FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | NSE |
| Lat/Long: | 30-43-20.9000N 087-01-26.0510W 30-43.348333N 087-01.434183W 30.7224722,-87.0239031 (estimated) |
| Elevation: | 199 ft. / 61 m (estimated) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 4 miles N of MILTON, FL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 32570 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION NOTAM PNS. |
| NOTAMs facility: | NSE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 1200-0400Z++ CLSD SAT, SUN & HOL; OTR BY NOTAM. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 14; PAPI RWY 05, 14, 23 & 28; HIRL RWY 14, RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.4 |
| ATIS: | 140.0 290.325 |
| WX ASOS: | PHONE 850-623-7241 |
| NORTH WHITING GROUND: | 251.15 [1245-0445Z++ MON-FRI, CLSD SAT, SUN & HOL; OTR BY NOTAM.] |
| NORTH WHITING TOWER: | 121.4 306.925 340.2 [1245-0445Z++ MON-FRI, CLSD SAT, SUN & HOL; OTR BY NOTAM.] |
| PENSACOLA APPROACH: | 127.35 |
| PENSACOLA DEPARTURE: | 127.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 257.775 |
| BASE OPS: | 233.7 |
| CLASS C: | 127.35 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 316.95 |
| WX ASOS at NDZ (1.5 nm S): | PHONE 850-623-7210 |
| WX ASOS at PNS (17 nm SW): | 121.25 (850-436-4799) |
| WX AWOS-3PT at 12J (20 nm N): | 119.325 (251-809-2987) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CEWr248/18.8 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
| NUNr046/(22.0) | | SAUFLEY VOR | | 112.25 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6003 x 200 ft. / 1830 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-42.911667N | | 30-43.585667N |
| Longitude: | 087-01.978000W | | 087-01.138333W |
| Elevation: | 169.3 ft. | | 182.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 047 true | | 229 magnetic, 227 true |
| Markings: | , in fair condition | | , in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 6001 x 200 ft. / 1829 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-43.810667N | | 30-43.085333N |
| Longitude: | 087-01.700167W | | 087-00.920167W |
| Elevation: | 198.8 ft. | | 159.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 139 magnetic, 137 true | | 319 magnetic, 317 true |
| Markings: | , in fair condition | | , in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAVAL AIR STATION WHITING FLD MILTON, FL 32570 |
Additional Remarks
| - | RSTD: PPR FOR TSNT PRAC APCH & LDG; LTD TSNT PRK & SVC AVBL. CTC DUTY OPS FOR PPR INFO, PPR 24 HR PN C850-623-7475 OR E-MAIL WHTG_NASWF_AIROPS_AFM@NAVY.MIL. CTC AIRFIELD MANAGER FOR CALP, C850-665-6133 OR 850-623-7329 OR E-MAIL: LEANN.M.BAIR.CIV@US.NAVY.MIL |
| - | CTN: TRNG OPS INVOF ALL HRS; PONDING OCRS AFT RAIN - BRAP. |
| - | SERVICE-JASU-1(NC-8) FUEL - F24 TRAN ALERT. LTD TRAN LINE SVC AVBL 1400-220Z++ MON-FRI ONLY. |
| - | TWY Z & 200 FT INWARD FM COMPASS ROSE OF TWY A NOT VSB FM ATCT. |
| - | DD-1801 WX CODES OBTAINED AT HTTPS:/FWB.METOC.NAVY.MIL. METOC AFT HR - AWS/NORFOLK 1-888-745-6899. |
| - | SMT WHITING FLD FP - FAX C850-623-7356 OR WHTG_NASWF_BASEOPS.FCT@NAVY.MIL; CFM FP - FPG DISPATCH D868-7598/7597/7654 OR C850-623-7598/7597/7654. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 14 | |
download (134KB) |
| ILS Z OR RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (147KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (115KB) |
| TACAN RWY 05 | |
download (132KB) |
| TACAN RWY 14 | |
download (121KB) |
| TACAN RWY 23 | |
download (129KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (174KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (404KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNDZ - Whiting Field Naval Air Station South (2 nm S)
2R4 - Peter Prince Field Airport (5 nm S)
KPNS - Pensacola International Airport (17 nm SW)
12J - Brewton Municipal Airport (20 nm N)
KHRT - Hurlburt Field Airport (25 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
looking northwest. KNDZ in foreground (bottom of photo), KNSE in background (top of photo)
Do you have a better or more recent aerial photo of Whiting Field Naval Air Station North that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 10:44 |
| Sunrise | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 19:23 | | 00:23 |
| Evening civil twilight | | 19:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 14:32:31 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 09:32:31 |
|
| METAR |
| KNSE | 271356Z 00000KT 10SM FEW250 24/18 A3003 RMK AO2 SLP153 T02390178 $
|
| KNDZ | 271356Z 00000KT 10SM FEW250 24/18 A3003 RMK AO2 SLP153 T02390183 $
|
KNFJ 13nm S | 271348Z AUTO 07003KT 10SM CLR 24/18 A3003 RMK AO2 SLP173 T02440178 $
|
KPNS 17nm SW | 271353Z VRB03KT 10SM CLR 24/18 A3002 RMK AO2 SLP167 T02440183
|
|
| TAF |
| KNSE | 271200Z 2712/2807 VRB03KT 9999 FEW250 QHN2995INS FM271500 11006KT 9999 FEW025 FEW250 QNH2999INS FM271700 15010G16KT 9999 SCT050 SCT250 QNH2996INS TEMPO 2717/2722 18012G20KT FM280100 17006KT 9999 FEW005 SCT060 BKN250 QNH3000INS TEMPO 2804/2807 1600 BR OVC003 FM280700 VRB03KT 0800 FG VV002 QNH3002INS TX31/2718Z TN19/2713Z AMD 1210 FN20071
|
KPNS 17nm SW | 271120Z 2712/2812 33003KT P6SM SKC FM271500 13006KT P6SM SKC FM272000 18014KT P6SM SCT250 FM280300 16004KT P6SM SCT250 FM280900 16003KT 3SM BR FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|