FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PNS |
| Lat/Long: | 30-28-24.3000N 087-11-11.8000W 30-28.405000N 087-11.196667W 30.4734167,-87.1866111 (estimated) |
| Elevation: | 120.9 ft. / 36.9 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 3 miles NE of PENSACOLA, FL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 32504 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PNS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | OVHD 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSR RWY 17; TDZ RWY 17; HIRL RWY 17/35, 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| Airline operations: | PPR 24HRS IN ADVN FOR UNSKED AIR CARRIER OPS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS OR FOR ANY UNSKED ACFT EXCEEDING 65,000LBS GWT AND/OR WINGSPAN GREATER THAN 79 FT, ANY TILT-ROTOR ACFT AND/OR HELS WITH A ROTOR DIAMETER GREATER THAN 79 FT CALL (850) 436-5000. |
| International operations: | customs landing rights airport FLT NTFN SVC (ADCUS) AVBL. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.9 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 121.25 |
| WX ASOS: | 121.25 (850-436-4799) |
| PENSACOLA GROUND: | 121.9 348.6 [0530-2300] |
| PENSACOLA TOWER: | 119.9 257.8 [0530-2300] |
| PENSACOLA APPROACH: | 360.725 118.6 ;251-339 119.0 ;340-159 124.05 132.1 |
| PENSACOLA DEPARTURE: | 360.725 118.6 ;251-339 119.0 ;340-159 125.35 124.05 132.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.725 256.875 348.6 348.6 |
| PRE-TAXI CLEARANCE: | 348.6 |
| CLASS C: | 118.6 ;251-339 119.0 ;340-159 120.65 ;160-250 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 119.0 ;340-159 |
| WX ASOS at NDZ (16 nm NE): | PHONE 850-623-7210 |
| WX ASOS at NSE (17 nm NE): | PHONE 850-623-7241 |
- TA35 LLWAS UNMON 2300-0530.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| NUNr088/(7.7) | | SAUFLEY VOR | | 112.25 | | 01E |
| CEWr228/33.7 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 7004 x 150 ft. / 2135 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1058.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 30-28.974538N | | 30-27.848855N |
| Longitude: | 087-11.439362W | | 087-11.139113W |
| Elevation: | 120.9 ft. | | 102.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 169 magnetic, 167 true | | 349 magnetic, 347 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | touchdown |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 86 ft. pline, 4390 ft. from runway, 500 ft. left of centerline, 48:1 slope to clear 4275 FT TWR 900 FT L EL 204. | | none |
Runway 8/26
| Dimensions: | 7000 x 150 ft. / 2134 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1120.0, FDOT AVN OFC STATEWIDE PCR DVLPMT PROGRAM SEPTEMBER 2024. |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 30-28.280053N | | 30-28.518790N |
| Longitude: | 087-11.756288W | | 087-10.451995W |
| Elevation: | 97.1 ft. | | 113.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 080 magnetic, 078 true | | 260 magnetic, 258 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 29 ft. trees, 1365 ft. from runway, 410 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear 405 FT TREES R OF CNTRLN 200 FT BFR AER. | | 43 ft. trees, 1690 ft. from runway, 355 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PENSACOLA 2430 AIRPORT BLVD SUITE 225 PENSACOLA, FL 32504 Phone 850-436-5000 |
| Manager: | MATT COUGHLIN, C.M. 2430 AIRPORT BLVD SUITE 225 PENSACOLA, FL 32504 Phone 850-436-5000 |
Additional Remarks
| A39-17/35 | PCR VALUE: 930/R/B/W/T |
| A39-08/26 | PCR VALUE: 780/F/A/X/T |
| A30A-08 | PREFERRED DEP RWY. |
| A30A-26 | BLACK HOLE ILLUSION EXISTS DURG NGT APCH. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | TWY C SOUTH OF RWY 8/26, C1, C2, TWY D EAST OF RWY 17/35, D1, D2, D3, D4, & D5 ARE 35 FT WIDE; CLSD TO ACFT WITH A WINGSPAN MORE THAN 79 FT. |
| - | RUN-UP PAD FOR PISTON ACFT LCTD ON TWY D BTWN D1 & C; FACE NOSE OF ACFT S; OTR ACFT RUN-UP INFO - AMGR. |
| - | CTN: RWY 08 APCHS MAY MISTAKE SAUFLEY FIELD NOLF LCTD 7 MI W FOR PNS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC PENSACOLA APCH AT 850-266-6884 OR 850-266-6885. |
| - | NEW APRON SOUTH OF U.S. CUSTOMS AND BORDER PROTECTION (CBP) TEMPORARILY CLSD EXC FOR ACFT BEING PROCESSED BY CBP. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP. |
| - | TBJT WITH MAX TKOF WT OVR 75000 LBS EXCT STD NOISE ABATEMENT DEP PROFILE IAW FAA AC 91-53. |
| - | FIXED WING VFR DEP PROCD TO ARPT BDRY BFR TURNING UNLESS DRCTD BY ATC. |
| - | HELICOPTER LNDG CTC PENSACOLA AVN 850-434-0636. HELICOPTER PARKING IS LOCATED W OF PENSACOLA AVN RAMP. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (262KB) |
| LOC RWY 26 | |
download (250KB) |
| VOR RWY 08 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (212KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNPA - Pensacola Naval Air Station (Forrest Sherman Field) Airport (10 nm SW)
2R4 - Peter Prince Field Airport (14 nm NE)
KNDZ - Whiting Field Naval Air Station South (16 nm NE)
KNSE - Whiting Field Naval Air Station North (17 nm NE)
KHRT - Hurlburt Field Airport (26 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 05-May-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Pensacola International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 10:28 |
| Sunrise | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunset | | 19:35 | | 00:35 |
| Evening civil twilight | | 20:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 00:53:27 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 19:53:27 |
|
| METAR |
| KPNS | 162353Z 18006KT 10SM CLR 26/16 A3001 RMK AO2 SLP165 T02560156 10289 20256 56013
|
KNPA 10nm SW | 162256Z AUTO 20006KT 10SM SCT060 BKN250 26/17 A3002 RMK AO2 SLP168 T02610167 $
|
KNFJ 12nm E | 162248Z AUTO 20003KT 10SM CLR 27/14 A3004 RMK AO2 SLP178 T02670139 $
|
KNDZ 16nm NE | 162356Z AUTO 18003KT 10SM CLR 26/14 A3001 RMK AO2 SLP149 T02610144 10294 20261 58014 $
|
KNSE 17nm NE | 162256Z AUTO 14005KT 10SM CLR 27/14 A3003 RMK AO2 SLP154 T02720139 $
|
|
| TAF |
| KPNS | 161720Z 1618/1718 19007KT P6SM FEW030 SCT250 FM170200 17004KT P6SM SCT250 FM171500 15007KT P6SM FEW030 FEW150
|
KNSE 17nm NE | 162300Z 1623/1723 VRB06KT 9999 FEW280 QNH2998INS BECMG 1618/1620 19010KT 9999 FEW120 QNH3000INS TEMPO 1708/1712 0800 BCFG VV001 BECMG 1717/1719 17013G20 9999 FEW100 QNH3001INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1623 TIL 1809 TX30/1720Z TN16/1709Z FN00290
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|