FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HFY |
| Lat/Long: | 39-37-39.4000N 086-05-16.9000W 39-37.656667N 086-05.281667W 39.6276111,-86.0880278 (estimated) |
| Elevation: | 822.1 ft. / 250.6 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1990) |
| From city: | 10 miles SE of INDIANAPOLIS, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46143 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0700-1900, ALL SUN 0800-1700 AFT HR - 317-760-4047. |
| Pattern altitude: | 1622.1 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 01; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 118.525 (317-882-5862) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 124.95 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 124.95 |
| RACYR STAR: | 128.175 |
| WX AWOS-3 at 8A4 (9 nm N): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX ASOS at IND (11 nm NW): | PHONE 317-220-6243 |
| WX ASOS at GEZ (13 nm E): | 121.55 (317-398-0246) |
| WX ASOS at EYE (15 nm NW): | 121.575 (317-329-1754) |
| WX AWOS-3PT at MQJ (16 nm NE): | 124.175 (317-335-3037) |
| WX AWOS-3PT at UMP (19 nm N): | 119.375 (317-842-3911) |
| WX AWOS-3PT at 2R2 (19 nm W): | 118.025 (317-718-4872) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY IND APCH ON 124.95.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SHBr268/12.2 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| VHPr130/17.1 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| OOMr042/37.9 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NEW CASTLE | | 253/38.6 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5102 x 75 ft. / 1555 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | 10 FT DITCH 125 FT R & L OF CNTRLN. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-37.240030N | | 39-38.072923N |
| Longitude: | 086-05.353878W | | 086-05.209362W |
| Elevation: | 821.3 ft. | | 819.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 008 true | | 190 magnetic, 188 true |
| Displaced threshold: | 102 ft. | | 100 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. tree, 1125 ft. from runway, 25:1 slope to clear APCH RATIO 34:1 AT DTHR. | | 13 ft. road, 570 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 28:1 slope to clear APCH RATIO 47:1 AT DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GREENWOOD BOAC 300 S. MADISON AVE GREENWOOD, IN 46142 Phone 317-881-0887 |
| Manager: | RICK FERRILL 897 AIRPORT PKWY GREENWOOD, IN 46143 Phone 317-881-0887 |
Additional Remarks
| - | STUDENT TRNG INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU INDIANAPOLIS CLNC AND FLIGHT SERVICES - TO ACTVT 4 SLOW CLICKS. IF UNAVBL CALL 317-227-5743. |
| - | SELF SVC FUEL H24. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| RACYR SIX | |
download (204KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (235KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
Departure Procedures |
| DAWNN ONE | |
2 pages:
[1] [2] (281KB) |
| HOOSIER FIVE | |
download (206KB) |
| MAREO FIVE | |
download (197KB) |
| MEARZ SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (267KB) |
| ROCKY ONE | |
download (217KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (271KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIND - Indianapolis International Airport (11 nm NW)
KGEZ - Shelbyville Municipal Airport (13 nm E)
KEYE - Eagle Creek Airpark (15 nm NW)
KMQJ - Indianapolis Regional Airport (16 nm NE)
KUMP - Indianapolis Metro Airport (19 nm N)
2R2 - Hendricks County Airport-Gordon Graham Field (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mike Proctor
Photo taken 15-Jun-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Indy South Greenwood Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunrise | | 07:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 18:18:39 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 14:18:39 |
|
| METAR |
| KHFY | 051755Z AUTO 28010G23KT 10SM BKN028 OVC032 07/01 A3020 RMK AO2 T00690012 10073 20050
|
KIND 10nm NW | 051754Z 29015G23KT 10SM BKN031 08/00 A3020 RMK AO2 SLP231 T00780000 10083 20050 51018
|
KGEZ 14nm E | 051753Z AUTO 30011G23KT 10SM SCT028 OVC034 09/02 A3018 RMK AO2 SLP222 T00890022 10089 20056 51014
|
KMQJ 16nm NE | 051755Z AUTO 29018KT 10SM OVC030 07/02 A3019 RMK AO2 T00720016
|
KEYE 16nm NW | 051753Z AUTO 29015G25KT 10SM OVC031 07/00 A3020 RMK AO2 SLP230 T00670000 10067 20050 51008
|
KUMP 19nm N | 051755Z AUTO 30011G21KT 10SM OVC029 07/00 A3020 RMK AO2 T00700004 $
|
|
| TAF |
KIND 10nm NW | 051720Z 0518/0624 30017G25KT P6SM SCT025 BKN035 FM052300 28009KT P6SM SCT040 FM060400 25005KT P6SM FEW250 FM061400 30014G22KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|