3600 TODA:3600 ASDA:3600 LDA:3600 |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JEFFERSON COUNTY 100 JEFFERSON CO PKWY GOLDEN, CO 80419 Phone (303) 271-4850 |
| Manager: | ERICK DAHL 11755 AIRPORT WAY BROOMFIELD, CO 80021 Phone (303) 271-4851 |
Additional Remarks
| A39-12L/30R | PCR VALUE: 360/F/D/X/T |
| A39-03/21 | PCR VALUE: 130/F/D/X/T |
| A39-12R/30L | PCR VALUE: 150/F/C/X/T |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF RWY. |
| - | TWY C1 & D MKD WITH REFLECTORS. |
| - | N TRML RAMP SLP EXCEEDS RCMDD STD. |
| - | HEL ARR/DEP FM RWY & TWYS. |
| - | ARFF INDEX B AVBL PPR - 720-352-0395 |
| - | PILOTS ARE REQUESTED TO AVOID FLIGHT DUE TO NESTING EAGLES: BLW 6500 FT MSL, BJC VOR 25 DEG RADIAL, 2.7 DME; OVER STANDLEY LAKE BLW 8000 FT MSL, BJC VOR 150 DEG RADIAL, 3.0 DME. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT - 303-271-4850. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRNKO FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| BRNKO FOUR (RNAV), CONT.2 | |
download (252KB) |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| DUNNN SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| DUNNN SIX (RNAV), CONT.2 | |
download (257KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (352KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (365KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (309KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30R | |
download (458KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12L | |
download (299KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30L | |
download (308KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30R | |
download (320KB) |
| VOR/DME RWY 30L/R | |
download (333KB) |
| RED ROCKS VISUAL RWY 12L/R | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (285KB) |
| PIKES THREE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (484KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (432KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (334KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (434KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (288KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEIK - Erie Municipal Airport (7 nm NE)
KLMO - Vance Brand Airport (15 nm N)
KDEN - Denver International Airport (21 nm E)
KBKF - Buckley Space Force Base (21 nm SE)
KAPA - Centennial Airport (24 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mitch Bowers www.imagewerx.us
Taken in the Summer of 2016
looking east from 7000’MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Rocky Mountain Metro Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 11:35 |
| Sunrise | | 06:04 | | 12:04 |
| Sunset | | 19:52 | | 01:52 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 02:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 05:00:07 |
| Local (UTC-6) | 29-Apr-2026 23:00:07 |
|
| METAR |
| KBJC | 300435Z AUTO 29006KT 10SM SCT050 OVC060 07/02 A3018 RMK AO2
|
KEIK 7nm NE | 300435Z AUTO 00000KT 10SM OVC060 09/03 A3015 RMK AO2 T00850033
|
K1V5 9nm NW | AWOS 118.825 303-541-9540
No observation available
|
KBDU 9nm NW | 300435Z AUTO 25005KT 10SM BKN060 OVC070 08/01 A3017 RMK AO2
|
KLMO 15nm N | 300435Z AUTO 33007KT 10SM SCT070 08/02 A3019 RMK AO2 T00830015
|
|
| TAF |
| KBJC | 300222Z 3002/3024 28008KT P6SM VCSH SCT050 BKN060 OVC070 TEMPO 3002/3004 -SHRA FM300400 28006KT P6SM VCSH SCT020 BKN030 TEMPO 3004/3006 3SM -SHRA OVC015 FM300600 32008KT P6SM VCSH FEW010 OVC020 TEMPO 3006/3008 BKN005 FM300900 33006KT P6SM FEW003 OVC040 TEMPO 3009/3013 BKN005 FM301400 36006KT P6SM VCSH FEW005 OVC020 TEMPO 3014/3018 5SM -SHRA FM301800 03006KT P6SM VCSH BKN030 TEMPO 3018/3020 -SHRA FM302000 02010KT 5SM -SHRA OVC020 TEMPO 3020/3024 2SM RA BKN010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|