FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | RYY |
| Lat/Long: | 34-00-47.4000N 084-35-49.3000W 34-00.790000N 084-35.821667W 34.0131667,-84.5970278 (estimated) |
| Elevation: | 1040.4 ft. / 317.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2005) |
| From city: | 21 miles NW of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30144 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RYY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-0000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSF RWY 27; HIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR TSNT ACFT OVER 6000 LBS AND ALL TSNT ACFT BTWN 2100L-0600L. |
| Airline operations: | INDEX B AIRCRAFT RESCUE AND FIRE FIGHTING EQUIPMENT AVAILABLE UPON REQUEST. 24 HOUR PRIOR PERMISSION REQUIRED. CONTACT AIRPORT MANAGER 770-528-1615. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 125.9 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 128.125 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 770-425-3406 |
| MC COLLUM GROUND: | 119.0 [0700-2300] |
| MC COLLUM TOWER: | 125.9 [0700-2300] |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.0 121.0 ;WHEN TWR CLSD |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX AWOS-3PT at VPC (14 nm NW): | 120.525 (770-607-7782) |
| WX ASOS at FTY (14 nm S): | PHONE 404-696-5660 |
| WX ASOS at PDK (17 nm SE): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX AWOS-3 at PUJ (18 nm W): | 126.225 (770-445-3870) |
| WX AWOS-3PT at CNI (20 nm NE): | 119.825 (678-454-2065) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr108/27.5 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CARROLLTON | | 049/37.8 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6295 x 100 ft. / 1919 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-00.778198N | | 34-00.800712N |
| Longitude: | 084-36.444735W | | 084-35.198760W |
| Elevation: | 1040.4 ft. | | 998.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 089 true | | 273 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | 1062 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6311 TODA:6311 ASDA:6311 LDA:5233 | | TORA:6311 TODA:6311 ASDA:5374 LDA:5374 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 26 ft. road, 1 ft. from runway, 381 ft. right of centerline ROAD 0-200 FROM RUNWAY END, 380' RIGHT AND 180' LEFT. | | 37 ft. trees, 722 ft. from runway, 314 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COBB COUNTY 100 CHEROKEE STREET MARIETTA, GA 30060 Phone 770-528-1615 |
| Manager: | STEVEN SPENCER 1723 MCCOLLUM PKWY BLDG 100 KENNESAW, GA 30144 Phone 770-528-8220 |
Additional Remarks
| - | BLASTING SR-SS MON-FRI 2000 FT AER 27. |
| - | TWY B CLSD FM TWY B5 TO B6 TO ACFT WITH WINGSPANS OF 79 FT OR GTR. |
| - | TURBINE/JET AIRCRAFT OPERATORS ARE REQUESTED TO USE NBAA NOISE ABATEMENT PROGRAM PROCEDURES OR COMPARABLE PROCEDURES OF AIRCRAFT MANUFACTURER. |
| - | INT'L OPS ARPT OF ENTRY - USER FEE AIRPORT |
| - | ARPT MOWING IN PROGRESS SPRING THRU AUTUMN. |
| - | COYOTES ON & INVOF ARPT. |
| - | RY 9 IS CALM WIND RY IN VFR CONDS. |
| - | NORTH APRON AT TWY A-1 CONNECTOR IS RESTRICTED TO GROUP 1 AFCT ONLY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (240KB) |
| VOR/DME RWY 09 | |
download (236KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (7 nm SE)
KVPC - Cartersville Airport (14 nm NW)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (14 nm S)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (17 nm SE)
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (18 nm W)
KCNI - Cherokee County Regional Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 01-Apr-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cobb County International Airport-McCollum Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:00 | | 11:00 |
| Sunrise | | 07:25 | | 11:25 |
| Sunset | | 19:59 | | 23:59 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 17:27:23 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 13:27:23 |
|
| METAR |
| KRYY | 021650Z 15008KT 10SM SCT039 26/16 A3024 RMK AO2 SLP970 T02610156 $
|
KFTY 14nm S | 021653Z VRB06KT 10SM CLR 26/15 A3022 RMK AO2 SLP226 T02610150
|
KVPC 14nm NW | 021715Z AUTO VRB04KT 10SM SCT049 SCT060 27/15 A3021 RMK AO2
|
KPDK 17nm SE | 021653Z VRB03KT 10SM FEW036 BKN070 27/16 A3024 RMK AO2 SLP225 T02720156
|
KPUJ 18nm W | 021715Z AUTO 14007KT 080V180 10SM SCT042 BKN050 BKN070 26/16 A3021 RMK AO2
|
KCNI 20nm NE | 021710Z AUTO 14009G15KT 110V170 10SM BKN040 BKN049 BKN055 25/15 A3024 RMK AO2 T02470155
|
|
| TAF |
| KRYY | 021122Z 0212/0312 VRB03KT P6SM FEW030 FEW200 FM021400 15007KT P6SM FEW040 FM021600 16009G18KT P6SM SCT050 FM030100 14004KT P6SM FEW100 FM030800 13003KT P6SM BKN200
|
KMGE 7nm SE | 021100Z 0211/0303 VRB04KT 9999 FEW100 QNH3010INS BECMG 0214/0215 15010G15KT 9999 SCT035 SCT250 QNH3008INS TX28/0220Z TN15/0212Z
|
KFTY 14nm S | 021122Z 0212/0312 00000KT P6SM FEW020 FM021400 VRB03KT P6SM FEW030 FM021600 16009KT P6SM SCT040 FM030100 13003KT P6SM FEW070 FM031000 12003KT P6SM SCT200
|
KPDK 17nm SE | 021122Z 0212/0312 VRB03KT P6SM FEW015 SCT060 FM021500 17007KT P6SM FEW050 FM030200 15003KT P6SM FEW100 FM031000 16003KT P6SM SCT200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|