FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 76G |
| Lat/Long: | 42-43-16.9650N 082-35-46.5550W 42-43.282750N 082-35.775917W 42.7213792,-82.5962653 (estimated) |
| Elevation: | 613.8 ft. / 187 m (estimated) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 4 miles W of MARINE CITY, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48039 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN ON CALL, ALL MON-FRI 0800-1700 FOR SVC CTC AMGR CELL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04 & 22; NSTD MIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P at PHN (12 nm N): | 118.375 (810-364-7787) |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PHURN | | 187/7.3 | | 332 | | 07W | | PH | .--. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3070 x 60 ft. / 936 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD MIRL DUE TO LCTN 23 FT FM RWY EDGE. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 42-43.067667N | | 42-43.497833N |
| Longitude: | 082-35.955833W | | 082-35.596000W |
| Elevation: | 611.8 ft. | | 613.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 032 true | | 218 magnetic, 212 true |
| Displaced threshold: | no | | 295 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Obstructions: | 100 ft. pline, marked, 2000 ft. from runway, 125 ft. left and right of centerline, 18:1 slope to clear +12 FT TREE, 150 FT DIST, 125 FT L. | | none +15 FT ROAD, 65 FT DIST, 125 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | 76G VENTURES, LLC 7115 MARINE CITY HWY COTTRELLVILLE, MI 48039-1008 Phone 586-989-7633 |
| Manager: | PENNY FAUCHER 7115 MARINE CITY HWY COTTRELLVILLE, MI 48039-1008 Phone 810-765-8289 CELL 810-650-7519. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC SELFRIDGE APCH ON FREQ 119.6 OR CALL 586-239-5706, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC ON FREQ 132.25 OR CALL 440-774-0448/0490. |
| - | FOR FICONS CTC AMGR. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 76G.
Some nearby airports with instrument procedures:
KPHN - St Clair County International Airport (12 nm N)
KMTC - Selfridge Air National Guard Base (12 nm SW)
57D - Ray Community Airport (13 nm W)
D98 - Romeo State Airport (17 nm W)
KDET - Coleman A Young Municipal Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Marine City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 09:25 |
| Sunrise | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 20:07:53 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 16:07:53 |
|
| METAR |
KMTC 12nm SW | 271956Z 02010KT 10SM SCT130 BKN170 BKN220 25/13 A2994 RMK AO2A SLP141 T02470129
|
KPHN 12nm N | 271956Z AUTO 01008KT 10SM CLR 21/10 A3000 RMK AO2
|
CYZR 21nm NE | 271900Z AUTO 01008KT 9SM BKN120 BKN140 BKN160 14/09 A3002 RMK SLP170
|
|
| TAF |
KMTC 12nm SW | 271100Z 2711/2817 01009KT 9999 FEW250 QNH2994INS TEMPO 2716/2719 9000 -RA BKN075 OVC100 BECMG 2719/2720 04010G15KT 9999 FEW085 BKN120 OVC150 QNH2990INS BECMG 2801/2802 01009KT 9999 FEW050 SCT070 BKN090 QNH2997INS TEMPO 2802/2805 9000 -RA BKN060 OVC085 BECMG 2809/2810 01010G15KT 9999 SKC 510604 QNH3004INS TX23/2721Z TN12/2810Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|