FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CGS |
| Lat/Long: | 38-58-49.7200N 076-55-19.8070W 38-58.828667N 076-55.330117W 38.9804778,-76.9221686 (estimated) |
| Elevation: | 48.9 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 1 mile SE of COLLEGE PARK, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20740 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CGS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (301-864-5497) |
| POTOMAC APPROACH: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| WX ASOS at DCA (9 nm SW): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3 at FME (10 nm NE): | 123.925 |
| WX AWOS-3PT at GAI (16 nm NW): | 128.275 (301-977-2971) |
| WX ASOS at BWI (17 nm NE): | PHONE 227-217-0474 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr045/9.0 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr356/10.7 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BALr238/16.7 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| AMLr092/25.6 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| EMIr183/31.0 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr149/33.4 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 081/9.9 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 032/13.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| ELLICOTT | | 211/19.6 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 2980 x 60 ft. / 908 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-59.012083N | | 38-58.645260N |
| Longitude: | 076-55.539173W | | 076-55.121088W |
| Elevation: | 48.9 ft. | | 38.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 138 true | | 329 magnetic, 318 true |
| Displaced threshold: | 564 ft. | | 171 ft. |
| Declared distances: | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2740 LDA:2176 | | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2846 LDA:2675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 322 ft. from runway, 51 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +33 FT RAILROAD, 117 FM THR WITH OBS LTS. | | 64 ft. trees, 1086 ft. from runway, 172 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear +15 FT FENCE 87 FT R AT THR; -6 FT DITCH 65 FT L AT THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MNCPPC 6611 KENILWORTH AVENUE RIVERDALE, MD 20737 Phone 301-699-2255 THE MARYLAND NATIONAL CAPITAL PARK & PLANNING CMSN. |
| Manager: | DREW MYERS 1909 CORPORAL FRANK SCOTT DRIVE COLLEGE PARK, MD 20740 Phone 301-864-5844 |
Additional Remarks
| - | NO TKOFS 2200-0700; LNDG ONLY. |
| - | TSNT PRKG: FIRST 4 HRS FREE; FEE AFT, WAIVED W/MIN FUEL PURCHASE; OVNGT FEE. |
| - | HEL RAMP FEE; WAIVED IF UNDER 3500 LBS OR MIN FUEL PURCHASE. |
| - | ACFT HANDLING FEE IF RELOCATION TO/FROM FUEL AREA RQRD BY ARPT PSNL. |
| - | BLDG 0.1 NM S OF ARPT 23 FT AGL LGTD. |
| - | NO ACFT OVR 12500 LBS MFR GWT; HELS ONLY WITH 24 HR PPR - CALL AMGR 301-864-5844. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 301-864-5844. |
| - | AER 15 HEAVY SMOKE & FIREFIGHTING TRAINING OPNS INTERMITTENTLY IN PROGRESS. |
| - | NO STUDENT TGL OR SOLO OPNS PERMITTED. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | COMPLIANCE WITH 14CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (198KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (7 nm E)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (9 nm SW)
KFME - Fort Meade Executive Airport (10 nm NE)
KADW - Joint Base Andrews (10 nm S)
KVKX - Potomac Airfield (14 nm S)
KGAI - Montgomery County Airpark (16 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (17 nm NE)
KANP - Lee Airport (17 nm E)
W50 - Davis Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of College Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunset | | 19:28 | | 23:28 |
| Evening civil twilight | | 19:55 | | 23:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 04:59:50 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 00:59:50 |
|
| METAR |
| KCGS | 300435Z AUTO 17006KT 10SM SCT120 14/M06 A3033 RMK AO2 T01391064
|
KDCA 9nm SW | 300452Z 19014KT 10SM BKN120 OVC250 13/M03 A3031 RMK AO2 SLP263 T01281028 401670017
|
KFME 10nm NE | 300435Z AUTO 16005KT 10SM BKN110 09/01 A3034 RMK AO1
|
KADW 10nm S | 300255Z AUTO 18010KT 10SM BKN130 13/M07 A3036 RMK AO2 SLP288 T01301071 58002 $
|
KBWI 16nm NE | 300454Z VRB03KT 10SM BKN110 OVC200 11/01 A3032 RMK AO2 SLP265 T01060006 401611028 $
|
KGAI 16nm NW | 300356Z AUTO 19008G14KT 10SM BKN120 13/M07 A3033 RMK AO2 SLP283 T01331072 401671028
|
KDAA 20nm SW | 300355Z AUTO 15005KT 10SM FEW130 14/M08 A3032 RMK AO2 SLP270 T01401080 $
|
|
| TAF |
KDCA 9nm SW | 300256Z 3003/3106 19011G18KT P6SM BKN140 OVC250 FM301500 21013G22KT P6SM SCT045 BKN080
|
KBWI 16nm NE | 300258Z 3003/3106 15005KT P6SM BKN150 BKN190 BKN250 WS020/23045KT FM300600 18008G17KT P6SM SCT130 BKN250 FM301500 22012G20KT P6SM SCT045 BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|