FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EYE |
| Lat/Long: | 39-49-50.5820N 086-17-39.7880W 39-49.843033N 086-17.663133W 39.8307172,-86.2943856 (estimated) |
| Elevation: | 822.9 ft. / 250.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 7 miles W of INDIANAPOLIS, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46254 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1966 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EYE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 03/21 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT MALS RY 21 & REIL RY 03 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 121.575 (317-329-1754) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 119.05 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 119.05 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| CLANG RNAV STAR: | 128.175 |
| RACYR STAR: | 128.175 |
| WX ASOS at IND (7 nm S): | PHONE 317-220-6243 |
| WX AWOS-3 at 8A4 (8 nm SE): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX AWOS-3PT at 2R2 (10 nm SW): | 118.025 (317-718-4872) |
| WX AWOS-3PT at TYQ (12 nm N): | 120.725 (317-769-3154) |
| WX AWOS-3PT at UMP (13 nm NE): | 119.375 (317-842-3911) |
| WX AWOS-3P at HFY (15 nm SE): | 118.525 (317-882-5862) |
| WX AWOS-3PT at MQJ (18 nm E): | 124.175 (317-335-3037) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VHPr073/3.5 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| SHBr298/24.7 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CRAWFORDSVILLE | | 111/30.0 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL HAS 24 HR SELF SERVICE |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 4200 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 39-49.530905N | | 39-50.155147N |
| Longitude: | 086-17.856518W | | 086-17.469713W |
| Elevation: | 817.5 ft. | | 822.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 026 true | | 211 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 830 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear RWY 03 APCH RATIO 20:1 TO THLD | | 13 ft. road, 608 ft. from runway, 31:1 slope to clear CLOSEST INTCP POINT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | INDIANAPOLIS ARPT AUTH 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
| Manager: | KEITH BERLEN 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
Additional Remarks
| - | OUTSIDE PHONES AVBL. |
| - | ACFT TKOF/LNDG FM RY 03 DURING CALM WIND/CROSSWIND CONDS; DURING ANY QUESTIONABLE PERIOD RY 03 SHALL BE PREFERRED RY - CALL AMGR 317-487-9594. |
| - | ACFT DEPARTING RY 3 MUST MAINTAIN RY HEADING UNTIL 1500 FT MSL BFR TURNING ON CRS. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CLANG ONE (RNAV) **NEW** | |
download (139KB) |
| RACYR SIX | |
download (204KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (236KB) |
| LOC RWY 21 | |
download (265KB) |
| VOR-A | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (23KB) |
Departure Procedures |
| DAWNN ONE | |
2 pages:
[1] [2] (271KB) |
| HOOSIER FIVE | |
download (207KB) |
| MAREO ONE (RNAV) **NEW** | |
download (142KB) |
| MEARZ SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| ROCKY ONE | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (238KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIND - Indianapolis International Airport (7 nm S)
2R2 - Hendricks County Airport-Gordon Graham Field (10 nm SW)
KTYQ - Indianapolis Executive Airport (12 nm N)
KUMP - Indianapolis Metro Airport (13 nm NE)
KHFY - Indy South Greenwood Airport (15 nm SE)
KMQJ - Indianapolis Regional Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sara Gradwohl
Photo taken 12-Aug-2013
from a Cessna 172SP looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Eagle Creek Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 21:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 10:16:03 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 06:16:03 |
|
| METAR |
| KEYE | 160953Z AUTO 00000KT 10SM BKN110 16/11 A2988 RMK AO2 SLP115 T01610106
|
KIND 7nm S | 160954Z 15005KT 10SM SCT110 BKN140 15/11 A2988 RMK AO2 SLP117 T01500106
|
KTYQ 12nm N | 160955Z AUTO 19008KT 10SM SCT110 16/11 A2989 RMK AO2 T01580105
|
KUMP 13nm NE | 160955Z AUTO 18007KT 10SM FEW110 BKN140 BKN180 BKN220 17/11 A2989 RMK AO2 T01680113
|
KHFY 15nm SE | 160955Z AUTO 16006KT 7SM CLR 13/08 A2991 RMK AO2 T01270078
|
KMQJ 18nm E | 160955Z AUTO 18008KT 10SM FEW100 SCT140 BKN210 16/11 A2990 RMK AO2 T01610108
|
|
| TAF |
KIND 7nm S | 160520Z 1606/1712 15007KT P6SM FEW250 PROB30 1613/1616 4SM -TSRA OVC025CB FM161600 21011G20KT P6SM -SHRA VCTS BKN035CB PROB30 1616/1620 4SM -TSRA OVC025CB FM162000 23011G21KT P6SM -SHRA VCSH OVC035 FM170100 19006KT P6SM BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|