FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | C77 |
| Lat/Long: | 42-19-22.3000N 088-50-10.7000W 42-19.371667N 088-50.178333W 42.3228611,-88.8363056 (estimated) |
| Elevation: | 857.4 ft. / 261.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2025) |
| From city: | 3 miles S of POPLAR GROVE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 61065 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1972 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IKK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SR-SS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| ROCKFORD APPROACH: | 121.0 |
| ROCKFORD DEPARTURE: | 121.0 |
| WX ASOS at RFD (14 nm SW): | PHONE 224-634-4737 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JVLr137/18.5 | | JANESVILLE VOR/DME | | 114.30 | | 03E |
| DPAr318/33.8 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| OBKr281/39.7 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 3773 x 50 ft. / 1150 x 15 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD LIRL DUE TO SPACING, INTST & NON-FRANGIBLE MOUNTINGS. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 42-19.441592N | | 42-19.107633N |
| Longitude: | 088-50.558168W | | 088-49.852350W |
| Elevation: | 855.5 ft. | | 850.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 123 true | | 306 magnetic, 303 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. MKD WITH WHITE BARS UNDER NUMBERS; NO ARROWS. | | no |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | no, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2709 x 200 ft. / 826 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Operational restrictions: | CLSD WHEN SNOW COVERED EXCP TO SKI ACFT. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-19.424975N | | 42-19.424418N |
| Longitude: | 088-50.513113W | | 088-49.912037W |
| Elevation: | 857.4 ft. | | 849.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 090 true | | 273 magnetic, 270 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Obstructions: | none | | 62 ft. tree, 655 ft. from runway, 155 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2467 x 150 ft. / 752 x 46 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Operational restrictions: | CLSD WHEN SNOW COVERED EXCP TO SKI ACFT. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 42-19.664697N | | 42-19.259728N |
| Longitude: | 088-50.121875W | | 088-50.081482W |
| Elevation: | 850.0 ft. | | 848.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 176 true | | 359 magnetic, 356 true |
| Displaced threshold: | 220 ft. MKD WITH THREE CONES ON EACH SIDE OF RWY. | | no |
| Obstructions: | 17 ft. road APCH SLOPE IS 20:1 AT DSPLCD THR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | STEVE THOMAS 11619 RTE 76 POPLAR GROVE, IL 61065 Phone 815-544-3471 ALT BLAKE THOMAS |
| Manager: | BKAKE . THOMAS 11619 RT 76 POPLAR GROVE, IL 61065 Phone 815-544-3471 EMAIL ADDRESS: STEVE@POPLARGROVEAIRMOTIVE.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| A30A-30 | CALM WIND RWY. |
| A57-12 | APCH SLOPE IS 32:1 AT DSPLCD THR. |
| - | CAUTION: IMPAIRED SIGHT CLNCS BTN RWY ENDS DUE TO ROLLING TRRN. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY 12/30 MARKINGS POOR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
44C - Beloit Airport (12 nm NW)
KRFD - Chicago/Rockford International Airport (14 nm SW)
KJVL - Southern Wisconsin Regional Airport (20 nm NW)
10C - Galt Field Airport (21 nm E)
3CK - Lake in the Hills Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 25-Jul-2020
Do you have a better or more recent aerial photo of Poplar Grove Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 01:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 12:03:09 |
| Local (UTC-5) | 24-May-2026 07:03:09 |
|
| METAR |
KRFD 14nm SW | 241154Z 34003KT 9SM -RA FEW009 FEW075 OVC100 15/14 A3002 RMK AO2 SLP161 P0002 60019 70019 T01500144 10161 20144 51007 $
|
KJVL 19nm NW | 241145Z 00000KT 6SM -RA OVC100 14/13 A3002
|
KDKB 24nm S | 241135Z AUTO 04003KT 1 3/4SM RA BKN048 BKN065 OVC085 14/14 A3002 RMK AO2 LTG DSNT E P0009 T01430143
|
|
| TAF |
KRFD 14nm SW | 241139Z 2412/2512 VRB05KT 5SM -RA BR SCT050 BKN100 FM241300 34010KT P6SM FEW050 FM250100 VRB05KT P6SM SKC
|
KJVL 19nm NW | 241120Z 2412/2512 00000KT 6SM -RA BKN090 TEMPO 2412/2413 5SM -SHRA BKN070 FM241500 33005KT P6SM FEW250 FM241800 32007KT P6SM SKC FM250100 00000KT P6SM FEW120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|