FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PDK |
| Lat/Long: | 33-52-33.6070N 084-18-07.3100W 33-52.560117N 084-18.121833W 33.8760019,-84.3020306 (estimated) |
| Elevation: | 998.4 ft. / 304.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 8 miles NE of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30341 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PDK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PERIMETER LGTS H1 OPER DUSK-DAWN. REIL RWY 03R; VASI RWY 03R, 16, 34; PAPI RWY 03L, 21L, 21R; MIRL RWY 03L/21R, 16/34 - OPR DRG TWR HRS. WHEN ATCT CLSD HIRL RWY 03R/21L PRESET MED INTST; TO INCR INTST & ACTVT MALSF RWY 21L AND TWY LGTS - 120.0. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARFF ON FIELD, NO INDEX. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 120.9 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.4 |
| WX ASOS: | 128.4 (770-457-1691) |
| PEACHTREE GROUND: | 121.6 [0630-2300 MON-FRI 0700-2300 SAT & SUN] |
| PEACHTREE TOWER: | 120.9 281.5 127.2 [0630-2300 MON-FRI 0700-2300 SAT & SUN] |
| ATLANTA APPROACH: | 126.975 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 126.975 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.2 120.9 |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX ASOS at FTY (12 nm SW): | PHONE 404-696-5660 |
| WX ASOS at ATL (16 nm SW): | PHONE 404-559-5166 |
| WX AWOS-3PT at RYY (17 nm NW): | PHONE 770-425-3406 |
| WX AWOS-3PT at LZU (18 nm E): | PHONE 770-339-7753 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 269/35.7 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
| PECAT | | 020/35.7 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 3R/21L
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 46.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Runway edge markings: | 3R/21L MARKINGS FADED |
| RUNWAY 3R | | RUNWAY 21L |
| Latitude: | 33-52.115458N | | 33-53.042128N |
| Longitude: | 084-18.239513W | | 084-17.824015W |
| Elevation: | 995.5 ft. | | 982.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 026 magnetic, 021 true | | 206 magnetic, 201 true |
| Displaced threshold: | no | | 1005 ft. |
| Declared distances: | TORA:5411 TODA:6001 ASDA:5411 LDA:5411 | | TORA:6001 TODA:6001 ASDA:6001 LDA:5001 |
| Markings: | precision, in poor condition | | precision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 1 ft. bldg, 201 ft. from runway, 452 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear | | 40 ft. pole, 556 ft. from runway, 338 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear RWY 21L APCH RATIO 32:1 TO DSPLCD THLD. |
Runway 16/34
| Dimensions: | 3968 x 150 ft. / 1209 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 33-52.960582N | | 33-52.356610N |
| Longitude: | 084-18.329420W | | 084-18.027893W |
| Elevation: | 998.1 ft. | | 991.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 162 magnetic, 157 true | | 342 magnetic, 337 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.40 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.30 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 86 ft. trees, 1703 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | 41 ft. trees, 366 ft. from runway, 97 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Runway 3L/21R
| Dimensions: | 3746 x 150 ft. / 1142 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3L | | RUNWAY 21R |
| Latitude: | 33-52.136633N | | 33-52.715018N |
| Longitude: | 084-18.335595W | | 084-18.076218W |
| Elevation: | 990.2 ft. | | 976.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 026 magnetic, 021 true | | 206 magnetic, 201 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 1310 ft. from runway, 65 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 56 x 56 ft. / 17 x 17 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 33-53.049667N | | |
| Longitude: | 084-18.374167W | | |
| Elevation: | 998.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DEKALB COUNTY 1300 COMMERCE DR / SUITE 600 DECATUR, GA 30030 Phone 770-936-5440 |
| Manager: | HUNTER HINES 2000 AIRPORT RD / RM 212 ATLANTA, GA 30341 Phone 770-936-5440 |
Additional Remarks
| E60-21L | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM, 160 FT IN WIDE 600 FT IN LENGTH, LOCATED AT DEPARTURE END OF RWY 21L. |
| - | VOLUNTARY NIGHT CURFEW IN EFFECT FROM 2300-0600. NO HIGH POWER ENGINE/MAINTENANCE RUNUPS FROM 2200-0700. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADRANTS. PILOTS USE CLOSE-IN DEPARTURE PROCEDURES. |
| - | HEAVY VFR HELO OPS NW CORNER AND EASTSIDE OF ARPT. HELI LCTD NORTH OF RY 16 THLD. |
| - | PPR FOR ALL TRANSIENT MIL ACFT. |
| - | PPR FOR ACFT WITH MAX GROSS CERTIF WEIGHT MORE THAN 75,000 LBS. |
| - | BE ALERT DURG ACFT GRND OPS. MULTIPLE RY/TWY CROSSINGS REQUIRED. |
| - | BE ALERT: PILOTS SHOULD BE ALERT WHEN OPERATING AT PDK DUE TO HIGH NUMBER OF RY INCURSIONS. |
| - | ALL TWY K AND ALL TWY L AND TWY C EAST OF TWY D ARE NON-MOVEMENT AREAS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 21L | |
download (271KB) |
| RNAV (RNP) RWY 03R | |
download (256KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 21L | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 21L | |
download (283KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (179KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (138KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (491KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (11 nm W)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (12 nm SW)
KATL - Hartsfield/Jackson Atlanta International Airport (16 nm SW)
KRYY - Cobb County International Airport-McCollum Field (17 nm NW)
KLZU - Gwinnett County Airport-Briscoe Field (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jun-2017
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dekalb-Peachtree Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:41 | | 00:41 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 03:15:06 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 23:15:06 |
|
| METAR |
| KPDK | 310253Z AUTO 00000KT 10SM FEW036 SCT047 24/18 A2995 RMK AO2 SLP125 T02440183 51019
|
KMGE 11nm W | 310255Z AUTO 00000KT 7SM SCT070 25/21 A2993 RMK AO2 SLP126 T02540213 52019 $
|
KFTY 12nm SW | 310253Z 00000KT 10SM FEW070 FEW085 24/22 A2994 RMK AO2 RAB30E46 SLP128 P0000 60000 T02440217 51018
|
KATL 16nm SW | 310252Z 27003KT 10SM FEW035 FEW075 SCT150 BKN250 24/21 A2994 RMK AO2 SLP131 CB DSNT NE-E T02440211 51017 $
|
KRYY 17nm NW | 310250Z AUTO 00000KT 10SM SCT060 24/21 A2997 RMK AO2 SLP136 T02440211 51019 $
|
KLZU 18nm E | 310256Z AUTO 05003KT 10SM CLR A2997 RMK AO2 SLPNO 51026 FZRANO $
|
|
| TAF |
| KPDK | 302135Z 3022/3118 32007KT P6SM SCT040 SCT100 TEMPO 3022/3023 4SM -TSRA OVC025CB FM310000 00000KT P6SM SCT030 BKN070 PROB30 3100/3103 4SM -TSRA BKN030CB FM310900 08004KT 6SM BR BKN008 BKN012 FM311100 07009KT P6SM -SHRA BKN005 FM311600 08011KT P6SM BKN010
|
KMGE 11nm W | 301903Z 3019/3119 30009KT 9999 VCTS SCT035CB SCT120 SCT150 BKN190 QNH2991INS TEMPO 3019/3020 33012G20KT 6000 -TSRA BR BKN025CB OVC070 BECMG 3019/3020 33015G25KT 4800 TSRAGR BR OVC020CB QNH2985INS BECMG 3102/3103 VRB05KT 9999 NSW BKN030 BKN100 BKN200 QNH2986INS BECMG 3108/3109 VRB05KT 8000 BR OVC008 QNH2986INS BECMG 3114/3115 VRB05KT 9000 BR OVC012 QNH2987INS BECMG 3115/3116 08009KT 9999 NSW BKN020 BKN070 BKN120 QNH2988INS TX29/3019Z TN19/3112Z LAST NO AMDS AFT 3020 NEXT 3111
|
KFTY 12nm SW | 302135Z 3022/3118 31007KT P6SM SCT025 BKN060 TEMPO 3022/3023 4SM -TSRA OVC025CB FM310000 00000KT P6SM SCT030 BKN080 PROB30 3100/3103 4SM -TSRA BKN030CB FM310700 VRB03KT P6SM SCT006 BKN012 FM310900 VRB03KT 6SM BR BKN006 FM311200 07010KT P6SM -SHRA BKN005 BKN012
|
KATL 16nm SW | 310131Z 3102/0106 VRB03KT P6SM SCT030 BKN100 PROB30 3102/3104 4SM -TSRA BKN030CB FM310800 08004KT 6SM BR VCSH BKN007 BKN012 FM311100 07010G20KT P6SM -SHRA BKN005 FM311600 08011G21KT P6SM SCT009 BKN012 OVC025 FM311900 08010KT P6SM VCSH SCT012 BKN020 TEMPO 3123/0103 5SM -SHRA BKN007 FM010300 09005KT 5SM BR BKN006
|
KRYY 17nm NW | 302136Z 3022/3118 30004KT P6SM SCT040 SCT100 TEMPO 3022/3023 4SM -TSRA OVC030CB FM302300 00000KT P6SM SCT030 BKN080 PROB30 3023/3102 4SM -TSRA BKN030CB FM310800 09004KT P6SM SCT006 BKN010 FM311100 09008KT P6SM VCSH BKN005
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|