FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GAI |
| Lat/Long: | 39-10-06.0000N 077-09-57.6000W 39-10.100000N 077-09.960000W 39.1683333,-77.1660000 (estimated) |
| Elevation: | 538.7 ft. / 164.2 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of GAITHERSBURG, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20879 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1960 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MARCH-MAY 0800-1900, JUNE-SEPTEMBER 0800-2000, OCTOBER-FEBRUARY 0800-1800 UNATNDD CHRISTMAS DAY. FOR AFT HRS SVC CALL 301-963-8043. |
| Pattern altitude: | 1000 FT AGL (1539 FT MSL) TURBINE AND JET 1500 FT AGL (2039 FT MSL) HELICOPTERS 800 FT AGL (1339 FT MSL). |
| Wind indicator: | no |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. PAPI RWY 14 & 32 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3PT: | 128.275 (301-977-2971) |
| POTOMAC APPROACH: | 128.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.6 |
| TERPZ DP: | 128.7 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at CGS (16 nm SE): | 121.225 (301-864-5497) |
| WX AWOS-3 at FDK (18 nm NW): | PHONE 301-600-1457 |
| WX AWOS-3 at JYO (19 nm W): | 125.225 (703-777-3781) |
| WX ASOS at IAD (19 nm SW): | 134.85 (571-250-7817) |
| WX AWOS-3 at FME (20 nm E): | 123.925 |
| WX ASOS at DCA (20 nm S): | 132.65 (276-200-0159) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FDKr154/17.6 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| DCAr351/19.5 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| AMLr053/19.8 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| EMIr212/21.4 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| BALr281/23.5 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| ADWr337/25.8 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| MRBr119/34.3 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 001/14.4 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| ELLICOTT | | 259/19.4 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
| OXONN | | 356/25.0 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL TRUCK AVBL 0800-2000; REQUEST ON 122.85. SELF-SERVE 100LL AVAILABLE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4202 x 75 ft. / 1281 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-10.310615N | | 39-09.890302N |
| Longitude: | 077-10.313343W | | 077-09.606908W |
| Elevation: | 493.3 ft. | | 538.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 136 magnetic, 127 true | | 316 magnetic, 307 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. trees, 1406 ft. from runway, 197 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear RWY 14, 47 FT TREES, 169 FT R, 195 FT FM THR. | | 24 ft. trees, lighted, 978 ft. from runway, 190 ft. left of centerline, 32:1 slope to clear RWY 32 HAS +15 FT RIDGE PARALLEL TO RWY 155 FT L; +6FT FENCE PARALLEL TO RWY 180 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MONTGOMERY COUNTY REV AUTH 101 MONROE ST 4TH FLOOR, SUITE 410 ROCKVILLE, MD 20850 Phone 301-762-9080 |
| Manager: | JUSTIN BOLLUM, C.M. 7940 AIRPARK ROAD, SUITE 410 GAITHERSBURG, MD 20879 Phone 301-978-7009 EXT. 1011 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT DEP RWY 32; TURN RIGHT TO AT LEAST 340 DEGS; JETS REFRAIN FROM RWY 32 TAKEOFF BTWN 2300-0700. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
| - | RWY 32 PAPI BAFFLED BYD 5 DEG L OF CRS DUE TO BLDG. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | HELICOPTERS REFRAIN FM AIR TAXI OVER PAVED PARKING RAMPS. |
| - | RWY 14 HAS 30 FT DOWNSLOPE 75 FT L/R OF CNTRLN AT THR TO 150 FT BOTH SIDES. |
| - | ARPT NOT RECOMMENDED FOR ACFT WITH WINGSPAN IN EXCESS OF 79 FT & GROSS WT IN EXCESS OF 48000 POUNDS. |
| - | SOUTH RAMP NOT RECOMMENDED FOR AIRCRAFT WITH WINGSPAN GREATER THAN 79 FT OR WEIGHT GREATER THAN 40000 LBS. |
| - | BE ALERT SFRA PROCEDURES IN EFFECT. |
| - | PREFERRED CALM WIND RWY 14. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (45KB) |
Departure Procedures |
| CONLE FIVE (RNAV) | |
download (163KB) |
| FOXHL ONE (RNAV) | |
download (144KB) |
| LINSE TWO (RNAV) | |
download (151KB) |
| TERPZ EIGHT (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (294KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (213KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W50 - Davis Airport (5 nm N)
KCGS - College Park Airport (16 nm SE)
KFDK - Frederick Municipal Airport (18 nm NW)
KJYO - Leesburg Executive Airport (19 nm W)
KIAD - Washington Dulles International Airport (19 nm SW)
2W2 - Clearview Airpark (19 nm N)
KFME - Fort Meade Executive Airport (20 nm E)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (20 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 22-Sep-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Montgomery County Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 19:34 | | 23:34 |
| Evening civil twilight | | 20:01 | | 00:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 01:20:09 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 21:20:09 |
|
| METAR |
| KGAI | 050056Z AUTO 16009KT 10SM CLR 25/13 A3000 RMK AO2 SLP167 T02500128
|
KCGS 16nm SE | 050055Z AUTO 16007KT 10SM CLR 27/13 A2999 RMK AO2 T02680129
|
KFDK 18nm NW | 050045Z 16008KT 10SM CLR 25/13 A2997
|
KFME 19nm E | 050055Z AUTO 13003KT 10SM CLR 21/15 A3002 RMK AO1
|
KIAD 19nm SW | 050052Z 18009G19KT 10SM CLR 26/13 A2997 RMK AO2 SLP146 T02610128 $
|
KJYO 20nm W | 050055Z AUTO 17010KT 10SM CLR 26/15 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KIAD 19nm SW | 042101Z 0421/0524 19013G23KT P6SM SCT090 FM051300 23014G24KT 6SM -SHRA OVC015 FM051600 27009KT 6SM -SHRA OVC025 PROB30 0516/0518 3SM TSRA OVC020CB FM051900 30008G16KT P6SM BKN170
|
KDCA 20nm S | 042101Z 0421/0524 19011G19KT P6SM FEW060 SCT250 FM050600 20014G24KT P6SM SCT090 FM051300 21015G27KT 6SM -SHRA OVC020 FM051700 27011G21KT 6SM -SHRA OVC015 PROB30 0517/0519 3SM TSRA OVC015CB FM052000 30008G16KT P6SM BKN180
|
KBWI 22nm E | 042101Z 0421/0524 12013KT P6SM FEW070 FEW250 FM050200 14007KT P6SM SCT050 WS020/22040KT FM050800 20010G20KT P6SM SCT100 FM051300 21012G22KT 6SM -SHRA OVC020 FM051700 27010KT 6SM -SHRA OVC015 PROB30 0517/0519 3SM TSRA OVC015CB FM052000 30008G16KT P6SM BKN170
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|