FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LOM |
| Lat/Long: | 40-08-15.2000N 075-15-54.5000W 40-08.253333N 075-15.908333W 40.1375556,-75.2651389 (estimated) |
| Elevation: | 301.5 ft. / 91.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2005) |
| From city: | 3 miles NW of PHILADELPHIA, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 19422 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTIVATE MIRL RYS 06/24, PAPI & REIL RYS 06 & 24 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.925 (215-646-1068) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 126.85 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 126.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 135.3 |
| WX ASOS at PNE (12 nm E): | PHONE 215-897-9068 |
| WX ASOS at DYL (13 nm NE): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at PTW (15 nm NW): | 119.425 (610-495-0823) |
| WX AWOS-3 at CKZ (15 nm N): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX ASOS at PHL (16 nm S): | 133.4 (215-492-9617) |
| WX AWOS-3T at OQN (17 nm SW): | 121.4 ((610) 692-6190) |
| WX AWOS-3 at UKT (19 nm N): | 119.475 (215-538-7610) |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PTWr120/14.5 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| ARDr257/17.8 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| MXEr064/22.8 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| OODr013/30.1 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| GXUr296/31.6 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| DQOr040/31.7 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| ETXr153/32.8 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| RBVr274/35.5 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SBJr232/35.9 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| FJCr176/36.4 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| VCNr349/38.5 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3700 x 75 ft. / 1128 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-08.070930N | | 40-08.436810N |
| Longitude: | 075-16.225372W | | 075-15.590463W |
| Elevation: | 301.5 ft. | | 278.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 053 true | | 245 magnetic, 233 true |
| Displaced threshold: | 177 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. pole, 241 ft. from runway, 175 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear ROAD 138 FT FM RWY END, ACRS CNTLRN. 22 FT POLE 169 FT FM RWY END 233 FT RIGHT. 32 FT OBST LT 77 FT FM RWY END 139 FT RIGHT. 17 FT OBS LT 56 FT FM RWY END 133 FT LEFT. | | 54 ft. trees, 698 ft. from runway, 282 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WINGS FIELD PRESERVATION ASSOC 1501 NARCISSA RD BLUE BELL, PA 19422 Phone (215) 646-0400 |
| Manager: | PERCELL BERRY 1501 NARCISSA RD BLUE BELL, PA 19422 Phone 215-646-0400 ALT CTC: 215-515-7356; LOMFRONTDESK@FLYADVANCED.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
| - | RWY 6/24 NO TGLS. |
| - | NOISE ABATEMENT RYS 06 & 24 - NO TURNS AFTER TKOF BEFORE 1000 FT AGL. AVOID OVERFLIGHT OF SCHOOLS EAST & WEST OF ARPT. |
| - | LARGE FLOCKS OF GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR SVC AFTER HRS CTC AMGR BY PHONE OR EMAIL. |
| - | PPR ALL ACFT EXCEEDING 12,500 LBS TKOF GROS WEIGHT OR ABOVE CALL 215-646-0400. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (428KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (12 nm E)
KDYL - Doylestown Airport (13 nm NE)
KPTW - Heritage Field Airport (15 nm NW)
KCKZ - Pennridge Airport (15 nm N)
KPHL - Philadelphia International Airport (16 nm S)
KOQN - Brandywine Regional Airport (17 nm SW)
KUKT - Quakertown Airport (19 nm N)
N47 - Pottstown Municipal Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Jun-2004
Do you have a better or more recent aerial photo of Wings Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:07 | | 09:07 |
| Sunrise | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 02:11:34 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 22:11:34 |
|
| METAR |
KPNE 12nm E | 260154Z VRB03KT 10SM CLR 22/19 A3010 RMK AO2 SLP193 T02170189 $
|
KDYL 14nm NE | 260154Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/18 A3009 RMK AO2 SLP189 T01890178 PNO $
|
KPTW 14nm NW | 260154Z AUTO 00000KT 9SM CLR 18/18 A3011 RMK AO2 SLP193 T01830183 $
|
KCKZ 15nm N | 260155Z AUTO 00000KT 3SM BR CLR 18/18 A3011 RMK AO2
|
KPHL 16nm S | 260154Z 20004KT 10SM SCT150 BKN220 21/19 A3010 RMK AO2 SLP191 T02110189 $
|
KOQN 17nm SW | 260155Z AUTO 00000KT 10SM CLR 20/17 A3011 RMK AO2
|
KUKT 19nm N | 260155Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/19 A3011 RMK AO2
|
|
| TAF |
KPNE 12nm E | 251721Z 2518/2618 27005KT P6SM OVC012 FM252000 24004KT P6SM SCT012 OVC020 FM260100 VRB02KT P6SM BKN012 FM260400 VRB02KT 2SM BR OVC004 FM261400 09004KT 6SM BR BKN020
|
KPHL 16nm S | 252038Z 2521/2624 22005KT P6SM SCT012 OVC025 TEMPO 2523/2602 BKN012 OVC035 FM260200 VRB02KT 5SM BR OVC006 FM261500 12004KT P6SM SCT012 OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|